Marcin Kiepas, Tickmill
EUR/USD p
Ryzyko wojny handlowej pomiędzy USA a UE będzie początkowo ściągać kurs EUR/USD w kierunku parytetu. Oczekuję jednak, że finalnie do wzajemnego nałożenia ceł nie dojdzie, co inwestorzy przyjmą z ulgą, a w drugiej połowie lutego euro zacznie zyskiwać na wartości w oczekiwaniu na wybory w Niemczech. Wejście: 1,012. Cel: 1,07. SL: 1,00.
Srebro p
Od początku roku srebro drożeje, po tym jak wcześniej zakończyło ponaddwumiesięczną spadkową korektę. Sytuacja na wykresie zaczyna przypominać tę z sierpnia, co może sugerować powrót notowań w rejon szczytu na 34,866. Wejście: 30,5. Cel: 34,5. SL: 29,3.
S&P 500 q
Amerykański rynek akcji dorósł do spadkowej korekty. Powrót indeksu S&P 500 w okolicę 5800 pkt lub niżej sugeruje nie tylko analiza techniczna wykresu, ale również wzrost ryzyka związanego z wojnami handlowymi. Cel: 5700. SL: 6220.
Marek Rogalski, DM BOŚ
Ethereum p
Luty może być trudny dla rynku kryptowalut ze względu na globalny risk-off, ale ethereum może się bronić przed większą przeceną, a finalnie zyskać, gdyż w grze będzie Pectra.
Platyna p
Surowiec korzysta na zwyżkach cen złota, ale i też powrotu wątku katalizatorów do aut spalinowych (ten sektor może zanotować odbicie).
Russell 2000 q
Trump rozpętał wojnę na cła, a Fed kilka dni wcześniej dał do zrozumienia, że nie ma co liczyć na obniżki stóp procentowych. W takim środowisku makro, małe i średnie spółki w USA mogą mieć trudno.
Kamil Cisowski, DI Xelion
Ripple q
Po niesamowitej końcówce roku XRP z całą pewnością jest najbardziej przegrzanym spośród wszystkich istotnych altocoinów, co jest dla nas dużym zaskoczeniem po latach jego relatywnej słabości do niemal wszystkiego. Widzimy w tym przede wszystkim olbrzymi sukces twórców w tworzeniu dezinformacji i umiejętnej budowy „hype’a” wokół fantastycznych scenariuszy, w których instytucje finansowe na całym świecie już za chwilę będą go masowo używać. Podejrzewamy, że oczekiwania te będzie trzeba bardzo szybko zrewidować, Ripple nie zasługuje na obecną pozycję w kapitalizacji całego rynku. SL: 1,5.
Ropa Brent q
Ropa wymazała niemal całość styczniowych wzrostów w drugiej połowie miesiąca, ale w związku z chaosem, który może zapanować na początku lutego w związku z działaniami prezydenta Trumpa, możemy obserwować na rynku surowców różne anomalie cenowe. Ewentualny powrót Brent do 78 USD chcielibyśmy wykorzystać do otworzenia krótkich pozycji – spodziewamy się, że lada chwila zaczniemy obserwować obawy o tegoroczny popyt. Wejście: 78. TP: 72.
VIX p
Styczeń nie przekonał nas zupełnie, że kontynuacja wzrostów na najważniejszym rynku świata będzie przebiegała bezproblemowo. Wciąż oczekujemy, że S&P 500 zamknie kwartał wyraźnym spadkiem, a VIX wydaje się najlepszą metodą, by go rozegrać w sytuacji, gdy pretekstami do dużych, zazwyczaj krótkotrwałych (na razie) ruchów w dół pozostają zdarzenia jednorazowe, jak fala obaw wokół DeepSeek czy plany celne prezydenta Trumpa. Cel: 25.
Rafał Sadoch, BM mBanku
EUR/USD p
Rynek przereagował ostatnie wzrosty dolara, należy się korekta
Ropa WTI q
Trump chce tańszej ropy i przez to może ona jeszcze znajdować się pod presją
S&P 500 p
Za pierwszej kadencji Trumpa wojna handlowa nie wytrąciła indeksów z trendu wzrostowego. Tak samo będzie i tym razem.
