Zakończony niedawno rok dostarczył inwestorom wielu emocji, co w przypadku większości spółek miało negatywne przełożenie na ceny akcji. Główny wskaźnik WIG pod koniec roku stracił ponad 17 proc., a WIG20 21 proc. Dlatego biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2022 r. nie miały lekko, ale wyszły z tej próby zwycięsko.
Rynkowe okazje
Analitycy biorący udział w typowaniu spółek udowodnili w 2022 r., że są w stanie zarabiać bez względu na koniunkturę na rynku akcji. Kluczem do zysków okazały się odpowiednia selekcja spółek i umiejętność szybkiego reagowania na zmienną sytuację rynkową. Mimo bessy pojawiło się sporo ciekawych okazji. Zawirowania na rynkach związane z wojną sprawiły, że na giełdzie znalazły się nieco zapomniane spółki, które stały się beneficjentami nowej, kryzysowej rzeczywistości, jak np. spółki związane z branżą węglową czy energetyczną, których akcje poszybowały w górę w ślad za cenami węgla i energii.
Efektowne stopy zwrotu z portfeli
Poprawę koniunktury w ostatnim kwartale 2022 r. większość ekspertów wykorzystała do poprawy stanu posiadania. W efekcie średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła nieco ponad 18 proc. i była o aż o 35 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG-u. Eksperci od fundamentów spółek tym razem nie byli jednak w stanie sprostać osiągnięciom portfela stworzonego przez analityków technicznych (podsumowaliśmy ich dokonania we wtorkowym wydaniu „Parkietu”), który zarobił w tym samym czasie 34 proc.
tyle wyniosła uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych w 2022 roku i była aż o 35 pkt proc. wyższa niż roczna stopa zwrotu indeksu WIG
Kto najlepiej typował w 2022 r.? Najlepszym wynikiem mogą się pochwalić analitycy Domu Maklerskiego BDM, którzy wypracowali efektowną, ponad 54-proc. stopę zwrotu z portfela, poprawiając swoje osiągnięcie sprzed roku o jedną pozycję. Udało im się tego dokonać dzięki solidnemu wynikowi portfela w grudniu i jednocześnie nieoczekiwanej wpadce głównego konkurenta, dzięki czemu dopiero na ostatniej prostej wysunęli się na prowadzenie. Tuż za liderem uplasowali się eksperci BM Banku Millennium, którzy dzięki udanemu typowaniu przewodzili w rankingu przez 11 miesięcy minionego roku, by ostatecznie na finiszu roku przegrać rywalizację o pierwsze miejsce. Ich ubiegłoroczne inwestycje przełożyły się na prawie 46 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Haitong Banku, których portfel jest prawie 21 proc. na plusie.