Pomimo pogarszającej się atmosfery na globalnych rynkach akcji, po spadkach w lutym, w marcu obserwowaliśmy stabilizację notowań głównej kryptowaluty. Notowania BTC skorelowane są z globalnym wskaźnikiem płynności M2, który odbijał w ostatnich tygodniach, co może przełożyć się na odbicie również BTC przy poprawie globalnych nastrojów. Cel: 100 tys. SL: 74 tys.
Miedź q
Kontrakty na miedź notowane na amerykańskiej giełdzie Comex mocno rosły względem rynków LME albo Shanghai z uwagi na obawy traderów odnośnie do nakładanych na import surowców taryf przez USA. Doprowadza to do zwiększonego popytu przed taryfami, ale po ich ogłoszeniu popyt na miedź w USA może chwilowo się zmniejszyć, co może doprowadzić do korekty cenowej po mocnych wzrostach od początku roku, które nie są moim zdaniem potwierdzone fundamentalnie przez koniunkturę w USA albo Chinach. Cel: 4,75.
SL: 5,50.
S&P 500 p
W krótkim terminie oceniam, że jeśli taryfy handlowe USA nie przekroczą średnio 20 proc., to spadki amerykańskich indeksów wyceniają to ryzyko. W myśl „kupuj plotki – sprzedawaj fakty” możemy mieć więc do czynienia z krótkoterminowym odreagowaniem po najgorszym kwartale dla amerykańskich akcji od 2022 r. Ponadto indeks S&P 500 próbuje tworzyć w krótkim terminie formację podwójnego dna ponad poziomem 5500 pkt, co może potwierdzać scenariusz odbicia.
Cel: 5800. SL: 5444.
Marcin Kiepas, Tickmill
EUR/SEK p
Po dwóch miesiącach mocnego osłabienia euro względem szwedzkiej korony kurs EUR/SEK powinien „złapać dno” poniżej 10,8, co będzie sprzyjać wygenerowaniu wzrostowego odbicia w kwietniu. Wejście: 10,8. Cel: 11,25.
SL: 10,64.
Pszenica p
Spadki cen pszenicy wyhamowały tuż powyżej dołka z lipca 2024 roku, co powinno być pierwszym krokiem w kierunku zmiany nastrojów na rynku i do późniejszych wzrostów w ramach trwającej od wielu miesięcy konsolidacji. Wejście: 520. Cel: 577,2. SL: 509,6.
Nasdaq p
Prognozowanie sytuacji na Wall Street przed zapowiadanym na 2 kwietnia „dniem wyzwolenia Ameryki” było ryzykowne. Z drugiej jednak strony nastroje inwestorów są tak skrajnie złe, że niewiele potrzeba, żeby doszło do ich odwrócenia. Stąd w kontrze należy obstawić, że amerykańskie indeksy zakończą kwiecień wzrostami.
Wejście: 16 500. Cel: 19 000. SL: 15 700.
Marek Rogalski, DM BOŚ
Solana p
Jeżeli kwiecień przyniesie odreagowanie na ryzykownych aktywach, to kryptowaluty mogą na tym skorzystać. Solana może być jednym z ciekawszych projektów, które mogą być wspierane przez administrację Trumpa w ramach szerokiego pakietu ułatwień dla rozwoju branży.
Platyna p
Na fali rekordów złota inwestorzy będą szukali alternatyw. Platyna jest tu jedną z ciekawszych, a jej notowania pozostają w długoterminowej konsolidacji.
S&P 500 p
Niewykluczone, że Trump „powystrzelał” już wszystkie naboje i po prostu gorzej w temacie ceł już nie będzie. Kluczowa może być tu reakcja na propozycje przedstawione w „dniu wyzwolenia” (2 kwietnia). Tymczasem pesymizm na rynkach jest ekstremalnie wysoki.
Kamil Cisowski, DI Xelion
Bitcoin p
Jeżeli spodziewana poprawa na rynku akcji faktycznie przyjdzie w kwietniu, jej beneficjentami powinny być także kryptowaluty. W obliczu naszych olbrzymich wątpliwości dotyczących długoterminowego sensu inwestowania w tę klasę aktywów, decydujemy się na otworzenie długiej pozycji na najbezpieczniejszym bitcoinie. Cel: 90 tys.
Srebro p
Srebro ponownie zaczęło pozostawać w tyle za złotem, jeżeli chodzi o skalę tegorocznych wzrostów, co nie może dziwić w kontekście niepewności dotyczącej wojny handlowej i złych nastrojów na rynku akcji, ale spodziewamy się, że w kwietniu może ponownie wysunąć się na prowadzenie pod względem tegorocznych stóp zwrotu. Katalizatorem ponadproporcjonalnego ruchu może stać się wybicie październikowych szczytów, na które wyczekujemy.
VIX q
Zgodnie z naszymi przewidywaniami marzec okazał się słabym miesiącem na rynku akcji (choć akurat my wyjątkowo niefortunnie wybraliśmy rodzaj ekspozycji na spadki). Spodziewamy się, że szczyt obaw dotyczących dalszego kierunku amerykańskiej gospodarki przyniesie pierwszy tydzień kwietnia i informacje o planach celnych prezydenta Trumpa. Cały czas nie zakładamy, by coraz bardziej ewidentne hamowanie gospodarki w USA miało się przerodzić w recesję, spodziewamy się, że kwiecień przyniesie początek odbicia w Nowym Jorku. W związku z tym decydujemy się na otworzenie krótkiej pozycji na VIX, agresywnie ustawiając poziom Take Profit. Cel: 16.
Rafał Sadoch, BM mBanku
EUR/PLN q
RPP utrzymuje jeszcze jastrzębi kurs, a to może dać przestrzeń do umocnienia złotego.
Złoto p
Hossa na rynku tego surowca trwa w najlepsze i podsyca ją niepewność, jaką generuje polityka Trumpa.
S&P 500 p
Amerykańskie indeksy znalazły się na najniższych poziomach od września. Za poprzedniej prezydentury Trumpa wojna handlowa nie zagroziła hossie na Wall Street. Po przejściowych spadkach podobnie powinno być także tym razem.
Łukasz Wójcik, BM Pekao
Bitcoin q
W ostatnim czasie obserwujemy mocną korelację rynku kryptowalut z amerykańskim rynkiem akcji. Ewentualna kontynuacja risk-offu powinna zatem pociągnąć za sobą rynek kryptowalut. W efekcie otwieramy pozycję krótką na BTC. Cel: 76,5 tys. SL: 88,15 tys.
Srebro p
Korelacja zachowania złota i srebra sugeruje, że po przebiciu poziomu 3000 USD przez ceny złota należałoby oczekiwać podobnego ruchu w przypadku notowań srebra, tj. przebicia maksimów z listopada ubiegłego roku. SL: 33,4.
Nasdaq q
Naruszenie przez indeks spółek technologicznych wsparcia na poziomie dołka z połowy marca może sugerować dalsze spadki Nasdaqa. Wsparciem dla tego scenariusza mogą być ewentualne cła odwetowe UE skierowane na ten segment amerykańskich megatechów. Cel: 15 750. SL: 18 310.
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities
USD/PLN p
Symptomy odreagowania słabości DXY i wyczerpywania się euforii na EUR/USD powinien wspierać scenariusz wzrostowy pary USD/PLN. SL: 3,848.
Miedź q
Strach przed cłami w USA zwiększa popyt na miedź w USA, co jest czasowym i spekulacyjnym popytem, a niewprowadzenie ceł wywołałoby korektę. Aktualne miedź w USA jest notowana z premią do LME rzędu 3/5 potencjalnej stawki celnej. Wejście: 5,28. SL: 5,62.
sWIG80TR p
Przesuwanie akcentów z dużych na małe spółki w ramach rozpoczętej w listopadzie ubiegłego roku, a prawdopodobnie jeszcze nie zakończonej fali zwyżki dało się odczuć już w drugiej połowie marca. Zgodnie z sezonowością tendencja ta powinna się tym bardziej zaznaczać w trakcie kolejnego miesiąca.
Bartosz Sawicki, analityk niezależny
USD/JPY p
Gwałtowny odwrót od dolara może wymagać korekty. Wydaje się, że USD/JPY w marcu ustanowił dołek. Szybki ruch notowań powyżej ważnych oporów i w kierunku bariery 150,00 to argumenty za wzrostami.
Kawa p
Po osiągnięciu historycznych rekordów w lutym, w marcu notowania kontynuowały trójkątną konsolidację. Obawy o dostępność surowca przy poprawie nastrojów inwestycyjnych powinny sprzyjać wznowieniu zwyżek.
Nasdaq100 p
Naruszając barierę 19 000 pkt, indeks Nasdaq100 osiągnął modelowy zasięg korekty związanej z formacją podwójnego szczytu. Przy znacznym wyprzedaniu rynku powinno to sprzyjać wzrostowemu odbiciu po silnej przecenie.
Andrzej Kiedrowicz, PKO BP
USD/CAD p
Zapowiedziane przez USA cła, które docelowo mają objąć import szerokiego zakresu towarów z Kanady, mogą mieć wymierny negatywny wpływ na perspektywy wzrostu kanadyjskiej gospodarki w 2025 r. Dodatkową presję na kanadyjską walutę mogą wywrzeć też spadające ceny ropy naftowej.
Ropa Brent q
Ceny ropy naftowej mogą znaleźć się pod presją amerykańskich ceł, spowalniającego wzrostu gospodarczego w Chinach i Indiach oraz stopniowo rosnącego wydobycia surowca w krajach z koalicji OPEC+.
DAX q
Wydaje się, że zapowiedziany i przyjęty przez Bundestag pakiet wydatków fiskalnych w Niemczech został już przynajmniej krótkoterminowo w dominującym stopniu zdyskontowany w szybko rosnącej wartości indeksu. Z kolei presję na tym indeksie mogą przynieść nie do końca wycenione negatywne efekty wynikające z nałożenia szerokiego zakresu amerykańskich ceł na towary importowane z Niemiec.
Michał Stajniak, XTB
EUR/CAD q
Presja na kolejne obniżki stóp procentowych w strefie euro narasta, natomiast Bank Kanady dokonał ostatnio „jastrzębiego” cięcia. W dużej mierze cła kanadyjskie są już wliczone w cenę CAD, natomiast w stosunku do EUR niekoniecznie. Ropa naftowa odbiła w ostatnim czasie, co może sugerować niedowartościowanie dolara kanadyjskiego. Cel: 1,485. SL: 1,595.
Miedź p
Szanse na cła na miedź są bardzo duże, co może skłonić do dalszego domykania ceny londyńskiej do ceny amerykańskiej. Cena londyńska znajduje się dosyć daleko od historycznych szczytów, podczas gdy cena na Comex dobiła do historycznych szczytów. Co więcej, dalszy deficyt na rynku powinien się zwiększyć w tym roku. Cel: 10 600. SL: 9400.
Nasdaq100 q
VIX pozostaje na niskim poziomie i nie znajdował się na wysokich poziomach nawet w przypadku wyprzedaży z przełomu lutego/marca. To oznacza, że rynek najprawdopodobniej nie osiągnął jeszcze lokalnego dołka. Przed nami kolejne publikacje wyników, które wobec niepewności mogą nie sprostać oczekiwaniom inwestorów. Cel: 19 000. SL: 20 600.
Mateusz Namysł, Santander BM
EUR/PLN p
Przewidywana przeze mnie podwyższona zmienność może nie sprzyjać PLN. Złoty pozostaje mocny, jednak może ulec tendencjom globalnym. Cel: 4,30.
Srebro p
Perspektywy dla srebra wydają się dobre w związku z jego wykorzystaniem w przemyśle, w tym do zastosowań przydatnych w transformacji energetycznej. Ponadto istnieje potencjał do zmniejszenia dyskonta względem złota.
VIX p
Różnego rodzaju ryzyka geopolityczne krążą nad rynkami, a możliwa podwyższona inflacja w USA może ograniczać możliwości działania Fedowi. Zakładam prawdopodobne zwiększenie się zmienności w kwietniu. Wejście: 20. Cel: 27.
Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers
EUR/SEK q
Na kwiecień zakładam dalszą aprecjację korony szwedzkiej w relacji do euro. W dużej mierze dalsza siła SEK powinna pochodzić z ostatniego komunikatu Riksbanku, w którym możemy odczytać jasny przekaz, że dalsze obniżki są mało realne, przynajmniej do 2028 roku. Inflacja zdecydowanie spowolniła,, dynamika wzrostu płac jest na umiarkowanym poziomie a gospodarka pomału się odbudowuje. To argumenty wystarczające do tego, żeby bank centralny przestał na razie łagodzić warunki monetarne w Szwecji. Na EUR/SEK możliwa jest krótkoterminowa korekta w kierunku 10,90, ale w średnim terminie notowania powinny „schodzić” niżej w kierunku 10,73.
Złoto q
Poprawa nastrojów, która moim zdaniem może nastąpić po 2 kwietnia, powinna jednocześnie spowodować redukcję wyceny złota, które znajduje się w bardzo silnym trendzie wzrostowym. Złoto jest aktualnie mocno „wykupione”. Ostatnią znaczącą korektę złota widzieliśmy w listopadzie 2024 roku, spadki z końca lutego z perspektywy długoterminowej są jedynie kosmetyczną redukcją. Uważam, że w kwietniu metal wróci w obręb średnioterminowego kanału wzrostowego, co będzie oznaczać spadek w stronę 3000–2950 USD za uncję.
S&P 500 p
W ostatnich tygodniach cła stały się kluczowym tematem dla inwestorów giełdowych. Jasności w zakresie stawek celnych oraz krajów i produktów objętych działaniami postrzegam raczej jako punkt wyjścia przed negocjacjami dwustronnymi, a nie jako moment przełomowy. Oznacza to, że niepewność polityczna i ryzyko dla wzrostu gospodarczego prawdopodobnie będą się utrzymywać przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy – nawet jeśli oznacza to krótkoterminowe minimum nastrojów i cen akcji. Zakładam, że po ostatnim słabym kwartale na Wall Street w kwietniu zobaczymy odreagowanie, które nie powinno jednak wyznaczyć nowych rekordów, a jedynie zminimalizować straty lutowo-marcowe. To daje potencjał do odbicia na S&P 500 do strefy 5800–5900 pkt.