Niespodziewana poprawa nastrojów niemieckich konsumentów

Wskaźnik nastrojów konsumentów opublikowany przez GfK wzrósł do -20,6 w maju, w porównaniu z nieznacznie zrewidowanym -24,3 w poprzednim miesiącu. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się spadku do -26.

Publikacja: 30.04.2025 09:12

Niespodziewana poprawa nastrojów niemieckich konsumentów

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

 

Nastroje niemieckich konsumentów na maj poprawiły się jeszcze bardziej, ponieważ perspektywa nowego rządu wydawała się uspokajać gospodarstwa domowe, przeciwdziałając części niepewności wywołanej napięciami wokół taryf importowych na razie, jak wskazało badanie w piątek.

Indeks nastrojów konsumentów, opublikowany przez instytut badań rynkowych GfK i Instytut Decyzji Rynkowych w Norymberdze (NIM), pozostał zdecydowanie na ujemnym terytorium na poziomie -20,6 punktów, w porównaniu z nieznacznie skorygowanym -24,3 punktów w poprzednim miesiącu. Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się spadku nastrojów do -26,0 punktów.

Wciąż niska gotowość Niemców do kupowania

Zarówno oczekiwania dochodowe, jak i chęć kupowania wykazały zauważalny wzrost, podczas gdy oczekiwania ekonomiczne poprawiły się tylko nieznacznie, zgodnie z badaniem. Wskaźnik „chęci kupowania – który przedstawia równowagę między pozytywnymi i negatywnymi odpowiedziami na pytanie: „Czy uważasz, że teraz jest dobry moment na zakup dużych artykułów?” — poprawił się z -8,2 do -4,9.

Oprócz rosnących oczekiwań dochodowych i rosnącej gotowości do zakupów, zauważalny spadek gotowości do oszczędzania wzmacnia obecnie ożywienie w Consumer Climate. Po dwóch kolejnych wzrostach wskaźnik oszczędności spadł o 5,4 punktu w kwietniu do 8,4 punktu. Wskaźnik „chęci oszczędzania” spadł z 13,8 do 8,4, co sugeruje, że ludzie są mniej skłonni do odkładania pieniędzy.

Oczekiwania dochodowe rosną drugi miesiąc z rzędu. Po umiarkowanych wzrostach w poprzednim miesiącu wskaźnik dochodów wzrasta zauważalnie o 7,4 punktu w kwietniu. W ten sposób osiąga 4,3 punktu, najwyższy poziom od października 2024 r., kiedy to wynosił 13,7 punktu. Nadal jednak następuje spadek o 6,4 punktu w porównaniu z kwietniem 2024 r.

Ogólnie bardziej pozytywne perspektywy dochodowe prawdopodobnie wynikają również z układu zbiorowego pracy zawartego dla sektora publicznego na początku kwietnia. Zgodnie z porozumieniem pracownicy rządu federalnego i gmin otrzymają podwyżkę wynagrodzenia o trzy procent od 1 kwietnia 2025 r., przy minimalnym wzroście o 110 euro miesięcznie. Dodatkowy wzrost o 2,8 procent nastąpi 1 maja 2026 r. Przewyższa to obecnie oczekiwaną stopę inflacji wynoszącą nieco ponad dwa procent, co powinno przynieść korzyści sile nabywczej.

Gotowość do kupowania również korzysta ze znacznie poprawionych oczekiwań dochodowych w tym miesiącu. Wzrosła o 3,3 punktu i obecnie wynosi -4,9 punktu. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oznacza to wzrost o 7,7 punktu.

Ogólnie rzecz biorąc, gotowość do kupowania pozostaje na niskim poziomie. Jednak od początku 2023 r. obserwowano tendencję wzrostową (wartość ze stycznia 2023 r.: -18,7). Czy tak będzie dalej, zależy od tego, czy inflacja utrzyma się na poziomie około 2 procent, blisko celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Jednak ponowny wzrost niepewności, na przykład z powodu eskalacji konfliktu handlowego, prawdopodobnie zniszczyłby wszelkie dalsze ożywienie nastrojów konsumentów.

Niemieccy konsumenci oczekują szybkiego sformowania rządu

W tym miesiącu oczekiwania gospodarcze rosną po raz trzeci z rzędu, ale wzrost jest skromny i wynosi 0,3 punktu. Wskaźnik wynosi zatem 7,2 punktu w kwietniu 2025 r. Lepszą wartość zmierzono ostatnio w lipcu 2024 r., kiedy wyniosła 9,8 punktu. W porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku wzrost wynosi 6,5 punktu.

Tak więc, pomimo niepewnych zmian na rynkach akcji spowodowanych polityką handlową administracji USA, oczekiwania gospodarcze niemieckich konsumentów pozostają odporne. Jednocześnie prognozy wzrostu na ten rok zostały ponownie skorygowane w dół. Kraj stoi teraz w obliczu trzeciego z rzędu roku recesji – nowości w powojennej historii Republiki Federalnej.

– Reorganizacja polityki handlowej administracji USA, która rozpoczęła się od ogłoszenia gwałtownych podwyżek taryf na krótko przed rozpoczęciem badania na początku kwietnia, najwyraźniej nie miała jeszcze trwałego wpływu na nastroje konsumentów w Niemczech. Wszelkie negatywne skutki prawdopodobnie zostaną złagodzone przez pomyślne zakończenie negocjacji koalicyjnych i rychłe utworzenie w pełni funkcjonującego rządu – wyjaśnia Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w NIM. – Obecnie dla niemieckich konsumentów jest wyraźnie ważniejsze, aby rząd został utworzony szybko. W rezultacie kluczowy czynnik wcześniejszej niepewności stracił na znaczeniu – a gotowość do oszczędzania odpowiednio spadła. Z naszych dogłębnych analiz wiemy, że niepewność jest głównym powodem wysokiej gotowości do oszczędzania. Czy spadek oszczędności będzie kontynuowany w nadchodzących miesiącach, pozostaje do sprawdzenia i z pewnością będzie to również zależało od tego, jak rozwinie się konflikt handlowy między USA a resztą świata – podsumowuje.

Oczekuje się, że konserwatywny kandydat na stanowisko kanclerza Friedrich Merz zostanie zaprzysiężony 6 maja, aby stanąć na czele rządu koalicyjnego, którego zadaniem będzie wyciągnięcie zmagającej się z problemami gospodarki niemieckiej z przedłużającej się recesji, mimo że konflikt celny zadaje kolejny cios nastawionemu na eksport przemysłowi niemieckiemu.

Wykres Dnia
Stopa zwrotu z japońskich akcji za 54 lata: mniej niż 10 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Wykres Dnia
Zagraniczni inwestorzy tracą na amerykańskich akcjach i dolarze
Wykres Dnia
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Wykres Dnia
Akcje Tesli poszły w górę mimo słabych wyników finansowych
Wykres Dnia
USA wpadną w tym roku w recesję, jeśli utrzymają się wysokie cła
Wykres Dnia
Spada aktywność produkcyjna amerykańskich firm