Chociaż w zeszłym roku polski rynek ackji nie rozpieszczał inwestorów, nie zraziło to zagranicznych instytucji finansowych do ekspansji. Tylko w 2015 roku zdecydowały się one zarejestrować w Polsce aż 79 nowych funduszy i subfunduszy. Na założenie własnego TFI zdecydował się zarządzający 800 mld dol. amerykański gigant Franklin Templeton, który w listopadzie po trzech katach otrzymał na to zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.
Templeton Asset Management Poland TFI uruchomiło Franklin Templeton FIO i debiutuje nad Wisłą z ofertą trzech subfunduszy. Amerykanie zapewniają, że to nowy rozdział w historii działalności nad Wisłą. - Decyzja o wprowadzeniu do oferty rozwiązań odpowiadających na zapotrzebowanie inwestorów na produkty utworzone na rynku lokalnym jest świadectwem naturalnej ewolucji naszej działalności w Poslce - podkreśla. Jenny Johnson, prezes we Franklin Resources. - Ten krok potwierdza nasze długofalowe zaangażowanie – dodaje
Na razie TFI proponuje trzy subfundusze. Krzysztof Musialik, dyplomowany analityk finansowy i posiadacz tytułu CFA będzie zarządzał subfundusz Wzrostowych Akcji Polskich. Celem subfunduszu jest zapewnianie długoterminowego wzrostu wartości aktywów Subfunduszu poprzez inwestowanie co najmniej 50% aktywów w zbywalne Udziałowe Papiery Wartościowe spółek o różnej kapitalizacji rynkowej, które zostały utworzone na terytorium Polski lub których papiery wartościowe są notowane na terytorium Polski. Zgodnie z metodą inwestycyjną sir Johna Templetona, portfel funduszu budowany jest na podstawie szczegółowej selekcji instrumentów finansowych, mającej na celu wyszukiwanie niedoszacowanych akcji oferujących atrakcyjny potencjał wzrostowy w Polsce i na rynkach zagranicznych. Strategia ta oparta jest na długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym, wartości, szczegółowych analizach i dyscyplinie inwestowania.
- Ten Subfundusz skutecznie przenosi na polski grunt tradycyjną metodę inwestycyjną sir Johna Templetona, według której podstawą selekcji akcji są szczegółowe analizy indywidualnych spółek, a strategia inwestycyjna zakłada długi horyzont inwestycyjny i wymaga dyscypliny" - tłumaczy Musialik.
Za obligacyjny subfundusz Elastycznego Dochodu będzie odpowiadał Michał Oleszkiewicz. W skład portfela wejsą przede wszystkim obligacje Skarbu Państwa, jak również papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa i innych emitentów nieskarbowych; może on również inwestować na rynkach zagranicznych. Doradcą funduszu jest David Zahn, szef zespołu ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie i starszy wiceprezes we Franklin Templeton Fixed Income Group, Franklin Templeton Investment Management Ltd.