Inflacja przeszła płaskowyż, teraz droga w dół

Zamiast spodziewanego szczytu inflacji mieliśmy w marcu płaskowyż. Inflacja w marcu wyniosła 4,9 proc. r./r., tyle co w styczniu i lutym.

Publikacja: 01.04.2025 06:00

Inflacja przeszła płaskowyż, teraz droga w dół

Foto: Adobe Stock

Średnia prognoz ekonomistów według ankiety „Parkietu” wynosiła 5 proc., szybki szacunek GUS jest więc symbolicznie niższy. Większą skalę zaskoczenia widać, gdy porówna się prognozy sprzed nawet kilku tygodni czy miesięcy z rzeczywistymi odczytami. Spodziewano się, że tegoroczny szczyt inflacji w marcu zobaczymy na poziomie nawet 5,5–6 proc.

Marcowa projekcja inflacyjna NBP zakładała, że średnio w pierwszym kwartale inflacja wyniosła 5,4 proc. rok do roku, ankieta „Parkietu” z początku roku wskazywała na średni wynik 5,3 proc. W rzeczywistości inflacja wyniosła 4,9 proc. Częściowo tę rozbieżność można wyjaśnić niedoszacowaniem pozytywnego efektu corocznej zmiany wag w koszyku inflacyjnym GUS na wskaźnik inflacji, niemniej wyraźnie widać też w marcowych danych lepsze od oczekiwań wyniki inflacji bazowej (prawdopodobny spadek do 3,5 proc., najniżej od blisko czterech lat) oraz cen żywności i napojów bezalkoholowych (wzrost o 6,7 proc. r./r. i 0,3 proc. m./m.) oraz paliw (spadek o 4,3 proc. r./r. i 2 proc. m./m.). Zgodnie z aktualnymi prognozami w kwietniu inflacja powinna spaść w okolice 4,3–4,5 proc., a w lipcu nawet do 3–3,5 proc. „Na koniec roku inflacja może zejść nawet poniżej 3 proc. r./r.” – przewidują analitycy Pekao.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Gospodarka krajowa
„Zabolałoby trochę, ale nie mocno”. Jak cła mogą uderzyć w Polskę?
Gospodarka krajowa
„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 50,7 pkt w marcu; konsensus: 50,9 pkt
Gospodarka krajowa
Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?
Gospodarka krajowa
Wynagrodzenie prezesa NBP. Pensja Adama Glapińskiego w górę