W poszukiwaniu przecenionych okazji

Portfele ekspertów typujących we wrześniu dla „Parkietu” znalazły się głęboko pod kreską. Czy październikowe wybory przyczynią się do poprawy tegorocznych stóp zwrotu?

Publikacja: 04.10.2022 21:00

W poszukiwaniu przecenionych okazji

Foto: AdobeStock

W zakończonym niedawno miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały stawić czoła kolejnej fali wyprzedaży, która zepchnęła indeksy warszawskiej giełdy na nowe minima trwającej bessy. Co gorsza, na tle przeceny, której doświadczyły pozostałe rynki akcji, rodzimy parkiet wyraźnie wyróżniał się słabością, co zawdzięczamy w dużej mierze dużej niepewności związanej z planami wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych, tzw. podatku Sasina, które w ostatnim czasie wyraźnie zniechęciły inwestorów do naszego rynku akcji. W dalszym ciągu nie pomaga nam też tocząca się wojna za wschodnią granicą, która stawia Polskę i cały nasz region w gronie rynków o podwyższonym ryzyku inwestycyjnym. Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom sezon publikacji raportów wynikowych za II kwartał, który obfitował zarówno w pozytywne, jak i negatywne zaskoczenia. W takim wymagającym otoczeniu większego znaczenia nabiera więc selekcja spółek, co oznaczało spore przetasowania w portfelach typujących. Na kogo postawili w tym miesiącu?

Wysyp przecenionych okazji

Wyprzedaż, której poddała się większość spółek, zachęciła ekspertów do poszukiwań nowych okazji wśród przecenionych firm, upatrując w nich kandydatów do odbicia w październiku. Równocześnie z uwagi na wysoką zmienność notowań i dużą niepewność na krajowym rynku akcji eksperci łaskawym okiem spojrzeli w stronę spółek bardziej defensywnych, pozwalających ograniczyć zmienność wartości portfela, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej. Nie bez znaczenia było również ograniczenie ryzyka związanego ze skokowym wzrostem cen energii (spółki energochłonne) i wprowadzeniem podatku od zysków nadzwyczajnych, który według planów ma objąć także prywatne podmioty, więc nie tylko spółki Skarbu Państwa mogą się czuć zagrożone.

Dlatego łaskawszym okiem spojrzeli na spółki działające na globalnym rynku, które korzystają z osłabienia polskiej waluty, czego najlepszym przykładem jest LiveChat.

– Jest to spółka z wysokim udziałem przychodów w walutach obcych i jednocześnie większością kosztów w walucie krajowej, a do tego ze znikomą ekspozycją na koszty surowców energetycznych – wskazują analitycy BM Banku Millennium.

Na celowniku znaleźli się również producenci gier, których akcje w tym roku radzą sobie ze zmiennym szczęściem, ale poza nielicznymi wyjątkami wypadają pozytywnie na tle reszty rynku. Eksperci liczą, że na niepewnym i zmiennym rynku ich walory mogą sobie lepiej poradzić, mając stabilizujący wpływ na wyniki portfeli. Wśród typowanych przedstawicieli branży gier znaleźli się tacy jej przedstawiciele, jak CD Projekt czy Ten Square Games, 11 bit studios, PlayWay czy Huuuge.

-7,8 proc.

– średnia stopa zwrotu ze wszystkich wrześniowych portfeli fundamentalnych.

W tym gronie na szczególna uwagę zasługuje CD Projekt, który jeszcze do niedawna miał spory problem z przekonaniem do siebie inwestorów, czego potwierdzeniem było rozczarowujące zachowanie kursu. Wrzesień przyniósł jednak istotną zmianę w postrzeganiu spółki za sprawą „Cyberpunka”, który na fali serialu w serwisie Netflix wrócił do łask graczy. W efekcie liczba graczy na Steamie zanotowała w ostatnich dniach dynamiczny wzrost.

