Chiny na wojnie z Trumpem. Kurs juana do dolara powyżej 7,2

Chiny poluzowały kontrolę nad juanem, osłabiając dzienną stopę referencyjną powyżej kluczowego progu, a regulatorzy podjęli działania mające na celu wsparcie spadających rynków akcji w kraju w obliczu eskalacji wojny handlowej z USA.

Publikacja: 08.04.2025 09:19

Chiny na wojnie z Trumpem. Kurs juana do dolara powyżej 7,2

Foto: Bloomberg

Ludowy Bank Chin ustalił we wtorek fixing na poziomie 7,2038 w stosunku do dolara, po raz pierwszy od września 2023 r. stopa referencyjna przekroczyła 7,20. Uważnie obserwowany próg jest postrzegany jako wskaźnik stosunku Pekinu do wsparcia walutowego.

Ten ruch, wraz z groźbą odwetu Pekinu za ostatnie decyzje taryfowe prezydenta USA Trumpa, wywołał deprecjację juana w porannym handlu, wysyłając chińską walutę do najniższego poziomu od miesięcy.

Czytaj więcej

Część rynków odbija się po przecenie

Juan jest pod zwiększoną presją od czasu reelekcji Trumpa zeszłej zimy, co podsyca spekulacje, że Pekin może osłabić walutę, aby zwiększyć eksport, gdy konflikt handlowy z USA się zaostrza.

Jednak ekonomiści twierdzą, że Pekin będzie niechętny do znacznej deprecjacji swojej waluty tym razem, ponieważ taki ruch ściągnąłby na siebie jeszcze większy gniew amerykańskiego prezydenta i mógłby wypędzić więcej kapitału z Chin i jeszcze bardziej zdestabilizować system finansowy kraju.

Próba stabilizacji chińskich rynków finansowych

Juan osłabił się w stosunku do dolara na rynku krajowym we wtorek rano, gdy inwestorzy rozważali ustalenie kursu przez PBOC i groźbę Chin dotyczącą dalszych środków zaradczych przeciwko taryfom USA. Ostatni raz juan zmieniał właściciela po 7,3280 za dolara.

W ramach wysiłków na rzecz stabilizacji chińskich rynków finansowych, które zostały dotknięte wiadomościami o taryfach, PBOC we wtorek zobowiązał się udzielić wsparcia Central Huijin Investment, jednostce państwowego funduszu majątkowego China Investment Corp., w celu zwiększenia jego udziałów w funduszach indeksowych giełdy.

Narodowa Administracja Regulacji Finansowych, główny chiński organ nadzoru finansowego, poinformowała we wtorek, że pozwoli firmom ubezpieczeniowym kraju inwestować więcej na giełdzie.

Cła Trumpa zagrażają chińskim producentom

Chińskie Ministerstwo Handlu oświadczyło, że „zdecydowanie sprzeciwia się” groźbie prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącej eskalacji taryf i obiecało podjąć środki zaradcze w celu ochrony własnych praw i interesów. Komentarze pojawiły się po tym, jak Trump powiedział, że nałoży dodatkowe 50% cła na import z Chin do USA w środę, jeśli Pekin nie wycofa 34% cła nałożonego na produkty amerykańskie w zeszłym tygodniu.

„Groźba USA dotycząca eskalacji taryf na Chiny to błąd na błędzie” — głosi oświadczenie, według tłumaczenia CNBC. „Chiny nigdy tego nie zaakceptują. Jeśli USA będą obstawać przy swoim, Chiny będą walczyć do końca”.

Czytaj więcej

Chiny nakładają cła na cały import z USA. Zdecydowana odpowiedź na cła Trumpa

W zeszły piątek chińskie Ministerstwo Finansów ogłosiło 34% dodatkowych taryf na wszystkie towary importowane z USA, począwszy od 10 kwietnia, w odwecie za nałożenie przez Trumpa nowych 34% ceł na Chiny.

Tymczasem chińscy producenci dóbr, od zastawy stołowej po podłogi, ostrzegają przed spadkiem zysków, starają się planować nowe fabryki za granicą lub przyspieszyć projekty offshore, jednocześnie targując się z klientami o ceny, ponieważ odczuwają skutki ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Podczas gdy niektórzy w chińskim sektorze korporacyjnym twierdzą, że cła będą miały niewielki wpływ na działalność i marże, inni ujawnili w dokumentach korporacyjnych plany awaryjne mające na celu ograniczenie strat.

Dla wielu, cła Trumpa stanowią zagrożenie dla łańcuchów dostaw, a poruszanie się po zawiłościach negocjacji biznesowych i polityki handlowej stało się coraz trudniejsze. Jego ogólnoświatowe cła uderzają w dwie główne strategie chińskich eksporterów mające na celu osłabienie wpływu wojny handlowej: przeniesienie części produkcji za granicę i zwiększenie sprzedaży na rynki poza USA.

Wojna celna Trumpa
Chiny odpowiadają Trumpowi. Pekin podnosi cła na towary z USA do 125 procent
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wojna celna Trumpa
Von der Leyen: UE może nałożyć cła na big techy, jesli nie porozumie się z Trumpem
Wojna celna Trumpa
Von der Leyen odpowiada Trumpowi. Unia Europejska zawiesza własne cła
Wojna celna Trumpa
Euforia na giełdach. Trump obniża cła wszystkim poza Chinami
Wojna celna Trumpa
UE odpowiada na cła Trumpa. Cła odwetowe mają wejść w życie w przyszłym tygodniu
Wojna celna Trumpa
Chiny podwyższają cła na produkty z USA do 84 proc.