Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 25.04.2025 15:24 Publikacja: 15.04.2025 06:00
Foto: Adobe Stock
Przeceny dolara końca nie widać. Amerykańska waluta wyraźnie traciła na wartości, gdy z całą mocą w rynki uderzył temat ceł, chociaż jeszcze nie tak dawno inwestorzy traktowali „zielonego” jako bezpieczną przystań w niepewnych czasach. Dolar tracił także, gdy nastroje rynkowe się poprawiały, co było widoczne chociażby w poniedziałek. Momentami para EUR/USD była już powyżej poziomu 1,14, który ostatni raz był widziany w 2022 r. Z tego ruchu korzysta także złoty, który umacnia się wobec dolara. W poniedziałek za amerykańską walutę momentami trzeba było już płacić mniej niż 3,75 zł, co również ostatni raz wydarzyło się w 2021 r. Jakby tego było mało, dolar „rozjechał się” także z obligacjami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dolar bardzo osłabł w ostatnich tygodniach, a najbardziej zyskała względem niego rosyjska waluta. To również efekt nadziei na rozejm w Ukrainie.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rubel rosyjski umocnił się w tym roku bardziej niż jakakolwiek inna waluta czy metal szlachetny. To m.in. skutek działania mechanizmu kontroli przepływu kapitału.
Mimo że w środę jest „dzień wyzwolenia”, to wciąż jest bardzo dużo niewiadomych. To szkodzi rynkom, ale przede wszystkim też biznesowi. Widzę jednak przestrzeń do tego, aby dolar odreagował ostatnią słabość – mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Złoty w środę notował nieznaczne ruchy. Rynek walutowy czeka na nowe impulsy.
Rozmowy amerykańsko-rosyjskie na temat zakończenia wojny w Ukrainie przyczyniły się do znacznego umocnienia euro w porównaniu do większości walut. Ewentualne zawieszenie broni jest korzystne dla europejskich akcji i przyczyni się do spadku cen gazu.
Krajowy rynek akcji jak mało który odczuwa zmiany kursu walut. Zazwyczaj umocnienie złotego zwiastuje z wyprzedzeniem zwyżki akcji raczej dużych spółek. Mechanizm ten rzadko się nie sprawdza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas