Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?

Mocniejszy złoty, wzrost notowań bitcoina oraz cen metali szlachetnych – to najczęściej pojawiające się typy ekspertów do portfeli foreksowych na ten miesiąc.

Publikacja: 06.11.2024 06:00

Portfel foreksowy: Listopad przyniesie odwrócenie Trump trade?

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Za nami kolejny burzliwy miesiąc na rynkach, a niewykluczone, że prawdziwe wstrząsy są jeszcze przed nami. Listopad obfituje w wydarzenia, które znów mogą podbić zmienność. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście wybory prezydenckie w USA, ale nie można zapominać o bankach centralnych czy o trwającym sezonie wyników finansowych na Wall Street, jak i na innych giełdach.

– Wybory prezydenckie w USA wprowadzają dużo losowości do listopadowego portfela. Należy przyjąć, że pierwszy tydzień listopada upłynie pod znakiem dużej zmienności na rynkach, a sytuacja zacznie się klarować dopiero po 11 listopada – wskazuje Marcin Kiepas z firmy Tickmill.

Kryptowaluty na pierwszym planie

Wybory prezydenckie już zresztą odcisnęły swoje rynkowe piętno. Trump trade, czyli pozycjonowanie się inwestorów pod wygraną Donalda Trumpa, doprowadziło m.in. do globalnego umocnienia dolara, przez co ucierpiał m.in. złoty. Wśród ekspertów nie brak opinii, że tendencje te odwrócą się w listopadzie. – Symptomy przesilenia na dolarze oraz dziesięcioletnich obligacjach USA sprzyja końcowi Trump trade czy realizacji zysków na USD po środowej decyzji Fedu – wskazuje Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, który spodziewa się wzmocnienia złotego w relacji do dolara.

13,2 %

dały w październiku zarobić typy przygotowane przez Kamila Cisowskiego z DI Xelion. Duża w tym zasługa m.in. długiej pozycji dotyczącej indeksu VIX

Podobnego ruchu oczekuje Łukasz Wardyn z CMC Markets, choć – jak podkreśla – niezwykle ważny będzie moment otwarcia pozycji. – Fundamenty złotego, w tym relatywnie wysokie poziomy stóp procentowych w kraju w stosunku do strefy euro i USA oraz prognozy polskiej gospodarki na 2025 r., pozostają bez rewizji w dół. Są więc podstawą do optymizmu dla złotego po uspokojeniu się nastrojów po wyborach w USA. Obecny impuls wzrostowy USD/PLN wkrótce wygaśnie, ale zupełną spekulacją pozostaje odgadnięcie, czy będzie to zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów, a przede wszystkim czy po nich czeka nas jeszcze okres wyraźnego przyspieszenia wzrostów. Trendem dominującym jest wzrost dolara i do krótkich pozycji trzeba podchodzić z największą ostrożnością, szukając tylko mocnych poziomów technicznych – podkreśla przedstawiciel CMC Markets.

W temacie wyborów prezydenckich w USA główna uwaga ekspertów skierowana jest jednak na kryptowaluty. Ich rynek był napędzany sondażami, które wskazywały na zwycięstwo Donalda Trumpa, który jest jawnym zwolennikiem cyfrowych walut.

– Ewentualna wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich powinna umocnić nastawienie inwestorów do rynku kryptowalut. W wypadku realizacji takiego scenariusza zakładamy wyjście bitcoina górą z półrocznej konsolidacji i potencjał do kreślenia nowych rekordów wszech czasów przez bitcoina – podkreśla Łukasz Wójcik z BM Pekao.

Część ekspertów uważa, że „król" rynku kryptowalut ma szansę powalczyć o wyższe poziomy cen niezależnie od wyników wyborów za oceanem.

– Notowania głównej kryptowaluty mogą zyskać niezależnie od tego, kto wygra wybory w USA. Wsparciem jest wyraźny napływ funduszy na rynek kryptowalut w ostatnich tygodniach – podkreśla Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

O ile w przypadku bitcoina przeważają scenariusze wzrostowe, o tyle zupełnie odmienne nastawienie eksperci mają do solany. – Solana wydaje się być tą kryptowalutą, której cena zbyt silnie wzrosła. W ostatnim roku mieliśmy już próby zejścia na niższe poziomy – wskazuje Mateusz Namysł z Santander BM.

Nieustanna wiara w metale szlachetne

W przypadku rynku surowców i towarów eksperci mają swoich mocnych faworytów na listopad. Należą do nich metale szlachetne. Ich zdaniem wzrost cen możemy zobaczyć na rynku złota, srebra, ale też i palladu.

– Wzrost aktywów utrzymywanych przez czołowe fundusze ETF działające na rynku metali szlachetnych, kontynuacja zakupów kruszcu przez banki centralne, ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, niepewność polityczna powiązana z wyborami prezydenckimi w USA oraz perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych na świecie to czynniki wspierające utrzymanie się trendu wzrostowego na złocie – argumentuje długą pozycję na rynku złota Andrzej Kiedrowicz z PKO BP.

W srebro wierzy z kolei Kamil Cisowski z DI Xelion. – Październik z pewnością nie był złym miesiącem dla srebra, ale korekta w jego drugiej połowie sprawia, że obecnie wydaje się ono dość atrakcyjne. Zakładamy, że wsparcie w okolicy 32 USD, które wcześniej było niezwykle silnym oporem, raczej się wybroni, a trend wzrostowy będzie kontynuowany, szczególnie gdyby w Chinach rozpoczęła się stymulacja fiskalna na większą skalę – podkreśla Cisowski. Dość nieoczekiwanie w listopadowych typach pojawił się także pallad.

– Ciekawie zaczyna wyglądać sytuacja na niektórych towarach. Chodzi m.in. o pallad, przeceniony w ostatnich latach, który „obudził się” i zaczyna dynamicznie zyskiwać. Cena tego szlachetno-przemysłowego metalu potrafiła rosnąć w ostatnim tygodniu października nawet o 9 proc. w czasie jednego dnia. Stała się tym samym najwyższa od grudnia ubiegłego roku (ok. 1186 USD), po czym nastąpiła korekta spadkowa. Co jest przyczyną tej październikowej zwyżki? Okazuje się, że rząd USA ma zamiar wezwać resztę krajów G7 do nałożenia sankcji na rosyjski pallad (i tytan) – wskazuje Łukasz Zembik z Oanda TMS Brokers.

Krótkie pozycje są zaś przeważającymi, jeśli chodzi o gaz ziemny. – Gaz znalazł się ponownie pod presją ze względu na pogodę w USA. Najprawdopodobniej listopad przyniesie kontynuację spadków i dopiero w grudniu po osiągnięciu poziomów w zakresie 2,0–2,2 może pojawić się szansa na odreagowanie – podkreśla Michał Stajniak z XTB.

Czytaj więcej

Listopadowy przełom czy pogłębienie spadków

Giełdowy ból głowy

O ile w przypadku surowców i towarów można doszukać się jednomyślności, o tyle w przypadku indeksów giełdowych jest to zdecydowanie trudniejsze. W przypadku rynku polskiego nie brakuje jednak byczych wskazań, choć z zastrzeżeniem, że w najbliższym czasie może wciąż borykać się z problemami.

– Okołowyborcza niepewność może dać impuls do silniejszej realizacji zysków na Wall Street, dając tym samym impuls do zejścia WIG20 poniżej sierpniowego dołka. Ale wciąż trwającą od maja dekoniunkturę na GPW trudno traktować jako coś innego niż tylko dłuższą spadkową korektę. Stąd niższe poziomy powinny zachęcać do kupna – uważa Marcin Kiepas, który wierzy we wzrost indeksu WIG20.

Zwyżki banków, które mają duże znaczenie dla głównych indeksów, obstawia z kolei Sobiesław Kozłowski.

– Choć na szerokim rynku symptomy przesilenia po dwumiesięcznej słabości nadal nie są dostrzegalne, to sygnały okresowego wzmocnienia wysyła sektor bankowy, gdzie mimo cofnięcia z drugiej połowy października utrzymuje się wybicie ponad linię wrześniowej korekty spadkowej – podkreśla Kozłowski.

Eksperci na tapet wzięli ponownie indeks zmienności VIX. O ile wcześniej konsekwentnie obstawiali jego wzrost, o tyle teraz sytuacja nie jest tak jednoznaczna.

– Amerykańskie wybory mogą przynieść turbulencje na rynkach, szczególnie że ostatnie sondaże sugerują, że Donald Trump nie może być pewny zwycięstwa, mniej prawdopodobna wydaje się też „czerwona fala” (przejęcie przez republikanów nie tylko prezydentury, ale też obu izb Kongresu). Mimo to nie widzimy za bardzo przesłanek, by inne duże rynki wyróżniały się znacząco na tle giełd w Nowym Jorku w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ewentualny skok zmienności będziemy próbowali więc wykorzystać, by otworzyć krótką pozycję na VIX – podkreśla Kamil Cisowski z DI Xelion.

Na długą pozycję związaną z indeksem VIX postawił z kolei Łukasz Wójcik. – Zabezpieczamy portfel przed ewentualną porażką republikanów i odwracaniem tzw. Trump trade, utrzymując pozycję długą na indeksie zmienności – podkreśla ekspert.

Imponujące wyniki

Próby przewidzenia, jak zachowa się indeks VIX, mogą znacząco wpłynąć na wyniki osiągane przez ekspertów. Po raz kolejny przekonaliśmy się o tym w październiku. Z rynkowego wystrzału wskaźnika zmienności skorzystał m.in. Kamil Cisowski, którego typy z poprzedniego miesiąca dały w sumie zarobić ponad 13 proc. Cisowski po raz kolejny błysnął więc na tle reszty stawki i zrobił kolejny duży krok w kierunku zwycięstwa w wyścigu całorocznym w naszej rywalizacji. Jeśliby mu się to udało, byłoby to powtórzenie sukcesu z 2023 r. Od początku tego roku typy Kamila Cisowskiego dały zarobić ponad 47 proc.

Portfele na listopad. Prognozy 12 specjalistów

Łukasz Wardyn, CMC Markets

USD/PLN q

Fundamenty złotego, w tym relatywnie wysokie poziomy stóp procentowych w kraju w stosunku do strefy euro i USA, oraz prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 r. pozostają bez rewizji w dół. Są więc podstawą do optymizmu dla złotego po uspokojeniu nastrojów po wyborach w USA. Obecny impuls wzrostowy USD/PLN wkrótce wygaśnie, ale zupełną spekulacją pozostaje odgadnięcie, czy będzie to zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów, a przede wszystkim czy po nich czeka nas jeszcze okres wyraźnego przyspieszenia wzrostów. Trendem dominującym jest wzrost dolara i do krótkich pozycji trzeba podchodzić z największą ostrożnością, szukając tylko mocnych poziomów technicznych. Wejście: 4,094. Cel: 3,98. SL: 4,145.

Złoto p

Rynek złota może liczyć na stabilne zakupy banków centralnych, w tym z Chin. Popyt wspierają też napięcia geopolityczne, a de facto trwające wojny. To są niepodważalne czynniki korzystne dla złota. Reszta argumentów jest wymyślana przez analityków do wytłumaczenia ruchów post factum i często te same uzasadnienia można dopasować zarówno do zwyżek, jak i spadków. Przede wszystkim trend jest „przyjacielem” długich pozycji i z tym nie warto dyskutować. Warto odnotować powrót spekulacyjnych długich pozycji w ETF-ach. Ostatnie zakupy, pomimo że były rekordowe, mogą się jeszcze znacznie powiększyć. Wejście: 2660. SL: 2527.

WIG20 p

Biorąc pod uwagę wyborne nastroje na głównych światowych parkietach w październiku, o WIG20 można powiedzieć, że niedźwiedzie przejęły już nad nim kontrolę. Tym bardziej że długoterminowe trendy wzrostowe zostały pokonane. Dla niedźwiedzi korekta wzrostowa będzie okazją do zajęcia lub powiększenia krótkich pozycji. Bykom pozostaje liczenie na utrzymanie się w trendzie horyzontalnym ponad wsparciem z sierpnia, na powrót do ryzykownych aktywów po wyborach w USA, na efekt sezonowości, który może sprzyjać GPW, i na grę pod obniżki stóp procentowych w II lub III kwartale 2025 r. Na razie jednak na rynku w ogóle nie ma takiej optyki, a brak utrzymania 2200 pkt będzie katastrofą dla byków. Przy długich pozycjach wskazane jest bezwzględne wykonywanie zleceń stop. SL: 2099.

Marcin Kiepas, Tickmill

NZD/USD p

Od ponad półtora roku para ta pozostaje w szerokiej konsolidacji, którą można zamknąć w przedziale między 0,58 a 0,64. W październiku kurs NZD/USD mocno spadł, wracając w pobliże dolnego przedziału konsolidacji. Gdyby na początku listopada zbliżył się do niego, to wzrośnie prawdopodobieństwo ponownego zwrotu w górę. Wejście: 0,59. Cel: 0,63. SL: 0583.

Ropa WTI p

Od września rynek ropy pozostaje blisko długoterminowych wsparć i pomimo nieudanej próby wzrostu przed miesiącem prawdopodobieństwo powrotu cen na wyższe poziomy jest większe niż trwałego spadku poniżej 66 USD. Wejście: 68,0. Cel: 80,0. SL: 65,5.

WIG20 p

Okołowyborcza niepewność może dać impuls do silniejszej realizacji zysków na Wall Street, dając tym samym impuls do zejścia WIG20 poniżej sierpniowego dołka. Ale wciąż trwającą od maja dekoniunkturę na GPW trudno traktować jako coś innego niż tylko dłuższą spadkową korektę. Stąd niższe poziomy powinny zachęcać do kupna. Wejście: 2100. Cel: 2450. SL: 2000.

Kamil Cisowski, DI Xelion

Solana q

Nasza pozycja krótka na Solanie finalnie przyniosła stratę, choć w pierwszej części miesiąca wiele wskazywało, że zostanie zamknięta z zyskiem. Nie zrażamy się, otwierając ją ponownie. Najłatwiej będzie w listopadzie zamknąć ją z zyskiem, gdyby Donald Trump przegrał wybory, czego raczej nie zakładamy, ale nawet jego zwycięstwo przyniesie w naszej ocenie sprzedaż faktów. Pozycja powinna też zabezpieczać częściowo ryzyko związane ze sprzedażą VIX-a w scenariuszu negatywnym dla rynków akcji – kompletnie nie wierzymy, że kryptowaluty mogłyby rosnąć, gdyby w przypadku tradycyjnych aktywów nastąpił wzrost awersji do ryzyka. Cel: 130.

Srebro p

Październik z pewnością nie był złym miesiącem dla srebra, ale korekta w jego drugiej połowie sprawia, że obecnie wydaje się ono dość atrakcyjne. Zakładamy, że wsparcie w okolicy 32 USD, które wcześniej było niezwykle silnym oporem, raczej się wybroni, a trend wzrostowy będzie kontynuowany, szczególnie gdyby w Chinach rozpoczęła się stymulacja fiskalna na większą skalę. Ustalony poziom take profit jest dla nas raczej wyrazem tego, do jakich poziomów może dojść w naszej ocenie cena srebra w najbliższych miesiącach, jego osiągnięcie już w listopadzie nie wydaje się bardzo prawdopodobne. Cel: 38.

VIX q

Amerykańskie wybory mogą przynieść turbulencje na rynkach, szczególnie że ostatnie sondaże sugerują, że Donald Trump nie może być pewny zwycięstwa, mniej prawdopodobna wydaje się też „czerwona fala” (przejęcie przez republikanów nie tylko prezydentury, ale też obu izb Kongresu). Mimo to nie widzimy za bardzo przesłanek, by inne duże rynki wyróżniały się znacząco na tle giełd w Nowym Jorku w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ewentualny skok zmienności będziemy próbowali więc wykorzystać, by otworzyć krótką pozycję na VIX. Wejście: 25. Cel: 18.

Marek Rogalski, DM BOŚ

Bitcoin p

Notowania głównej kryptowaluty mogą rosnąć niezależnie od tego, kto wygra wybory w USA. Wsparciem jest wyraźny napływ funduszy na rynek kryptowalut w ostatnich tygodniach.

Złoto p

Nic nie wskazuje na to, aby hossa na kruszcu miała się zakończyć. Zwłaszcza że wsparciem może być zarówno możliwa wygrana Trumpa, jak i dalsze obniżki stóp przez Fed.

Russell 2000 p

Indeks małych spółek w Stanach Zjednoczonych może mieć swoje pięć minut, jeżeli założymy, że zegar rynkowej hossy w USA wskazuje już na późne popołudnie. I to niezależnie od tego, kto zasiądzie w Białym Domu.

Rafał Sadoch, BM mBanku

EUR/PLN q

Złoto p

S&P 500 p

Łukasz Wójcik, BM Pekao

Bitcoin p

Ewentualna wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich powinna umocnić nastawienie inwestorów do rynku kryptowalut. W wypadku realizacji takiego scenariusza zakładamy wyjście górą z półrocznej konsolidacji i potencjał do kreślenia nowych rekordów wszech czasów przez bitcoina. SL: 64 900.

Pallad p

Na wykresie palladu pojawiły się pierwsze sygnały zmiany trendu spadkowego. Surowiec nie uczestniczył w ostatnim rajdzie metali szlachetnych, a ewentualne wprowadzenie rozważanych przez G7 sankcji na Rosję byłoby idealnym katalizatorem do dalszego wzrostu kursu. SL: 10 048.

VIX p

Zabezpieczamy portfel przed ewentualną porażką republikanów i odwracaniem tzw. Trump trade, utrzymując pozycję długą na indeksie zmienności poprzez ETF VIXY.US. SL: 12,3.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN q

Symptomy przesilenia na USD (DXY) oraz dziesięcioletnich obligacjach USA sprzyja końcowi Trump trade czy realizacji zysków na USD po środowej decyzji Fedu. SL: 4,0602.

Aluminium p

Wzrost notowań glinki wspiera notowania aluminium, które do tej pory odstawało in minus względem innych metali. SL: 2528.

WIG-banki p

Choć na szerokim rynku symptomy przesilenia po dwumiesięcznej słabości nadal nie są dostrzegalne, to sygnały okresowego wzmocnienia wysyła sektor bankowy, gdzie mimo cofnięcia z drugiej połowy października utrzymuje się wybicie ponad linię wrześniowej korekty spadkowej. SL: 11 498.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

NOK/SEK p

Tendencja wzrostu siły relatywnej korony szwedzkiej zdaje się chylić ku końcowi. Notowania NOK/SEK w kilka miesięcy spadły prawie o 6 proc., ale kurs w minionych tygodniach ustabilizował się, a w końcówce października przebił linię trendu spadkowego.

Kukurydza p

Kurs kontraktów na kukurydzę w przeciwieństwie do notowań soi nie zbliżył się do długoterminowych letnich dołków. Po sprowadzeniu cen w okolice punktu opłacalności produkcji w USA wygasło zainteresowanie rynkiem kapitału spekulacyjnego. Impulsem do wzrostów może być kondycja upraw w Ameryce Płd.

Shanghai Composite q

Euforia związana z ogłoszeniem przez chińskie władze szeregu narzędzi fiskalnych i monetarnych mających dźwignąć rynek nieruchomości i ufność konsumencką z zapaści może szybko ulatywać. Czynnikiem ryzyka jest widmo powrotu wojen handlowych w przypadku wygranej Donalda Trumpa w wyborach.

Andrzej Kiedrowicz, PKO BP

EUR/USD p

Potencjał do dalszego spadku rynkowych wycen skali obniżek stóp procentowych Fedu, a tym samym dalszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji skarbowych jest już mocno ograniczony, co zwiększa szanse na co najmniej korektę wzrostowego trendu na dolarze. Z kolei oznaki ożywienia niemieckiej gospodarki oraz przyspieszenia wzrostu gospodarczego w całej strefie euro powinny wspierać umocnienie europejskiej waluty.

Złoto p

Wzrost aktywów utrzymywanych przez czołowe fundusze ETF działające na rynku metali szlachetnych, kontynuacja zakupów kruszcu przez banki centralne, ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, niepewność polityczna powiązana z wyborami prezydenckimi w USA oraz perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych na świecie to czynniki wspierające utrzymanie się trendu wzrostowego na złocie.

FTSE 250 q

Zapowiedź wzrostu podatków i wydatków budżetowych przez nowy brytyjski rząd oraz rosnące ryzyko wzrostu presji inflacyjnej, które skłoniłoby Bank Anglii do redukcji skali obniżek stóp procentowych w 2025 r., może wywierać presję spadkową na indeks brytyjskich spółek.

Michał Stajniak, XTB

NOK/SEK p

Ropa naftowa powinna zyskiwać w najbliższym czasie ze względu na decyzję OPEC+ o opóźnieniu wzrostu produkcji. Riksbank zaś dalej zamierza obniżać stopy procentowe. Cel: 0,98. SL0,96.

Gaz naturalny q

Gaz znalazł się ponownie pod presją ze względu na pogodę w USA. Najprawdopodobniej listopad przyniesie kontynuację spadków i dopiero w grudniu po osiągnięciu poziomów w zakresie 2,0–2,2 może pozwolić na odreagowanie. Cel: 2,1. SL: 3,05.

DAX p

W ostatnim czasie obserwujemy poprawę sytuacji gospodarczej w Europie i po ostatniej korekcie obecne poziomy na europejskich indeksach mogą wydawać się atrakcyjne. Niepewność dotycząca polityki w USA oraz dalsze obniżki w Europie powinny wspierać odbicie na europejskich parkietach. CeL 20 000. SL: 18 850.

Mateusz Namysł, Santander BM

Solana q

Solana wydaje się być tą kryptowalutą, której cena zbyt silnie wzrosła. W ostatnim roku mieliśmy już próby zejścia na niższe poziomy. Cel: 137.

Gaz ziemny q

Na ten moment nie widać dużego zapotrzebowania na gaz ziemny, choć sytuacja może się dynamicznie zmienić. Typ mocno spekulacyjny. Cel: 2,3. SL: 3,0.

Nasdaq 100 q

Wysokie wyceny indeksu technologicznego przy różnego rodzaju wyzwaniach i niepewnościach związanych ze stanem globalnej gospodarki i sytuacji geopolitycznej mogą przynieść przecenę technologicznych gigantów.

Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers

Bitcoin p

Bitcoin ma szansę na nowy rekord. Po wielomiesięcznej konsolidacji, ale z negatywną tendencją cena od pierwszego tygodnia września rozpoczęła impuls wzrostowy, który sprawił, że pod koniec października znalazła się w obrębie tegorocznych maksimów, które jednocześnie stanowią ATH. Szczyt z marca nie został „wybity” i nastąpiła lekka korekta. Moim zdaniem ponowny „atak” to tylko kwestia czasu i jeszcze w tym roku zobaczymy kurs głównej kryptowaluty na poziomie nigdy dotąd nie obserwowanym. Oczywiście wygrana Trumpa może spotęgować ruch wzrostowy, ale tak czy inaczej uważam, że w listopadzie cena osiągnie pułap 75–76 tys. USD.

Pallad p

Ciekawie zaczyna wyglądać sytuacja na niektórych towarach. Chodzi m.in. o pallad, który przeceniony w ostatnich latach „obudził się” i zaczyna dynamicznie zyskiwać. Cena tego szlachetno-przemysłowego metalu potrafiła rosnąć w ostatnim tygodniu października nawet 9 proc. w czasie jednego dnia. Stała się ona tym samym najwyższa od grudnia ubiegłego roku (ok. 1186 USD), po czym nastąpiła korekta spadkowa. Co jest przyczyną tej ubiegłomiesięcznej zwyżki? Okazuje się, że rząd USA ma zamiar wezwać resztę krajów G7 do nałożenia sankcji na rosyjski pallad (i tytan). Sprawa może się skomplikować, ponieważ Rosja ma dominującą pozycję na tym rynku, a jedna firma dostarcza 40 proc. światowej podaży. Cel: 1350.

Ibex q

W Europie kondycja gospodarcza jest daleko gorsza od tego, co prezentują indeksy giełdowe. Uważam, że wycena akcji zawędrowała za daleko i rośnie ryzyko korekty. Hiszpański Ibex w ostatnich kilku tygodniach „konsoliduje się” w okolicy swoich wieloletnich maksimów. Widoczny jest układ trzech szczytów zlokalizowanych na podobnym pułapie. Zagorzali „technicy” mogą dostrzec również potencjalną, nieidealną formację głowy z ramionami. Tak czy inaczej układ pomału skłania do założeń, że zbliża się korekta spadkowa, która może sprowadzić indeks w okolice 11 200 pkt.

Portfel inwestycyjny
Św. Mikołaj na pewno przyjdzie, tylko do kogo? Na co stawiać w grudniu?
Portfel inwestycyjny
Wyższa zmienność pozostanie z inwestorami na dłużej
Portfel inwestycyjny
Portfel forex na wrzesień. Eksperci pewni podwyższonej zmienności i…
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny: Rynkowa zawierucha mocno komplikuje sierpniowe typy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Portfel inwestycyjny
W lipcu ryzykowne aktywa znów wracają do łask ekspertów
Portfel inwestycyjny
Portfel inwestycyjny na koniec półrocza: Czerwiec może być nerwowy, a ucierpi na tym złoty