Łukasz Wójcik, BM Pekao
Ripple p
Pomimo podwyższonej zmienności z początku lutego utrzymujemy pozycję, zakładając kontynuację wzrostów. SL: 1,96.
Gaz p
Informacja związana z chińskim AI spowodowała obawy o utrzymanie wysokiego zapotrzebowania na energię z Data Centers, a w efekcie mocny spadek cen gazu. Reakcje cen oceniamy jako przereagowanie i otwieramy pozycję długą ze zleceniem obronnym. SL: 2,94.
VIX p
Powrót do tematu ceł przez prezydenta Trumpa może spowodować tymczasowy powrót zmienności na rynkach. Zabezpieczając się przed takim scenariuszem, otwieramy pozycje długą na indeksie VIX poprzez ETF VIXY.US. Cel: 49,8. SL: 39,8.
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities
USD/JPY q
Wyższe od oczekiwań odczyty inflacji konsumenckiej w Tokio zwiększają presję na BOJ w celu szybszego podwyższenia stopy procentowej. Wejście: 155,8. SL: 160,62.
Kukurydza p
Poprawa perspektyw dla surowców rolnych. Wejście: 431. SL: 388.
Nasdaq 100 q
Symptomy płynnościowego i fundamentalnego przesilenia na spółkach wzrostowych. Wejście: 21380. SL: 22026.
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl
USD/SEK q
W styczniu prawdopodobnie załamaniu uległy trendy spadkowe w notowaniach walut skandynawskich. Powrót USD/SEK nad 11,00 nie powinien być trwały, a korona szwedzka niebawem powinna wyjść spod negatywnego wpływu gołębiego nastawienia Riksbanku.
Cukier p
Notowania cukru w minionych tygodniach gwałtownie zawróciły z długoterminowych minimów. Odbicie reala brazylijskiego wywołało redukcję krótkich pozycji, która w świetle zagrożeń dla dostępności tego surowca ma szansę być kontynuowana.
Nasdaq 100 p
Styczniowa korekta w notowaniach spółek technologicznych z Wall Street była dotkliwa, lecz nie zachwiała długoterminowym trendem wzrostowym indeksu Nasdaq 100.
Andrzej Kiedrowicz, PKO BP
EUR/PLN q
Złoty jest najmocniejszy do euro w ujęciu realnym od 2008 r., a większość czynników fundamentalnych stojących za dynamiczną aprecjacją złotego została już prawdopodobnie przez rynek zdyskontowana. Wzrost globalnej awersji do ryzyka lub ewentualne złagodzenie jastrzębiego przekazu RPP to czynniki, które mogłyby wywołać korektę wzrostową na tej mocno już wyprzedanej parze walutowej.
Złoto p
Złoto powinno kontynuować trend aprecjacyjny wspierane eskalującymi napięciami geopolitycznymi, rosnącą globalną awersją do ryzyka w wyniku nieprzewidywalnej polityki zagranicznej Donalda Trumpa oraz niepewnością co do kondycji światowej gospodarki w 2025 r.
DAX q
Mocne wykupienie indeksu, niepewność powiązana z wynikiem przedterminowych wyborów do niemieckiego Bundestagu oraz wzrost globalnej awersji do ryzyka w wyniku rosnącego prawdopodobieństwa wybuchu nowych wojen handlowych to główne czynniki wskazujące na zasadność korekty w trendzie wzrostowym, obowiązującym na indeksie niemieckich spółek już od ponad dwóch lat.
Michał Stajniak, XTB
AUD/USD p
Dolar amerykański zyskał mocno w obawie związanej z Trumpem, natomiast nowe taryfy najprawdopodobniej nie będą dotyczyć takich krajów, jak Australia czy Nowa Zelandia. Z racji wysokich stóp procentowych dolar australijski może radzić sobie najlepiej w stosunku do dolara, patrząc na całą grupę walut G10. Cel: 0,64. SL: 0,60.
Kakao p
Zapasy kakao w dalszym ciągu spadają, a perspektywy zbiorów w kwietniu nie napawają optymizmem. Najprawdopodobniej duża część kupujących zwleka do ostatniego momentu, ale może się okazać, że rynek terminowy mocno wystrzeli ze względu na brak dostępności na rynku spotowym. Cel: 13000. SL: 9600.
DAX q
DAX był jednym z najlepszych indeksów ostatnich miesięcy, ale jeśli Trump ma nałożyć taryfy handlowe w Europie, to zrobi to z pewnością w stosunku do Niemiec, co może przełożyć się na negatywne nastroje na niemieckich spółkach. Choć nałożenie taryf na Europę nie jest pewne, to potencjalny strach może doprowadzić do korekty, której dawno nie obserwowaliśmy na europejskich parkietach. Cel: 20430. SL: 22400.
Mateusz Namysł, Santander BM
Polkadot p
Po przecenie z przełomu miesiąca istnieje szansa na odbicie notowań na poziomy obserwowane jeszcze w ostatnich tygodniach. Jedna z mocniej przecenionych kryptowalut o pozycji w top 20. Wejście: 4,0. Cel: 8,0. SL: 3,0.
Gaz naturalny p
Prawdopodobne niewysokie poziomy temperatury z historycznego punktu widzenia w najbliższych tygodniach w Stanach Zjednoczonych mogą sprzyjać wzrostowi popytu na gaz, którego zapasy ostatnio spadły poniżej pięcioletniej średniej. Cel: 3,88.
DAX q
Polityka celna Donalda Trumpa może przyczynić się do wywołania przeceny na giełdach, na co podatny może być rynek niemiecki, który w istotnym stopniu polega na sprzedaży eksportowej, w tym również do USA. Cel: 20500.
Łukasz Zembik, Oanda TMS
EUR/PLN p
Wzrost globalnej niepewności będzie odpychał kapitał od rynków wschodzących, do których cały czas zaliczana jest Polska. Czynnik umacniający do tej pory złotego, płynący z restrykcyjnej polityki pieniężnej RPP będzie stanowił niewielkie wsparcie, a może nawet ustąpić, jeśli coraz bardziej realne staną się obniżki stóp procentowych w II połowie roku. Złoty w ostatnim czasie zdecydowanie zyskał względem euro i prawdopodobnie część z tych benefitów odda w kolejnym miesiącu. Kurs EUR/PLN po przełamaniu 4,25 dotarł do kolejnego wsparcia horyzontalnego 4,20, po czym obserwujemy odreagowanie, które może ponownie spowodować, że notowania wrócą powyżej 4,25. Zakładam osłabienie PLN i wzrost wspomnianej pary walutowej w okolice 4,28.
Gaz ziemny p
Perturbacje w globalnym handlu będą sprzyjać wyższym cenom surowców. Kontynuację zwyżkowej tendencji oczekuję w notowaniach gazu ziemnego. Po styczniowej korekcie kurs Natgasu na Nymex prawdopodobnie przejdzie w kolejną fazę wzrostową. Zima na półkuli północnej powinna wspierać stronę popytową. Zakładam ponowny wzrost powyżej 4 USD za MBtu.
S&P 500 q
Decyzje prezydenta Trumpa dotyczące nałożenia ceł na towary z Kanady, Meksyku i Chin wywołały znaczące reakcje na rynkach finansowych, w tym na Wall Street. Pogorszenie nastrojów było widoczne w notowaniach kontraktów futures jeszcze przed otwarciem pierwszej sesji na Wall Street w lutym. Inwestorzy obawiają się o globalny wzrost gospodarczy oraz wyniki spółek. Już podczas ostatniego dnia handlu w styczniu S&P 500 zdecydowanie spadł po nieudanej próbie wyznaczenia nowych historycznych szczytów. Zakładam, że tryb „risk off” utrzyma się w tym miesiącu. Szczyt z 24 stycznia interpretuję jako pewnego rodzaju zjawisko „pułapki na byki”. Zakładam spadki przynajmniej do poziomu 5 800 pkt.
ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników