Michał Stajniak

Trump myśli nad taryfami

Donald Trump został zaprzysiężony ponownie na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedzi w jego przemowie w zasadzie nie odbiegały od tego, co mówił w trakcie kampanii wyborczej, ani po wygranym wyścigu o fotel prezydencki. Rynek bardzo pozytywnie odebrał doniesienia na temat tego, że Trump na ten moment nie planuje nakładania ekstremalnych taryf na Chiny i w trakcie swojego przemówienia nie mówił niczego konkretnego na temat innych taryf.

Wpływ pierwszych decyzji Trumpa na rynki

W trakcie kampanii prezydenckiej, w wywiadzie dla Fox News, Donald Trump zasugerował, że jeśli zostanie ponownie wybrany na urząd prezydenta, na jeden dzień stanie się dyktatorem. Uzasadnił to koniecznością szybkiego podpisania wielu istotnych dekretów wykonawczych. Trump zapowiedział, że jego priorytetem będzie zamknięcie granicy i skupienie się na bezpieczeństwie oraz gospodarce USA, co streścił hasłem "wiercić, wiercić, wiercić".

RPP wciąż widzi ryzyko inflacji

Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce pozostały bez zmian, co oznacza, że mamy obecnie jedne z najwyższych stóp procentowych w Europie.

Czy RPP ma jakikolwiek pretekst do zmiany komunikacji?

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP), zaplanowana na 16 stycznia, budzi szczególne zainteresowanie w kontekście dynamicznej sytuacji gospodarczej i rozbieżnych sygnałów płynących ze strony decydentów.

W końcu ulga na Wall Street. Inflacja i wyniki banków w grze

Dzisiejsza sesja na Wall Street przynosi silne wzrosty, napędzane lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi kluczowych instytucji oraz zaskakującymi danymi makroekonomicznymi. S&P 500 notuje największy jednodniowy skok od wyborów w USA, co jest silnie powiązane z niższym od prognoz odczytem inflacji bazowej. W tym optymistycznym klimacie sektor finansowy, a w szczególności Goldman Sachs i BlackRock, wyróżniają się na tle rynku.

Problem z dostawami gazu?

Przestał płynąć rosyjski gaz, który był dostarczany do takich krajów, jak Węgry, Słowacja czy Austria. Chociaż szlak handlowy jest zamknięty, nie oznacza to, że rosyjski gaz nie trafia do Europy.

Dolar dominuje na rynku

Chociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara.

Euro pręży muskuły na początku 2025 roku

Euro wyraźnie odrabia straty na początku tego roku, w szczególności w relacji do amerykańskiego dolara, który zyskiwał w oczekiwaniu na prezydenturę Donalda Trumpa. W stosunku do zmiany administracji w USA pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy nowe taryfy celne nie doprowadzą do osłabienia kondycji amerykańskiej gospodarki.

Świątecznie mocny dolar

Ten tydzień na rynkach jest dosyć specyficzny. W zasadzie jedyną normalną sesją był poniedziałek, gdyż dzisiaj w Wigilię Bożego Narodzenia zdecydowana większość rynków jest zamknięta. Sesje giełdowe odbędą się w ograniczonym stopniu m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji oraz w Stanach Zjednoczonych

EURUSD w stronę parytetu

Jastrzębi zwrot ze strony Rezerwy Federalnej doprowadził do wyraźnego umocnienia dolara, który kontynuuje swoją szarżę praktycznie na każdym polu. Z drugiej strony mamy problemy wielu gospodarek na świecie, w tym oczywiście strefy euro, która stoi przed dylematem związanym z mocnym spowolnieniem, polityką Trumpa, ale wciąż dużym ryzykiem odbicia inflacji. Czy polityka monetarna obu banków centralnych oraz różnice w sile gospodarek doprowadzą do tego, że EURUSD spadnie poniżej parytetu? Czy niedługo będziemy płacić w Polsce za dolara więcej niż za euro?