Nowe spółki w portfelach na maj
Tym razem nieco większym zainteresowaniem typujących cieszyły się duże spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, które znów zaczynają coraz więcej znaczyć w niektórych portfelach. Do łask wróciły akcje Allegro, Cyfrowego Polsatu, LPP czy Dino, które w poprzednich miesiącach częściej rozczarowywały inwestorów, niż dawały powody do radości, co nie pozostało bez wpływu na ich wyceny, które w ocenie ekspertów są teraz jednymi z ich głównych atutów.
Co istotne, dostrzegli w ich walorach kandydatów do odbicia w górę, którzy mają szanse zostać docenieni przez rynek szukający atrakcyjnej alternatywy dla stosunkowo już drogich akcji spółek z sektora finansowego, a w indeksie WIG20 wybór nie jest zbyt duży, jeśli wyłączymy spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.
Eksperci wychodzą z założenia, że to może czas na spółki nastawione na konsumenta, którym powinno sprzyjać oczekiwane odbicie w górę konsumpcji wspierane przez rosnące realne wynagrodzenia i transfery fiskalne. Oprócz już wspomnianych firm z WIG20 na celowniku znalazły się Auto Partner, Rainbow Tours czy Shoper, a kilka innych obroniło pozycje, zostając w portfelu na kolejny miesiąc.
Nadal zainteresowaniem cieszyły się spółki związane z branżą budowlaną, do których w maju dołączył Mirbud. To właśnie wśród firm z tego sektora eksperci upatrują największych beneficjentów napływu środków unijnych, które będą wspierały m.in inwestycje infrastrukturalne w kolejnych latach.
Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, obok atrakcyjnej wyceny wskaźnikowej, są oczekiwania związane z nadchodzącym sezonem wyników. Ponieważ jesteśmy u progu sezonu publikacji wyników finansowych za I kwartał (większość spółek dopiero pochwali się osiągnięciami), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które będą mogły pochwalić się solidnymi rezultatami. Eksperci wychodzą z założenia, że solidne rezultaty, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny.
Portfele po raz kolejny lepsze od rynku
Stopy zwrotu z portfeli utworzonych z wytypowanych przed miesiącem spółek okazały się lepsze nie tylko od wyniku szerokiego rynku (WIG zyskał w kwietniu 2,2 proc.), ale również od portfela tworzonego na łamach „Parkietu” przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu. Ten ostatni w minionym miesiącu był 1,5 proc. na plusie, podczas gdy średni wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł ponad 2,5 proc.