Portfele skorzystały z fali wzrostów na naszej giełdzie

Spółki wytypowane przed miesiącem przez ekspertów przyniosły solidne zyski. Czy typy na ostatni miesiąc tegorocznej rywalizacji przyczynią się do poprawy rocznych wyników portfeli fundamentalnych?

Publikacja: 04.12.2022 07:04

Portfele skorzystały z fali wzrostów na naszej giełdzie

Foto: AdobeStock

Biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych w zakończonym niedawno miesiącu wykorzystały sprzyjającą koniunkturę, wypracowując efektowne zyski. Przed nami grudzień, który zdecyduje, którzy analitycy najlepiej typowali w tym roku. A walka o czołowe lokaty jest zacięta.

Jest szansa na udany grudzień

Listopad był kolejnym z rzędu miesiącem, w którym koniunktura była bardzo łaskawa dla posiadaczy akcji. Od dołka bessy z połowy października indeks szerokiego rynku WIG odrobił ok. 23 proc. strat, do czego w największym stopniu przysłużyły się największe spółki. Czy również w grudniu eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych mogą liczyć na korzystne warunki do poprawy wyników?

Zdaniem Marcina Materny, dyrektora biura analiz BM Banku Millennium, końcówka 2022 roku powinna być udana dla posiadaczy akcji. – Oczekiwałbym, że w tym roku możemy mieć do czynienia z rajdem Świętego Mikołaja będącym wstępem do efektu stycznia. Inwestorzy zaczynają wierzyć, że szczyt inflacji jest już za nami albo jest bardzo blisko, co oddala perspektywę podwyżek stóp procentowych. Choć zarządy spółek – zwłaszcza spoza WIG20 – zgłaszają problemy z utrzymaniem rentowności czy dynamiki przychodów, w przypadku największych podmiotów z WIG20, czyli tych, które mają najsilniejszy wpływ na rynek, inwestorzy zdyskontowali już ten czynnik z naddatkiem, stąd ostatnie reagowanie w przypływie optymizmu – argumentuje. Równocześnie dodaje, że nie należy bagatelizować sytuacji na rynkach zagranicznych. – Warto obserwować, jak rozwinie się mały kryzys w Chinach, ale i tam widać oznaki optymizmu. Moim zdaniem powinno go wystarczyć do końca roku, dopiero w pierwszym czy drugim kwartale przyszłego roku inwestorzy ponownie się zorientują, w jakich kłopotach są główne gospodarki czy budżety państw i wtedy możemy mieć do czynienia z powrotem bessy na rynki – uważa Materna.

Po bardzo udanym listopadzie eksperci stali się bardziej skłonni do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na grudzień doszło do istotnych zmian, które wynikały głównie z chęci zrealizowania niemałych zysków.

Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci mocniej stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W ich ocenie poza WIG20 nie brakuje firm o solidnych fundamentach i dobrych perspektywach wzrostu, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, potwierdzoną na przykład atrakcyjnymi poziomami wskaźników wyceny. Równocześnie typujący nieco ograniczyli ekspozycję na segment największych firm, który stał się dla nich zbyt ryzykowny po ostatnich zwyżkach. Jest jednak kilka wyjątków, jak Allegro, CD Projekt, PKN Orlen czy Asseco Poland.

Kluczową rolę w decyzjach typujących odegrał zakończony przed chwilą sezon publikacji raportów z wynikami za trzeci kwartał. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak Asbis, Ciech, Enter Air, Onde, OT Logistics czy Voxel.

Wśród propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny. Tak było w przypadku m.in. Astarty, Kernela czy Wirtualnej Polski.

Czytaj więcej

Portfel techniczny: Byki poszukają teraz zysków w mniejszych spółkach

Listopad pod znakiem zysków

W poprzednim miesiącu dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie biorące udział w typowaniach. Eksperci mieli ułatwione zadanie, ponieważ w minionym miesiącu akcje zdecydowanej większości spółek z warszawskiego parkietu efektownie zdrożały, odreagowując poprzednie, mocno rozczarowujące miesiące.

Uśredniony listopadowy wynik z wszystkich portfeli wyniósł 11,2 proc. i był minimalnie lepszy od Warszawskiego Indeksu Giełdowego.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM Banku BPS. Ich listopadowe inwestycje przyniosły prawie 23-proc. stopę zwrotu, zostawiając wyraźnie w tyle Noble Securities i DM BDM, które zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 16,3 i 11,2 proc. Pozostali uczestnicy musieli zadowolić się jednocyfrowymi zyskami.

Po 11 miesiącach rywalizacji analityków na prowadzeniu wciąż utrzymują się specjaliści z BM Banku Millennium, ale ich przewaga nad portfelem ekspertów z DM BDM wyraźnie stopniała, co oznacza, że obaj brokerzy wciąż się liczą w rywalizacji o zwycięstwo w tegorocznej edycji portfeli.

Portfel BM Millennium jest o prawie 52 proc. grubszy niż na starcie tegorocznej rywalizacji. Przewaga nad wiceliderem, który pochwalić się może 48,3-proc. stopą zwrotu, wynosi już tylko 3,4 pkt proc. Na trzeciej pozycji plasują się analitycy z Haitong Banku z wynikiem prawie 17 proc. Jednak dwa portfele wciąż pozostają pod kreską, ale dzięki listopadowemu odbiciu udało się im odrobić znaczną część strat.

Łącznie od początku bieżącego roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji „Parkietu” mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie 14,8 proc. To wynik aż o 33,9 pkt proc. lepszy od wyniku wskaźnika WIG, który w tym samym czasie znalazł się prawie 19,1 proc. na minusie.

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ Eurocash, Polimex-Mostostal | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Astarta, Kernel | Wykorzystujemy niską wycenę i słabe nastawienie do spółek.

¶ Libet | Zwracamy uwagę na trwający w spółce przegląd opcji strategicznych i sprzedaż aktywów.

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

¶ LiveChat | Zamiana na walory z większym potencjałem.

¶ XTB | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Ciech | Pozytywnie oceniamy wyniki za III kwartał br., jak i podniesienie oczekiwań odnośnie do rezultatów za 2022 i 2023 rok.

¶ PKN Orlen | Pozytywnie oceniamy wyniki za III kwarta br., a otoczenie makro i wysokie marże sprzyjają lepszym rezultatom w najbliższych kwartałach.

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

¶ Eurocash, Grupa Azoty, STS Holding | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Onde | Poprawa wyników w III kwartale, szansa na pozytywne zmiany legislacyjne w związku z tzw. ustawą 10H.

¶ OT Logistics | Poprawa wyników w III kwartale, utrzymujący się wysoki popyt na przewozy.

DM XTB

Wypadają z portfela:

¶ Agroton, Astarta, Mercor, Shoper | Zmiana struktury portfela.

¶ PGE | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Allegro | Okres świąteczny sprzyja zwiększonym obrotom w branży e-commerce.

¶ CD Projekt | Premiera „Wiedźmina 3” w wersji na konsole nowej generacji 14 grudnia oraz serialu „Wiedźmin: Rodowód Krwi” 25 grudnia mogą sprzyjać poprawie nastawienia do spółki i sprzedaży flagowego produktu.

Haitong Bank

Wypadają z portfela:

¶ ZE PAK | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Allegro | Dużo negatywnych czynników jest już zawartych w cenie akcji, dlatego korzystamy ze słabości kursu.

¶ Wirtualna Polska Holding | Tania spółka, biorąc pod uwagę wskaźnik EV/EBITDA.

BM Banku Millennium

Wypadają z portfela:

¶ Budimex, CD Projekt, XTB | Realizacja zysków.

¶ Pamapol | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Asbis | Bardzo dobre wyniki, perspektywy na umocnienie dolara względem złotego i zbliżające się święta, czyli najlepszy dla spółki okres roku.

¶ Ciech | Bardzo dobre wyniki za III kwartał i zapowiedź równie udanej końcówki bieżącego roku plus dobre perspektywy na 2023 rok.

¶ Enter Air | Masowy powrót turystyki zagranicznej i w konsekwencji rekordowo dobre wyniki spółki.

¶ Pure Biologics | Pozytywne rekomendacje dofinansowań od Agencji Badań Medycznych potwierdzają dobre perspektywy, a środki zapewnią rozwój.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ CCC, Grupa Azoty, PGE, PKO BP, Tern Square Games | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Ailleron | Imponujące dynamiki rozwoju Software Mind, pozytywne plany odnośnie do nowych umów w HotelTech i FinTech.

¶ Asseco Poland | Beneficjent inwestycji w podniesieniu do poziomu bezpieczeństwa cyfrowego, atrakcyjna stopa oczekiwanej dywidendy ok. 4,6 proc., silna pozycja płynnościowa.

¶ BoomBit | Pozytywne nastawienia rynku do spółek gamingowych, atrakcyjna stopa oczekiwanej dywidendy ok. 4,9 proc.

¶ Voxel | Wzrost wartości świadczeń, dobre wyniki za III kwartał br. i sprzyjające prognozy na najbliższe kwartały.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich, biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG-u, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.
Portfel fundamentalny
Pierwsze miesiące 2025 r. mogą rozczarować posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji