Argentyna wpadła w recesję. Powodem cięcia budżetowe Javiera Milei

Argentyński PKB spadał w pierwszych trzech miesiącach roku już drugi kwartał z rzędu. Przyczyniła się do tego polityka oszczędności fiskalnych prowadzona przez administrację prezydenta Javiera Milei.

Publikacja: 25.06.2024 15:42

Argentyna wpadła w recesję. Powodem cięcia budżetowe Javiera Milei

Foto: Reuters

PKB Argentyny spadł w pierwszym kwartale o 2,6 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, po tym jak w końcówce 2023 r. gospodarka skurczyła się o 2,5 proc. Kraj wszedł więc w techniczną recesję. Licząc rok do roku, PKB zmniejszył się o 5,1 proc. w pierwszym kwartale, a średnio spodziewano się spadku o 5,3 proc.

Jakie działania administracji prezydenta Javiera Milei doprowadziły do pogorszenia koniunktury w gospodarce?

Spadku aktywności gospodarczej doświadczyły najmocniej: budownictwo, przemysł i sektor sprzedaży detalicznej. Wciąż rosły natomiast rolnictwo i górnictwo. Wydatki kapitałowe zmniejszyły się w ciągu kwartału aż o 23,4 proc., sprzedaż detaliczna spadła o 8,7 proc., a stopa bezrobocia wzrosła do 7,7 proc.

Do pogorszenia koniunktury mocno przyczyniła się polityka oszczędności fiskalnych wdrażanych przez administrację prawicowego prezydenta Javiera Milei. Objęła ona władzę w grudniu i doprowadziła do dewaluacji peso o ponad 50 proc. wobec dolara, wstrzymała wiele publicznych projektów budowlanych oraz obcięła płace w budżetówce i emerytury. Od listopada do marca, płace realne w Argentynie spadły o 17 proc., co mocno przyczyniło się do spadku sprzedaży w supermarketach o 10 proc. w tym okresie.

Co udało się administracji Milei osiągnąć za cenę ostrych cięć fiskalnych?

W budżecie państwa po raz pierwszy od dwunastu lat pojawiła się nadwyżka. Była ona w pierwszych czterech miesiącach roku (ale z każdym miesiącem stawała się coraz mniejsza).

Osiągnięto też duże postępy w walce z inflacją. Co prawda, wzrost cen liczony rok do roku, przyspieszył ze 160,9 proc. w listopadzie do 276,4 proc. w kwietniu, ale mocno wyhamował w ujęciu miesięcznym. O ile w grudniu ceny wzrosły o 25,5 proc. w porównaniu z listopadem, to w kwietniu już tylko o 4,2 proc. wobec marca. Miesięczna inflacja stała się więc najniższa od stycznia 2022 r.

Jak mocno spadnie argentyński PKB w 2024 roku?

Część ekonomistów ocenia, że o ile w ostatnich miesiącach "terapia szokowa" wdrożona przez Milei doprowadziła do recesji, to w dłuższym terminie powinno dojść do poprawy sytuacji gospodarczej.

- Duża, ale potrzebna deprecjacja peso argentyńskiego, ruch wzrostowy cen, które były wcześniej regulowane w połączeniu z cięciami fiskalnymi były dużym ciężarem dla wzrostu gospodarczego. Gdyby nie zbiory zapowiadające się dużo lepiej niż w 2023 r., spodziewalibyśmy się pogłębienia spadku w drugim kwartale. Wraz z hamowaniem inflacji, wzrost płac realnych powinien zacząć wspierać konsumpcję i aktywność gospodarczą w drugiej połowie roku — prognozuje Sergio Armella, ekonomista Goldman Sachs.

Ekonomiści ankietowani przez argentyński bank centralny średnio spodziewają spadku PKB w tym roku o 3,8 proc., po którym ma nastąpić wzrost o 3,4 proc. w przyszłym roku.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz