Argentyna wpadła w recesję. Powodem cięcia budżetowe Javiera Milei

Argentyński PKB spadał w pierwszych trzech miesiącach roku już drugi kwartał z rzędu. Przyczyniła się do tego polityka oszczędności fiskalnych prowadzona przez administrację prezydenta Javiera Milei.

Publikacja: 25.06.2024 15:42

Argentyna wpadła w recesję. Powodem cięcia budżetowe Javiera Milei

Foto: Reuters

PKB Argentyny spadł w pierwszym kwartale o 2,6 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, po tym jak w końcówce 2023 r. gospodarka skurczyła się o 2,5 proc. Kraj wszedł więc w techniczną recesję. Licząc rok do roku, PKB zmniejszył się o 5,1 proc. w pierwszym kwartale, a średnio spodziewano się spadku o 5,3 proc.

Jakie działania administracji prezydenta Javiera Milei doprowadziły do pogorszenia koniunktury w gospodarce?

Spadku aktywności gospodarczej doświadczyły najmocniej: budownictwo, przemysł i sektor sprzedaży detalicznej. Wciąż rosły natomiast rolnictwo i górnictwo. Wydatki kapitałowe zmniejszyły się w ciągu kwartału aż o 23,4 proc., sprzedaż detaliczna spadła o 8,7 proc., a stopa bezrobocia wzrosła do 7,7 proc.

Do pogorszenia koniunktury mocno przyczyniła się polityka oszczędności fiskalnych wdrażanych przez administrację prawicowego prezydenta Javiera Milei. Objęła ona władzę w grudniu i doprowadziła do dewaluacji peso o ponad 50 proc. wobec dolara, wstrzymała wiele publicznych projektów budowlanych oraz obcięła płace w budżetówce i emerytury. Od listopada do marca, płace realne w Argentynie spadły o 17 proc., co mocno przyczyniło się do spadku sprzedaży w supermarketach o 10 proc. w tym okresie.

Co udało się administracji Milei osiągnąć za cenę ostrych cięć fiskalnych?

W budżecie państwa po raz pierwszy od dwunastu lat pojawiła się nadwyżka. Była ona w pierwszych czterech miesiącach roku (ale z każdym miesiącem stawała się coraz mniejsza).

Osiągnięto też duże postępy w walce z inflacją. Co prawda, wzrost cen liczony rok do roku, przyspieszył ze 160,9 proc. w listopadzie do 276,4 proc. w kwietniu, ale mocno wyhamował w ujęciu miesięcznym. O ile w grudniu ceny wzrosły o 25,5 proc. w porównaniu z listopadem, to w kwietniu już tylko o 4,2 proc. wobec marca. Miesięczna inflacja stała się więc najniższa od stycznia 2022 r.

Jak mocno spadnie argentyński PKB w 2024 roku?

Część ekonomistów ocenia, że o ile w ostatnich miesiącach "terapia szokowa" wdrożona przez Milei doprowadziła do recesji, to w dłuższym terminie powinno dojść do poprawy sytuacji gospodarczej.

- Duża, ale potrzebna deprecjacja peso argentyńskiego, ruch wzrostowy cen, które były wcześniej regulowane w połączeniu z cięciami fiskalnymi były dużym ciężarem dla wzrostu gospodarczego. Gdyby nie zbiory zapowiadające się dużo lepiej niż w 2023 r., spodziewalibyśmy się pogłębienia spadku w drugim kwartale. Wraz z hamowaniem inflacji, wzrost płac realnych powinien zacząć wspierać konsumpcję i aktywność gospodarczą w drugiej połowie roku — prognozuje Sergio Armella, ekonomista Goldman Sachs.

Ekonomiści ankietowani przez argentyński bank centralny średnio spodziewają spadku PKB w tym roku o 3,8 proc., po którym ma nastąpić wzrost o 3,4 proc. w przyszłym roku.

Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?