Audytor – pwc – nie miał zastrzeżeń o sprawozdania finansowego GTC za 2024. Przesunięcie publikacji raportu rocznego – z 1 na 29 kwietnia, tłumaczone zakupem portfela PRS (5,2 tys. mieszkań) w Niemczech, zbiegło się z doniesieniami z Węgier na temat problemów głównego akcjonariusza, Optimy, funduszu kontrolowanego przez węgierski bank centralny. Kontrolerzy zarzucili byłemu szefowi banku wyprowadzanie pieniędzy i nietrafione inwestycje – m.in. w GTC. To głównie przełożyło się na spadek notowań wartych 500 mln euro obligacji grupy GTC w Luksemburgu – obecnie to już ponownie ponad 90 proc. wartości nominalnej.
Deweloper został przejęty przez Węgrów w 2020 r., tuż po wybuchu pandemii. Optima zapłaciła 8,76 zł za akcję, dzisiejszy kurs to 4,1 zł. Ostatnie lata to duże rotacje w zarządzie i radzie nadzorczej GTC, w tym chwilowe obsadzenie w nadzorze Daniela Obajtka (grudzień 2021-listopad 2022, powołany z uprawnienia OFE PZU).
Czytaj więcej
Firma chce przejąć portfel ponad 5 tys. mieszkań w trzech niemieckich miastach. Planuje podnieść ich wartość, część może sprzedać.
GTC ma dwie strategie dla niemieckiego portfela mieszkań na wynajem
Audytorzy z pwc podkreślili w raporcie z badania, że audyt objął także niemiecką transakcję. Pod koniec 2024 r. GTC kupiło portfel prawie 5,2 tys. lokali w trzech niemieckich miastach od Peach Property Group. To 325 tys. mkw. powierzchni najmu ze średnim obłożeniem 83 proc. (71-86 proc. w zależności od miasta). Średnia stawka czynszu to 7 euro za mkw. miesięcznie (6,4-7,6 w zależności od miasta). Wartość księgowa portfela to 0,45 mld euro. Dla porównania, na koniec 2024 r. grupa miała w portfelu pracujące nieruchomości biurowe o powierzchni 541 tys. mkw. wynajęte w 82 proc. i o wartości księgowej 1,3 mld euro, oraz handlowe o powierzchni 204 tys. mkw., wynajęte w 96 proc, i o wartości księgowej 0,71 mld euro.
GTC chce zarobić na inwestycji inkasując czynsze oraz podnosząc wartość mieszkań zbudowanych w latach 1950-1984. Spółka zaprezentowała dwa warianty strategii. Pierwsza zakłada sprzedaż części mieszkań nabywcom indywidualnym i zarobienie na różnicy wynikającej z niskiej ceny zakupu. We współpracy z CBRE zidentyfikowano takich 2,24 tys. lokali.