Eksperci wykorzystali zwyżki. Liczą na więcej

Październikowe zwyżki na giełdzie rozbudziły nadzieje, że ten rok nie musi być zupełnie stracony i będzie jeszcze można powalczyć o zyski na rynku akcji. Czy listopadowe propozycje przyczynią się do poprawy tegorocznych stóp zwrotu portfeli fundamentalnych?

Publikacja: 03.11.2022 21:00

Eksperci wykorzystali zwyżki. Liczą na więcej

Foto: Adobe Stock

Poprawa nastrojów na warszawskim parkiecie zachęciła inwestorów do zakupów solidnie przecenionych akcji, co pozytywnie przełożyło się na notowania. Polskie akcje wróciły do łask, w wyniku czego krajowe indeksy w minionym miesiącu odzyskały wigor, ochoczo odrabiając straty z poprzednich miesięcy. To efekt poprawy nastrojów wokół naszego rynku, czemu sprzyjały przede wszystkim ostatnie mocne spadki cen energii i gazu zmniejszające obawy o sytuację energetyczną w Europie. W efekcie WIG zanotował najlepszy miesiąc w 2022 r., zyskując prawie 10 proc. Co istotne, zwyżki objęły swoim zasięgiem szeroki rynek akcji, nie wyłączając spółek z WIG20, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

Wyniki pod lupą

Wytypowane na początku października spółki tym razem nie zawiodły uczestników naszej gry, dlatego postanowili potrzymać je nieco dłużej w portfelu. Tym samym w listopadzie do istotnych roszad w składach portfeli nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że wybrane wcześniej spółki są względnie tanie i na tyle atrakcyjne, że wciąż mają potencjał kontynuowania odbicia w górę. Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Dlatego z ich składu wypadły akcje firm, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić. Ich miejsce zajęły nowe i bardziej obiecujące spółki.

Czytaj więcej

Mocny zwrot w kierunku spółek cyklicznych

Szansy na zarobek nasi eksperci upatrują przede wszystkim w spółkach, których cena akcji nie ma pokrycia w solidnych fundamentach i perspektywie poprawy zysków, w czym duży udział miała tegoroczna bessa, która mocno ścięła ceny akcji. Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela są oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za III kwartał (większość spółek ma to jeszcze przed sobą), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które przekonały ich solidnymi wynikami finansowymi lub dają nadzieję, że takie rezultaty wkrótce pokażą. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm. Jest to tyle istotne, że grono takich firm zaczyna się kurczyć. Oczekiwania odnośnie do tego sezonu publikacji wyników nie są bowiem już tak optymistyczne, jak kwartał czy dwa wcześniej. A to za sprawą pogarszającej się koniunktury gospodarczej i gwałtownie rosnących kosztów.

Typy na listopad

Z myślą o listopadowych zyskach na celowniku typujących znalazł się Eurocash, dla którego znalazło się miejsce aż w czterech portfelach (w tym w dwóch jako nowa pozycja).

– Spółka znajduje się na drodze odbudowy dawnej silnej pozycji. Spodziewamy się dobrych wyników za III kwartał – przekonują analitycy DM Banku BPS. Dobrym prognostykiem dla rezultatów spółki są wyniki Biedronki, która w III kwartale pokazała silny wzrost sprzedaży porównywalnej napędzanej przez inflację. Warto też zauważyć, że Eurocash opublikował niedawno nową strategię rozwoju na lata 2023–2025, która w ocenie analityków jest dość zachowawcza. Zgodnie z nią spółka ma rosnąć o 500 sklepów franczyzowych rocznie i zakłada wzrost EBITDA do 1 mld zł. Co istotne, sklepy mają być bardziej konkurencyjne względem dyskontów. Grupa zapowiedziała także powrót do wypłacania dywidendy.

Trzech typujących pokłada nadzieje w papierach Grupy Azoty, których jeszcze do niedawna inwestorzy chętnie się pozbywali, co przełożyło się na ich solidną przecenę. Eksperci upatrują szansy dla chemicznej spółki w poprawiającym się otoczeniu w postaci spadających cen gazu, co zwiększa opłacalność produkcji nawozów i mniejszą konkurencję na rynku. Grupa zaczęła niedawno uruchamiać kolejne instalacje do produkcji nawozów, pracujące z wykorzystaniem tego surowca, które od sierpnia nie pracowały z uwagi na rekordowo wysokie ceny gazu.

Do grona listopadowych faworytów dołączyły wybrane spółki z branży budowlanej. Na zainteresowanie mogą liczyć przede wszystkim te z nich, które mogą się pochwalić dobrą sytuacją gotówkową, jak Polimex-Mostostal, na którego postawiło dwóch typujących. – Mocną stroną spółki jest silny bilans. Liczymy na dobre wyniki finansowe w kolejnych okresach. Zakładamy, że wzrost zainteresowania Polimeksem będzie powodowała m.in. perspektywa budowy w Polsce dwóch elektrowni atomowych – argumentują analitycy DM BDM. Warto zauważyć, że od dołka notowań we wrześniu akcje Polimeksu odbiły w górę o ponad 25 proc., czemu sprzyjały nowe kontrakty w energetyce.

Im bliżej rozpoczynających się w listopadzie mistrzostw świata w piłce nożnej, tym więcej zwolenników zyskują akcje STS Holding. Mimo braku dużych imprez sportowych w tym roku bukmacher pozytywnie zaskakiwał wynikami, notując wyraźny wzrost wpływów z zakładów. Największe wynikowe żniwa w tym roku jednak dopiero przed spółką. Tym bardziej że w najważniejszej piłkarskiej imprezie w Katarze weźmie też udział polska drużyna.

Solidne zyski z październikowych inwestycji

Prawie wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystały październikową poprawę koniunktury, wypracowując zyski. Średnia stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli była w październiku 7,4 proc. na plusie. Wynik ten nie pozwolił jednak na pokonanie szerokiego rynku – WIG poprawił notowania o 9,7 proc., powracając po ponad miesiącu powyżej psychologicznego poziomu 50 tys. pkt. Co ciekawe, był to dopiero trzeci od początku tego roku miesiąc zakończony na plusie.

W październiku bezkonkurencyjny okazał się portfel analityków DM Banku BPS. Ich inwestycje pozwoliły na wypracowanie ponad 15 proc. zysku. Dzięki temu wyprzedzili analityków Haitong Banku, którzy zwiększyli stan portfela o 11,6 proc. W pierwszej trójce znalazł się też portfel BM Banku Millennium, z wynikiem 10,9 proc. na plusie. Najmniej powodów do zadowolenia mają analitycy DM XTB, którzy jako jedyni w październiku znaleźli się pod kreską.

Wyniki październikowych typowań pozytywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku. Po dziesięciu miesiącach rywalizacji na prowadzeniu utrzymali się analitycy BM Banku Millennium, których portfel od początku roku może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą ponad 45 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM, których portfel jest ponad 33 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji są analitycy Haitong Banku – ich portfel powiększył się o prawie 8 proc. Mniej powodów do zadowolenia mają pozostali uczestnicy rywalizacji, których portfele są pod kreską. Warto jednak zauważyć, że poniesione straty były mniej dotkliwe niż spadek wskaźnika WIG.

Łącznie od początku 2022 r. portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mogą się pochwalić średnią stopą zwrotu na poziomie prawie 3,8 proc. To wynik aż o 31 pkt proc. lepszy od wyniku indeksu WIG, który w tym samym czasie znalazł się prawie 27,2 proc. na minusie.

DM BDM

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Astarta | Zmiana struktury portfela.

¶ Medicalgorithmics | Realizacja zysków.

Wchodzą do portfela:

¶ Polimex-Mostostal | Mocną stroną spółki jest silny bilans. Liczymy na dobre wyniki finansowe w kolejnych okresach. Zakładamy, że wzrost zainteresowania Polimeksem będzie powodowała m.in. perspektywa budowy w Polsce dwóch elektrowni atomowych.

Haitong Bank

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ LiveChat | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Dino | Wyniki kwartalne Biedronki pokazały silny wzrost sprzedaży porównywalnej, która napędzana jest przez inflację, co dobrze wróży wynikom.

¶ Eurocash | Wyniki kwartalne Biedronki pokazały silny wzrost sprzedaży porównywalnej, która napędzana jest przez inflację, co dobrze wróży wynikom.

¶ ZE PAK | Zaangażowanie w projekt elektrowni atomowej oznacza wzrost zainteresowania spółką.

BM BNP Paribas Bank Polska

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na listopad. |

Wchodzą do portfela:

¶ Alumetal | Oczekiwane solidne wyniki w kolejnych kwartałach, mimo niesprzyjających warunków rynkowych, które według zarządu ulegają poprawie, co widać w nowych zamówieniach. Wzrasta zainteresowanie aluminium wtórnym z uwagi na malejącą podaż aluminium pierwotnego, politykę klimatyczną UE przy jednocześnie rosnących cenach energii, poprawę sytuacji w sektorze automotive. W przypadku ponowienia wezwania przez Norsk Hydro oczekujemy stosownej premii oddającej poprawę otoczenia oraz wyników finansowych spółki w ostatnim roku.

BM Banku Millennium

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Asseco SEE, LiveChat | Przebudowa portfela.

¶ Medicalgorithmics | Realizacja zysków.

¶ PlayWay, Ten Square Games | Zmiana na bardziej perspektywiczne spółki.

Wchodzą do portfela:

¶ CD Projekt | Zapowiedź remake’u „Wiedźmina” rozbudza wyobraźnię inwestorów.

¶ CI Games | Pozytywny odbiór zaktualizowanej strategii oraz oczekiwania na dużą premierę zwiększają zainteresowanie spółką.

¶ Mostostal Zabrze | Spodziewamy się dobrych wyników zarówno w III kwartale, jak i w całym 2022 r.

¶ PKN Orlen | Bardzo dobre wyniki, a przy tym spółka po serii fuzji staje się ważnym podmiotem na radarze zagranicznych inwestorów.

DM Banku BPS

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ CD Projekt | Chwilowo, w dużej mierze potencjał wzrostu notowań został już wyczerpany, więc realizujemy zyski.

¶ Wielton | Brak potencjału wzrostu kursu.

Wchodzą do portfela:

¶ Eurocash | Spółka znajduje się na drodze odbudowy dawnej silnej pozycji. Spodziewamy się dobrych wyników za III kwartał.

¶ Grupa Azoty | Dostrzegamy dobre perspektywy dla spółki w obliczu spadających cen gazu i mniejszej konkurencji na rynku nawozów.

Noble Securities

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Huuuge, KGHM, Medicalgorithmics | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Grupa Azoty | Spadające notowania gazu ziemnego poprawiają ekonomikę produkcji.

¶ PKO BP | Negatywne czynniki zostały silnie zdyskontowane, oczekiwane osłabienie dolara wspierałoby nastawienie do rynków wschodzących, w tym i PZU.

¶ STS Holding | Opcja na wzrost NGR (wartość zawartych zakładów pomniejszona o wypłacone wygrane i podatek od gier) z tytułu rozpoczynających się w listopadzie mistrzostw świata w piłce nożnej.

DM XTB

Foto: Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Wszystkie spółki z poprzedniego miesiąca zostają w portfelu na listopad.

Wchodzą do portfela:

¶ KGHM, PGE | Zmiana struktury portfela, koncentracja na spółkach defensywnych.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich, biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG-u, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki. JIM

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.
Portfel fundamentalny
Pierwsze miesiące 2025 r. mogą rozczarować posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji