W USA ropa najtańsza od 2021 r. z powodu obaw przed recesją

Ceny ropy naftowej w USA spadły w niedzielę poniżej 60 dolarów za baryłkę z powodu obaw, że globalne cła prezydenta Donalda Trumpa wpędzą USA, a może i cały świat, w recesję.

Publikacja: 07.04.2025 08:53

W USA ropa najtańsza od 2021 r. z powodu obaw przed recesją

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/Gn6UlEbWQAA7Nj8?format=png&name=900x900

Kontrakty terminowe na ropę naftową U.S. West Texas Intermediate spadły o ponad 3 proc. do 59,78 USD w niedzielę wieczorem, po spadku o 14 proc. w ciągu dwóch sesji do końca ubiegłego tygodnia. Ropa Brent, globalny benchmark, spadła o 3,2 proc. do 63,46 USD. WTI jest obecnie na najniższym poziomie od kwietnia 2021 r.

Narastają obawy, że cła mogą doprowadzić do wyższych cen dla przedsiębiorstw, co może doprowadzić do spowolnienia aktywności gospodarczej, co ostatecznie zaszkodzi popytowi na ropę. Jeśli ceny utrzymają się w pobliżu 60 USD za baryłkę przez długi czas, amerykańscy przedsiębiorcy naftowi prawdopodobnie zwolnią wiercenia i będą musieli ponownie ocenić swoje poziomy wydatków na resztę roku i w 2026 r.

– Trudno będzie przewidzieć minimalny poziom cen ropy naftowej, dopóki panika na rynkach nie opadnie, a trudno będzie to osiągnąć, dopóki Trump nie zrobi czegoś, co powstrzyma narastające obawy dotyczące globalnej wojny handlowej i recesji – powiedziała Vandana Hari, założycielka firmy Vanda Insights, zajmującej się analizą rynku ropy naftowej.

W odpowiedzi na cła prezydenta USA Donalda Trumpa Chiny poinformowały w piątek, że nałożą dodatkowe cła w wysokości 34 proc. na towary amerykańskie, potwierdzając obawy inwestorów, że trwa pełnowymiarowa globalna wojna handlowa.

Czytaj więcej

Ropa po 65 dolarów. Kiedy kierowcy mogą liczyć na tańsze paliwo?

Import ropy naftowej, gazu i produktów rafinowanych został zwolniony z nowych, radykalnych ceł Trumpa, ale polityka ta może pobudzić inflację, spowolnić wzrost gospodarczy i zaostrzyć spory handlowe, co wpłynie na ceny ropy naftowej.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział w piątek, że nowe cła Trumpa są „większe niż oczekiwano”, a skutki gospodarcze, w tym wyższa inflacja i wolniejszy wzrost, prawdopodobnie również takie będą.

Dodatkowo do spadkowego trendu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników (OPEC+) zdecydowała się na przyspieszenie planów zwiększenia produkcji. Grupa ma teraz zamiar przywrócić 411 000 baryłek dziennie na rynek w maju, w porównaniu z wcześniej planowanymi 135 000 bpd.

– Ten potencjalny napływ podaży, odwracając cięcia utrzymywane w ciągu ostatnich dwóch lat, stanowi poważną zmianę w dynamice rynku i działa jako znaczący wiatr przeciwny dla cen – powiedziała Sugandha Sachdeva, założycielka SS WealthStreet, firmy badawczej z siedzibą w Nowym Delhi.

Rośnie groźba recesji w USA i na świecie

Cła, które mają wejść w życie w tym tygodniu, „prawdopodobnie popchną gospodarkę USA, a być może i światową, w recesję w tym roku”, według JPMorgan. – Jeśli te polityki zostaną utrzymane, prawdopodobnie popchną gospodarkę USA, a być może i światową, w recesję w tym roku – napisał Bruce Kasman, szef globalnych badań ekonomicznych. Ekonomista ocenia szanse na recesję w tym roku na 60 proc., w porównaniu z 40 proc. przed wprowadzeniem ceł. Nawet jeśli gospodarka światowa uniknie recesji, USA mogą nie mieć tyle szczęścia, powiedział Kasman.

– Scenariusz, w którym reszta świata przebrnie przez recesję w USA, jest możliwy, ale mniej prawdopodobny niż globalny kryzys – napisał.

Cła w USA mają wejść w życie w ciągu najbliższego tygodnia. Prezydent i jego współpracownicy złożyli sprzeczne oświadczenia na temat tego, czy da się wynegocjować obniżenie opłat, co utrudnia oszacowanie ich wpływu na gospodarkę.

To, jak inne kraje zareagują na cła, to kolejna zmienna, którą należy wziąć pod uwagę. Notatka Kasmana została opublikowana przed ogłoszeniem przez chińskie Ministerstwo Finansów, że nałoży własne cło w wysokości 34 proc. na import z USA w odwecie za decyzję administracji Trumpa.

Wojna handlowa pojawia się pośród oznak, że gospodarka USA nieco zwolniła pod koniec 2024 r. i na początku 2025 r. Mimo to stopa bezrobocia w lutym wyniosła 4,1 proc., co jest stosunkowo niskim poziomem w porównaniu z historycznymi standardami.

– Obecne położenie USA i globalnej ekspansji wskazuje na ograniczoną podatność, która może sugerować stosunkowo łagodny spadek. Jednak recesje są z natury nieprzewidywalne – stwierdził Kasman. Dodał, że nie zmieni jeszcze swoich prognoz gospodarczych, aby zobaczyć, jak potoczą się wdrażanie tych taryf i późniejsze negocjacje.

Czytaj więcej

Chiny nakładają cła na cały import z USA. Zdecydowana odpowiedź na cła Trumpa

Chiny gotowe na przyjęcie ceł, ale i na negocjacje

Tymczasem Chiny przestrzegły przed paniką w obliczu podwyżek taryf przez Donalda Trumpa, twierdząc, że mają duże pole manewru w obronie gospodarki, ale nie wykluczają negocjacji z USA. „Niebo się nie zawali, mimo że nadużywanie taryf przez USA będzie miało na nas wpływ” – napisał w poniedziałek w artykule redakcyjnym na pierwszej stronie oficjalny dziennik People’s Daily. „Musimy zamienić presję w motywację”.

Chiny doskonalą krajowy przekaz odporności po tym, jak w odpowiedzi na zapowiedzi Trumpa dotyczące szerokich taryf w zeszłym tygodniu nałożyły cła na towary amerykańskie. Nie widząc żadnego kompromisu, niepodpisany artykuł w czasopiśmie Partii Komunistycznej przedstawił plany przeciwdziałania skutkom gospodarczym poprzez wsparcie popytu krajowego środkami stymulującymi, takimi jak niższe stopy procentowe.

Decydenci spotkali się w weekend, aby omówić stabilizację gospodarki i rynków oraz rozważali wprowadzenie niektórych środków, które były planowane jeszcze przed cłami Trumpa, według osób zaznajomionych ze sprawą.

Malująca się perspektywa porozumienia między dwiema największymi gospodarkami świata wywołała wyprzedaż na rynkach finansowych i wzbudziła spekulacje wśród inwestorów, że Chiny mogą uciec się do agresywnej dewaluacji juana względem dolara.

Indeks Hang Sang China Enterprises, który śledzi chińskie akcje notowane w Hongkongu, spadł o 10,8 proc., zapowiadając najgorszy dzień od czasu światowego kryzysu finansowego. Rentowność 10-letnich obligacji rządowych Chin spadła o 8 punktów bazowych do 1,63 proc.

Wykres Dnia
Największy spadek akcji amerykańskich od 2020 roku
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wykres Dnia
Cła jedynie nieznacznie ograniczyłyby niemiecki eksport do USA
Wykres Dnia
USA: udział drogich kredytów hipotecznych najwyższy od 2016 r.
Wykres Dnia
Banki centralne dywersyfikują rezerwy wybierając złoto i inne waluty
Wykres Dnia
Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację
Wykres Dnia
Po cłach Trumpa spadają akcje producentów samochodów