W kręgu zainteresowań typujących pozostały spółki związane z szybko rozwijającym się rynkiem e-commerce, które mają w portfelach coraz większą reprezentację. W tym miesiącu na celowniku znalazły się Shoper i Allegro. Eksperci liczą, że w niepewnych warunkach rynkowych mogą one radzić sobie lepiej niż inne branże. W przypadku Allegro dodatkowym argumentem jest atrakcyjna wycena.

– Wykorzystujemy silną przecenę po ostatniej publikacji wyników. Jest to bardzo tania spółka. Jeden z naszych faworytów z dużych podmiotów na GPW do odbicia na końcówkę bieżącego roku – argumentują swój wybór analitycy DM BDM.

Ciągle w gronie faworytów pozostaje XTB, za którym wciąż przemawia utrzymująca się wysoka zmienność na rynkach finansowych, która wraz z rosnącą liczbą klientów ma pozytywne przełożenie na przychody spółki.

– Zwracamy uwagę na mocne wyniki oraz wysoki przyrost bazy klientów; oczekiwana wysoka zmienność na rynkach powinna pozytywnie kontrybuować do przyszłych wyników spółki – uważają eksperci BM BNP Paribas. Mimo solidnego kilkudziesięcioprocentowego odbicia notowań tej spółki od początku roku eksperci wciąż widzą miejsce do kontynuacji zwyżki.

Czytaj więcej

Nowe technologie królują w październikowym portfelu

Medicalgorithmics na celowniku

Jedną z ciekawszych propozycji jest Medicalgorithmics, dla którego znalazło się miejsce aż w trzech portfelach. Spółka, która jeszcze do niedawna walczyła o przetrwanie, a jej notowania biły kolejne rekordy słabości, nieoczekiwanie wróciła do łask po pojawieniu się informacji o znalezieniu inwestora. Amerykański fundusz obejmie prawie 50 proc. podwyższonego kapitału telemedycznej spółki w zamian za gotówkę i 100 proc. akcji w spółce Kardiolytics. W ocenie ekspertów nowy inwestor z know-how i kapitałem oznacza dla spółki nowe rozdanie, co powinno poprawić nastawienie rynku do jej walorów.

Wrzesień pod znakiem przeceny

W skali całego miesiąca główne indeksy warszawskiej giełdy pogłębiły spadki, co, niestety, znalazło odzwierciedlenie w wynikach portfeli. Wytypowane przed miesiącem firmy nie dały zarobić żadnemu z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Odbiło się to na uśrednionej stopie zwrotu ze wszystkich portfeli – we wrześniu wyniosła 7,8 proc. pod kreską. Wynik uzyskany przez brokerów był jednak nieco lepszy od stopy zwrotu szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 8,4 proc.).

W zakończonym niedawno miesiącu najbardziej odporny na rynkowe zawirowania okazał się portfel analityków Haitong Banku, który w minionym miesiącu stracił tylko 3,4 proc. Natomiast najmniej powodów do zadowolenia po wrześniowej przecenie mają eksperci Noble Securities, których inwestycje przyniosły stratę wynoszącą 13 proc.

Wyniki wrześniowych typowań negatywnie odbiły się na stopach zwrotu liczonych od początku roku, zabierając część zysków albo pogłębiając straty portfeli. Po trzech kwartałach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić tylko dwaj uczestnicy. Na pozycji lidera utrzymali się analitycy BM Banku Millennium, ale stopa z ich portfela, liczona od początku stycznia, stopniała do niecałych 31 proc. Wyprzedzają ekspertów BDM, którego tegoroczne inwestycje przełożyły się na ponad 26 proc. zysku. Na trzeciej pozycji uplasowali się analitycy z Haitong Banku, których portfel jest prawie 3,5 proc. na minusie.

Łącznie od początku 2022 roku portfele ekspertów biorących udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych wypracowały średnią ujemną stopę zwrotu 3,4 proc. To wynik aż o ponad 30 pkt proc. lepszy od wyniku szerokiego indeksu WIG, który w tym samym okresie znalazł się prawie 34 proc. na minusie.

DM BDM

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ CCC, Pamapol | Zmiana struktury portfela

Wchodzą do portfela:

¶ Allegro | Wykorzystujemy silną przecenę po ostatniej publikacji wyników. Jest to bardzo tania spółka. Jeden z naszych faworytów z dużych podmiotów na GPW do odbicia na końcówkę bieżącego roku.

¶ Medicalgorithmics | Agresywny typ. Spółka podjęła szereg poważnych działań restrukturyzacyjnych, co powinno w przyszłości pozwolić na odbudowę wyników i poprawę nastawienia rynku do spółki.

Haitong Bank

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Comarch | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

¶ CD Projekt | Poprawa monetyzacji „Cyberpunka”, który na fali serialu anime „Cyberpunk Edgerunners” w serwisie Netflix wrócił do łask graczy.

BM BNP Paribas

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Arctic Paper | Ryzykiem jest niewiadoma dotycząca projektu podatku od tzw. zysków nadzwyczajnych.

¶ Dino | Presja na płace oraz spadek realnych dochodów konsumenta mogą ciążyć wynikom.

¶ Grupa Kęty | Wynikom ciążyć będzie spowolnienie w budownictwie.

¶ ZE PAK | Ryzykiem niewiadoma dotycząca projektu podatku od tzw. zysków nadzwyczajnych.

Wchodzą do portfela:

¶ LiveChat | Podwyżka cenników oraz mocny dolar pozostają mocnym wsparciem dla wyników.

¶ Photon Energy | Pozytywnie oceniamy perspektywy sektora odnawialnych źródeł energii; spółka nie kontraktuje sprzedaży energii w umowach długoterminowych, a więc bieżący wzrost cen prądu istotnie wspiera jej wyniki. Spółka charakteryzuje się wysokim pozycjonowaniem oraz transparentnością w kontekście ESG.

¶ XTB | Mocne momentum wynikowe oraz wysoki przyrost bazy klientów; oczekiwana wysoka zmienność na rynkach powinna pozytywnie kontrybuować do przyszłych wyników spółki.

BM Banku Millennium

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Benefit Systems, PKP Cargo | Ustępują miejsca spółkom mniej narażonym na pogorszenie koniunktury.

Wchodzą do portfela:

¶ LiveChat, PlayWay | Spółki z wysokim udziałem przychodów w walutach obcych i jednocześnie większością kosztów w walucie krajowej, a do tego ze znikomą ekspozycją na koszty surowców energetycznych.

¶ Medicalgorithmics | Przejęcie przez Biofund Capital Management i dokapitalizowanie przekładające się na wycenę 44,27 zł na jedną akcję oznacza duży potencjał wzrostu wyceny spółki.

DM Banku BPS

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Grupa Azoty, Trakcja | Brak potencjału w krótkim terminie.

Brak nowych spółek. W portfelu zostają:

¶ CD Projekt|

¶ JSW|

¶ Monnari|

¶ Polimex-Mostostal|

¶ STS Holding|

¶ Wielton|

Noble Securities

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Allegro, Budimex, Kruk, Orange, XTB | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ CCC | Spadek o blisko 90 proc. od szczytu i procedowane dofinansowanie przez akcjonariusza szansą na game changer.

¶ Huuuge, Ten Square Games | Nadmiernie przecenione spółki względem fundamentów.

¶ KGHM | Osłabienie złotego i wzrost notowań CU sprzyjają spółce. Lepszy od oczekiwań odczyt PMI w Chinach.

¶ Medicalgorithmics | Pozyskanie nowego akcjonariusza z know-how i kapitałem opcją na game changer.

¶ PGE | Zniesienie obliga giełdowego korzystne, energetyka nie będzie objęta podatkiem od nadzwyczajnych zysków.

DM XTB

Parkiet

Wypadają z portfela:

¶ Bumech, JSW, Kernel | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ 11 bit studios | Zajmujemy pozycję pod ujawnienie szczegółów dotyczących premier w 2023 r.

¶ Mercor | Poprawiająca się marżowość spółki na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów.

¶ Shoper | Czwarty kwartał sprzyja zwiększonemu ruchowi w branży e-commerce.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich, biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy wypłacane przez spółki.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448411;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji