Eksperci wykorzystali okazje i pokonali bessę

Kluczem do zysków w 2022 r. okazały się odpowiednia selekcja spółek i umiejętność szybkiego reagowania na zmienną sytuację rynkową. Czy typy na styczeń pozwolą utrzymać dobrą passę portfeli?

Publikacja: 03.01.2023 21:00

Eksperci wykorzystali okazje i pokonali bessę

Foto: AdobeStock

Zakończony niedawno rok dostarczył inwestorom wielu emocji, co w przypadku większości spółek miało negatywne przełożenie na ceny akcji. Główny wskaźnik WIG pod koniec roku stracił ponad 17 proc., a WIG20 21 proc. Dlatego biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych w 2022 r. nie miały lekko, ale wyszły z tej próby zwycięsko.

Rynkowe okazje

Analitycy biorący udział w typowaniu spółek udowodnili w 2022 r., że są w stanie zarabiać bez względu na koniunkturę na rynku akcji. Kluczem do zysków okazały się odpowiednia selekcja spółek i umiejętność szybkiego reagowania na zmienną sytuację rynkową. Mimo bessy pojawiło się sporo ciekawych okazji. Zawirowania na rynkach związane z wojną sprawiły, że na giełdzie znalazły się nieco zapomniane spółki, które stały się beneficjentami nowej, kryzysowej rzeczywistości, jak np. spółki związane z branżą węglową czy energetyczną, których akcje poszybowały w górę w ślad za cenami węgla i energii.

Efektowne stopy zwrotu z portfeli

Poprawę koniunktury w ostatnim kwartale 2022 r. większość ekspertów wykorzystała do poprawy stanu posiadania. W efekcie średnia stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych po 12 miesiącach wyniosła nieco ponad 18 proc. i była o aż o 35 pkt proc. wyższa niż stopa zwrotu z WIG-u. Eksperci od fundamentów spółek tym razem nie byli jednak w stanie sprostać osiągnięciom portfela stworzonego przez analityków technicznych (podsumowaliśmy ich dokonania we wtorkowym wydaniu „Parkietu”), który zarobił w tym samym czasie 34 proc.

18,2 proc.

tyle wyniosła uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich portfeli fundamentalnych w 2022 roku i była aż o 35 pkt proc. wyższa niż roczna stopa zwrotu indeksu WIG

Kto najlepiej typował w 2022 r.? Najlepszym wynikiem mogą się pochwalić analitycy Domu Maklerskiego BDM, którzy wypracowali efektowną, ponad 54-proc. stopę zwrotu z portfela, poprawiając swoje osiągnięcie sprzed roku o jedną pozycję. Udało im się tego dokonać dzięki solidnemu wynikowi portfela w grudniu i jednocześnie nieoczekiwanej wpadce głównego konkurenta, dzięki czemu dopiero na ostatniej prostej wysunęli się na prowadzenie. Tuż za liderem uplasowali się eksperci BM Banku Millennium, którzy dzięki udanemu typowaniu przewodzili w rankingu przez 11 miesięcy minionego roku, by ostatecznie na finiszu roku przegrać rywalizację o pierwsze miejsce. Ich ubiegłoroczne inwestycje przełożyły się na prawie 46 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Haitong Banku, których portfel jest prawie 21 proc. na plusie.

Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, a w przypadku jednego portfela pojawiła się niewielka strata, ale wszyscy z dużym zapasem pokonali rynek.

W samym grudniu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków DM Banku BPS. Miesiąc ten zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując prawie 10-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków DM XTB i DM BDM, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 6,1 i 3,9 proc. W ostatnim miesiącu minionego roku portfele ekspertów biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych wypracowały średnią dodatnią stopę zwrotu 3,3 proc. WIG w tym samym okresie był 2,5 proc. na plusie.

Typy na styczeń

Eksperci nie ustają w poszukiwaniach spółek o mocnych fundamentach i obiecujących perspektywach. W nowej edycji, podobnie jak przed rokiem, wystartowało siedmiu brokerów, którzy zaprezentowali swoje portfele na styczeń. Analizując propozycje ekspertów, można zauważyć, że typujący łaskawszym okiem spojrzeli na największe firmy z WIG20, których udział w portfelach fundamentalnych był dotąd ograniczony. Ich uwaga skierowała się na walory CCC, które dołączyły do dwóch portfeli. Ponadto znalazło się miejsce także dla Orange i PKO BP. Równocześnie chętnie pozbywano się Allegro, realizując zyski z grudniowego odbicia notowań. Z łask wypadło też Asseco Poland.

Eksperci nie rezygnują także z poszukiwań okazji na szerokim rynku akcji, które po silnych spadkach w minionym roku stały się bardzo atrakcyjne. Jedną z mocniej preferowanych branż są producenci i dystrybutorzy gier wideo. Przemawiają za nimi niskie wyceny będące efektem ubiegłorocznej przeceny, które spowodowały wzrost zainteresowania przejęciami w tej branży. W ocenie analityków taka forma rozrywki w kryzysowych czasach będzie nadal się cieszyć sporym zainteresowaniem. Na celowniku typujących znalazły się takie spółki, jak PlayWay i Ten Square Games.

Co przyniesie 2023 r.?

Oczekiwania analityków odnośnie do 2023 r. są generalnie optymistyczne, choć zwłaszcza w pierwszej połowie roku nie należy oczekiwać łatwych zysków. Jako jeden z głównym argumentów za powrotem dobrej koniunktury na warszawską giełdę analitycy podają niskie wyceny, które w dużej mierze zdyskontowały już szereg potencjalnych negatywnych czynników. W wyniku trwającej przez większą część 2022 r. bessy akcje wielu spółek można kupić dużo taniej niż przed rokiem, a ich perspektywy wcale znacząco się nie pogorszyły.

– Gdy popatrzymy na wskaźniki wyceny spółek z GPW, to wiele firm jest notowanych przy jednocyfrowych wskaźnikach ceny do zysku, co jest skrajnie niskim poziomem. Dotyczy to także spółek mających kluczowy wpływ na nasze indeksy, jak banki czy spółki surowcowo-paliwowe, gdzie czynniki ryzyka są jednak nieco inne niż w przypadku szerokiego rynku – uważa Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w BM Banku Millennium. – Oczywiście historycznie niskie wyceny nie wzięły się znikąd, ale z punktu widzenia inwestorów kluczowe są przyszłe wyniki, które moim zdaniem wcale nie będą takie słabe, jak się powszechnie sądzi. Sytuacja gospodarcza nie będzie na tyle zła, by doszło do załamania w przychodach spółek – dodaje.

Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, sugeruje bardziej zachowawcze podejście do zakupów w tym roku, przynajmniej do czasu, aż sytuacja na rynku się nie wyklaruje.

– Zakładamy zachowanie rynku zbliżone do litery „W” i akcentujemy tzw. timing jako klucz do sukcesu. Aktualnie jesteśmy blisko środkowej części litery „W” i na tę fazę rynku preferujemy spółki z przewagą gotówki nad zadłużeniem oprocentowanym, z mocnymi przepływami operacyjnymi czy z oczekiwanym dynamicznym wzrostem przychodów. Wolimy stracić okazję niż kapitał, dlatego do 16 lutego na przykład generalnie unikamy banków, natomiast do czasu publikacji wyników za I i II kwartał 2023 r. podchodzimy ostrożnie do spółek wrażliwych na skokowy wzrost cen energii elektrycznej czy kosztów finansowych, chyba że przecena rzędu 90 proc. od szczytu uwzględniła ryzyka – wyjaśnia. Dopiero osiągnięcie szczytu inflacji w Polsce, dołka PKB i ewentualna zmiana retoryki Fedu czy RPP zdaniem Kozłowskiego sprzyjałyby bardziej sektorowemu podejściu do inwestycji.

Czytaj więcej

Na początek analitycy sięgają po mniejsze spółki

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur i domów maklerskich uczestniczących w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu portfeli możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki. jim

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

DM BDM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Allegro, Kernel | Zmiana struktury portfela.

¶ Libet | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ BioMaxima | Spodziewamy się, że spółka pokaże mocne wyniki za IV kwartał 2022 r. oraz w I połowie 2023 r. w związku ze wzrostem zapotrzebowania na testy do diagnostyki covid oraz grypy.

¶ Lubawa | Mocny popyt na produkty w dwóch segmentach spółki. Oczekujemy dalszej poprawy wyników finansowych.

¶ Orange Polska | Liczymy na solidne wyniki w 2023 r. Dobry typ na spodziewane trudniejsze sezony wynikowe na GPW.

Haitong Bank

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Asseco Poland, Dino | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Bogdanka | Nowe aneksy do umów z Eneą.

¶ LiveChat | Oczekujemy dobrych danych wynikowych i przyspieszenia wzrostu ARPU (średni dochód na klienta) w związku niedawnymi podwyżkami abonamentów

BM BNP Paribas

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Asseco Poland | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

¶ Ten Square Games | Wyniki za III kwartał 2022 r., zatrzymanie negatywnych tendencji w sprzedaży dotychczasowych gier oraz pozytywny outlook dotyczący nowego tytułu „Wings of Heroes” mogą poprawić postrzeganie mocno wyprzedanych akcji spółki na początku tego roku.

BM Banku Millennium

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Asbis, Ciech, CI Games | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Kernel | Spółka mimo wojny prowadzi działalność, a odsetek utraconych aktywów jest znacznie mniejszy, niż wynikałoby to ze skali przeceny akcji.

¶ Synektik | Dobre perspektywy sprzedaży robotów Da Vinci i zaawansowany projekt kardioznacznika.

DM Banku BPS

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Wszystkie spółki obecne w grudniowym portfelu zostają w nim na kolejny miesiąc. |

Wchodzą do portfela:

¶ CCC | Przełom roku sprzyja branży. Pozytywnie odbieramy widoczne zaangażowanie kapitałów w akcje spółki w ostatnich tygodniach.

¶ Celon Pharma | Za spółką przemawia zmiana nastawienia inwestorów do branży biotechnologicznej.

Noble Securities

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Ailleron, Asseco Poland, BoomBit, STS Holding, Voxel |

Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ CCC | Przy udanej restrukturyzacji kosztów i pozyskaniu finansowania dostrzegamy duży potencjał do poprawy.

¶ Grupa Azoty | Spadające notowania gazu ziemnego oraz bliskie uruchomienie Polimerów Police sprzyjają poprawie nastawienia do spółki.

¶ Mo-BRUK | Niski wskaźnik C/Z’23 = 9x i atrakcyjna stopa oczekiwanej dywidendy 5,8 proc. (DY’23).

¶ Neuca | Wzrost popytu na antybiotyki w sezonie grypowym.

¶ Toya | Niski wskaźnik C/Z’23 = 5,9x i atrakcyjna stopa oczekiwanej dywidendy 11,1 proc. (DY’23).

DM XTB

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Allegro | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ PlayWay | Pozytywnie oceniamy długoterminową strategię biznesową spółki.

¶ PKO BP | Pozytywnie oceniamy perspektywy stojące przed spółką w najbliższych miesiącach.

Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek