Portfel fundamentalny na maj. Jakie spółki wybrali eksperci?

W niedawno zakończonym miesiącu koniunktura na warszawskiej giełdzie sprzyjała inwestorom, co przełożyło się na dodatnie stopy zwrotu z portfeli. Czy spółki wytypowane na maj pozwolą utrzymać dobrą passę?

Publikacja: 08.05.2024 06:00

Portfele ekspertów rosną szybciej od szerokiego rynku

Portfele ekspertów rosną szybciej od szerokiego rynku

Foto: AdobeStock

W kwietniu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały ułatwione zadanie, ponieważ chętnych do zakupów na krajowym rynku akcji nie brakowało i dlatego zwyżki cen akcji były kontynuowane.

Czas na realizację zysków

Kontynuacja wzrostu wycen spółek z szerokiego rynku zachęciła typujących do realizacji zysków. W rezultacie w portfelach na kolejny miesiąc zabrakło miejsca dla niektórych firm, które pozwoliły w ostatnich miesiącach solidnie zarobić, takich jak KGHM, OT Logistics czy XTB. Najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w portfelach na kwiecień, były akcje miedziowego giganta.

W ciągu minionego miesiąca można było na nich zarobić ponad 23 proc. Wzmożony popyt miał w dużej mierze związek z odbiciem w górę cen miedzi na światowych rynkach, z którą akcje surowcowego potentata są skorelowane. Z kolei kilka innych podmiotów w kwietniu nie spełniło pokładanych w nich nadziei, dlatego w ich miejsce pojawiło się kilka nowych i bardziej obiecujących firm.

Czytaj więcej

Portfel techniczny na maj: Hossa gra kolejny akord, na celowniku średnie spółki

Nowe spółki w portfelach na maj

Tym razem nieco większym zainteresowaniem typujących cieszyły się duże spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, które znów zaczynają coraz więcej znaczyć w niektórych portfelach. Do łask wróciły akcje Allegro, Cyfrowego Polsatu, LPP czy Dino, które w poprzednich miesiącach częściej rozczarowywały inwestorów, niż dawały powody do radości, co nie pozostało bez wpływu na ich wyceny, które w ocenie ekspertów są teraz jednymi z ich głównych atutów.

Co istotne, dostrzegli w ich walorach kandydatów do odbicia w górę, którzy mają szanse zostać docenieni przez rynek szukający atrakcyjnej alternatywy dla stosunkowo już drogich akcji spółek z sektora finansowego, a w indeksie WIG20 wybór nie jest zbyt duży, jeśli wyłączymy spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.

Eksperci wychodzą z założenia, że to może czas na spółki nastawione na konsumenta, którym powinno sprzyjać oczekiwane odbicie w górę konsumpcji wspierane przez rosnące realne wynagrodzenia i transfery fiskalne. Oprócz już wspomnianych firm z WIG20 na celowniku znalazły się Auto Partner, Rainbow Tours czy Shoper, a kilka innych obroniło pozycje, zostając w portfelu na kolejny miesiąc.

Nadal zainteresowaniem cieszyły się spółki związane z branżą budowlaną, do których w maju dołączył Mirbud. To właśnie wśród firm z tego sektora eksperci upatrują największych beneficjentów napływu środków unijnych, które będą wspierały m.in inwestycje infrastrukturalne w kolejnych latach.

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, obok atrakcyjnej wyceny wskaźnikowej, są oczekiwania związane z nadchodzącym sezonem wyników. Ponieważ jesteśmy u progu sezonu publikacji wyników finansowych za I kwartał (większość spółek dopiero pochwali się osiągnięciami), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które będą mogły pochwalić się solidnymi rezultatami. Eksperci wychodzą z założenia, że solidne rezultaty, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny.

Portfele po raz kolejny lepsze od rynku

Stopy zwrotu z portfeli utworzonych z wytypowanych przed miesiącem spółek okazały się lepsze nie tylko od wyniku szerokiego rynku (WIG zyskał w kwietniu 2,2 proc.), ale również od portfela tworzonego na łamach „Parkietu” przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu. Ten ostatni w minionym miesiącu był 1,5 proc. na plusie, podczas gdy średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł ponad 2,5 proc.

Nie wszyscy eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych jednak w pełni wykorzystali okazję do zarobku. W kwietniu tylko dwa z pięciu portfeli zdołały pokonać rynek pod względem stopy zwrotu z inwestycji. To pokazuje, jak duże znaczenie ma odpowiednia selekcja spółek.

W kwietniu najlepszym wynikiem może się pochwalić portfel stworzony przez analityków DM BDM. Który wypracował 6-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków XTB i BM Banku Millennium, którzy w ciągu minionego miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 3,3 i 1,8 proc.

Wyniki kwietniowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu portfeli liczonych od początku roku. Po czterech miesiącach rywalizacji na prowadzeniu utrzymali się analitycy Noble Securities, którzy mogą się pochwalić stopą zwrotu z portfela wynoszącą ponad 21 proc. Wyprzedzają ekspertów BM BNP Paribas, których tegoroczne inwestycje przełożyły się na 18,4 proc. zysku. Na trzeciej pozycji plasują się analitycy z BM Banku Millennium z wynikiem na poziomie blisko 14 proc.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele ekspertów mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 11 proc.

To wynik o 3,2 pkt proc. lepszy od indeksu WIG, który w tym samym okresie był 7,8 proc. na plusie.

To ostatnie podrygi hossy na krajowym parkiecie?

Maciej Bobrowskidyrektor wydziału analiz Domu Maklerskiego BDM

Cieszą nas nowe tegoroczne maksima WIG ustanowione na początku maja. Wysoki strumień dywidend z sektora bankowego jest w naszej ocenie jednym z kluczowym aspektów trwającej jeszcze hossy na warszawskiej giełdzie. Optymizm inwestorów wspierają również zapowiedzi uruchomienia środków unijnych i perspektywa istotnego zwiększenia inwestycji w polskiej gospodarce w kolejnych latach.

W średnim horyzoncie zwracamy jednak uwagę, iż obecne poziomy wycen na krajowym rynku akcji są coraz bardziej „wymagające”. Przypominamy, iż nasze bieżące podejście do krajowego rynku bazuje nadal na scenariuszu uwzględniającym średnioterminową ścieżkę WIG w okolicy 77 tys. punktów. Obecnie WIG znajduje się około 13 proc. powyżej naszego punktu odniesienia. Dlatego też nasze bieżące podejście na dalszą część 2024 r. do polskiego rynku akcji jest chłodniejsze aniżeli wcześniejsza komunikacja do inwestorów. W II półroczu rynek w naszej ocenie może być znacznie trudniejszy. Wskazujemy, iż relacja risk/return dla inwestora na krajowym rynku akcji jest już mniej korzystna niż kilka kwartałów temu. 

DM BDM

parkiet.com

Wypadają z portfela:

  • BoomBit, Miraculum | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

  • Cyfrowy Polsat | Liczymy na stopniową poprawę relacji dynamiki przychodów vs koszty w ujęciu r./r. w kolejnych okresach br. Bardzo ciekawa propozycja z grupy największych podmiotów notowanych na GPW.
  • Kino Polska | Zauważamy, że po publikacji raportu rocznego kapitalizacja spółki spadła kwotowo już więcej niż wartość środków zgromadzonych w ramach cash pool grupy Vivendi (w bilansie Kino Polska środki widoczne są jako pożyczki udzielone). Spółka według nas jest w ciekawym momencie w związku z procesem zmian wynikających z wejścia do koncernu Vivendi (bezpośrednio do grupy Canal+).

BM Banku Millennium

parkiet.com

Wypadają z portfela:

  • Artifex Mundi | Realizacja zysków.
  • Lokum Deweloper, Mostostal Zabrze | Strukturalna zmiana na spółki eksponowane na konsumpcję.

Wchodzą do portfela:

  • Allegro, Rainbow Tours, Shoper | Aktualne pozostają oczekiwania silnej konsumpcji w drugiej części roku, a wszystkie trzy spółki będą na tym korzystać.
  • XTB | Bardzo dobre wyniki, a dynamicznie rosnąca baza abonencka zapowiada utrzymanie trendu.

DM XTB

parkiet.com

Wypadają z portfela:

  • OT Logistics | Wobec wciąż stłumionej koniunktury w europejskiej gospodarce i niepewności wokół prognozowanego przez spółkę odbicia koniunktury w II kwartale uważamy, że atrakcyjniejszy dla nas zwrot skorygowany o ryzyko akcje OT Logistics zaoferują dopiero wtedy, gdy dostrzeżemy zachodzącą poprawę w danych w ujęciu kwartał do kwartału.

Brak nowych spółek w portfelu na maj.

Noble Securities

parkiet.com

Wypadają z portfela:

  • Aplisens, Asseco Poland, CD Projekt, Cyfrowy Polsat, Orlen, XTB | Zamiana na spółki o lepszych perspektywach na najbliższe miesiące.

Wchodzą do portfela:

  • Allegro | Beneficjent rebalancingu z banków na spółki konsumenckie, oferujące większy potencjał wzrostu.
  • Auto Partner | Słabe marże zanotowane w IV kwartale 2023 r. są już uwzględnione w cenach (spadki po publikacji szacunków Inter Cars), widzimy zatem przestrzeń do wzrostów.
  • Dino | Atrakcyjna wycena rynkowa. Beneficjent zwrotu inwestorów na rzecz spółek konsumenckich.
  • GPW | Nowy zarząd sprzyja poprawie nastawienia rynku do spółki w oczekiwaniu na nową strategię.
  • LPP | Cena atrakcyjna w stosunku do wyceny. Dynamiki wyników powinny być relatywnie mocniejsze ze względu na wzrost sieci.
  • Sunex | Wyniki w I kwartale powinny być dobre, dzięki sprzedaży udziałów w trzech farmach: wiatrowej i dwóch fotowoltaicznych.

BM BNP Paribas Bank Polska

parkiet.com

Wypadają z portfela:

  • Votum | Pomimo dobrych wyników spółki za IV kwartał 2023 r. i długoterminowych perspektyw, obserwujemy konsolidację kursu. W krótkim terminie widzimy więc bardziej atrakcyjne walory w składzie portfela.

Wchodzą do portfela:

  • Mirbud | Wykorzystujemy korektę notowań spółki w celu dodania do portfela. Oceniamy, że inwestorzy zbyt mocno przestraszyli się planowanej emisji akcji w celach finansowania potencjalnych akwizycji w segmencie kolejowym. Tymczasem spółka korzysta z dobrej sytuacji w branży budowlanej (stabilizacja kosztów, potencjalne inwestycje z KPO) i mocno zwiększa portfel zamówień oraz potencjał przekazań działu deweloperskiego w JHM.
Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli fundamentalnych wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z rynku głównego GPW, wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji.

Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały wszystkich spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki.

Modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu, a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu).

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są wypłacane przez spółki dywidendy.JIM 

Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek