PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.

PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.

Publikacja: 30.04.2025 11:50

PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.

Foto: Bloomberg

Wzrost PKB strefy euro był w pierwszym kwartale dwa razy wyższy, niż średnio prognozowano. Wyniósł on 0,4 proc. kw./kw., po zwyżce o 0,2 proc. w czwartym kwartale. Licząc rok do roku, sięgnął 1,2 proc., czyli tyle samo, co w końcówce 2024 r. Prognozy dla gospodarki eurolandu na nadchodzące kwartały nie są jednak dobre.

- Przyspieszenie wzrostu PKB w strefie euro w pierwszym kwartale, do 0,4 proc. kw./kw., wskazuje, że gospodarka rozpoczęła rok na silniejszych podstawach, niż oczekiwaliśmy i sugerowały badania aktywności. Niemniej jednak, nadal spodziewamy się gwałtownego spowolnienia wzrostu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ cła amerykańskie wprowadzone w kwietniu wpłyną na aktywność gospodarczą, a jakiekolwiek impulsy z niemieckiego wsparcia fiskalnego będą odczuwalne głównie w przyszłym roku – uważa  Franziska Palmas, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

Jak mocno urosło PKB największych gospodarek strefy euro?

Wcześniej opublikowano dane o PKB z największych gospodarek strefy euro. Wynikało z nich m.in. to, że Niemcy znów uniknęły technicznej recesji. Ich gospodarka powiększyła się w pierwszym kwartale o 0,2 proc., po spadku o 0,2 proc. w końcówce 2024 r. Licząc rok do roku, PKB spadł jednak o 0,4 proc. 

- Zaostrzenie polityki celnej USA sprawiło, że zakupy towarów w USA zostały przyspieszone. Eksport i produkcja przemysłowa w Niemczech skorzystały na tym w pierwszym kwartale.  Jednak zauważalny wzrost ceł na import z UE, który wszedł w życie w kwietniu, oraz groźba dalszych podwyżek ceł obciążyły dalszy rozwój gospodarki w Niemczech – mówi Timo Wollmershäuser, szef prognoz w niemieckim instytucie Ifo. Spodziewa się on więc, że latem dojdzie do spadku PKB Niemiec.

Recesji uniknęła również Francja. Jej PKB powiększył się w pierwszym kwartale o 0,1 proc., po tym jak w czwartym spadł o 0,1 proc. Perspektywy dla gospodarki francuskiej na nadchodzące miesiące nie są jednak dobre.

- Dodatkowe cła w USA oraz ich bezpośrednie i pośrednie skutki opóźnią ożywienie  gospodarki francuskiej . Szacujemy, że bezpośredni efekt stałego 10-procentowego cła importowego w USA na francuski PKB  wyniesie około minus 0,1 proc. Do tego dochodzą efekty niepewności, globalne spowolnienie gospodarcze oraz bardziej restrykcyjna polityka fiskalna, które będą obciążać francuską aktywność gospodarczą przez cały rok. Ochłodzenie na rynku pracy prawdopodobnie ograniczy ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych, a stopa oszczędności pozostanie wysoka – ocenia Charlotte de Montpellier, ekonomistka ING.

Wzrost PKB Włoch okazał się natomiast wyższy niż prognozowano. Wyniósł 0,3 proc., podczas gdy średnio spodziewano się zwyżki o 0,2 proc. W czwartym kwartale włoski PKB powiększył się natomiast o 0,2 proc. Licząc rok do roku, gospodarka Włoch powiększyła się o 0,6 proc. 

Dzień wcześniej opublikowano dane mówiące, że PKB Hiszpanii wzrósł w pierwszym kwartale o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami i o 2,8 proc. rok do roku. Dane te były jednak gorsze od prognoz. 

Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii