Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 49,2 pkt w październiku 2024 r. wobec 48,6 w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. To najwyższy w trwającej od dwóch i pół roku sekwencji zniżkowej, która rozpoczęła się w maju 2022 roku

Publikacja: 04.11.2024 09:23

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt

Foto: Adobestock

"Najnowsze wyniki badań PMI® przeprowadzonych przez S&P Global zasygnalizowały ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym w październiku, pojawiły się jednak oznaki ożywienia, ponieważ zarówno produkcja, jak i zatrudnienie wzrosły. Główny wskaźnik odnotował najwyższą wartość od dwóch i pół roku pomimo przyspieszonego spadku nowych zamówień. Presje cenowe osłabły – koszty produkcji spadły w najszybszym tempie od 12 miesięcy, a tempo spadku cen wyrobów gotowych było najwyższe od siedmiu miesięcy. Tymczasem prognozy dotyczące produkcji w nadchodzącym roku były wciąż względnie słabe, co odzwierciedlało obawy

o niemiecką gospodarkę i sektor motoryzacyjny" - czytamy w komunikacie.

Respondenci badania zaraportowali pogorszenie koniunktury w Niemczech oraz innych krajach UE, podano także.

Konsensus rynkowy wynosił 48,4 pkt.

Polscy producenci zwiększyli w październiku produkcję, zamykając tym samym rekordowy 29-miesięczny okres spadku. Tempo ekspansji było jednak marginalne, podkreślono.

"Wraz ze wzrostem produkcji w październiku zwiększyło się zatrudnienie w przemyśle. Do września włącznie poziom zatrudnienia obniżał się nieustannie przez 28 miesięcy (najdłuższy okres cięć etatów od 2004)" - czytamy dalej.

"W październiku polski Wskaźnik PMI wzrósł czwarty miesiąc z rzędu, pokazując, że polski sektor wytwórczy był bliski stabilizacji. Dobra wiadomość jest taka, że zarówno produkcja jak i zatrudnienie wzrosły w ciągu miesiąca, aczkolwiek tempo ekspansji w obu przypadkach było skromne. Wzrost produkcji opierał się głównie na zmniejszaniu zaległości, gdyż nowe zamówienia ponownie spadły. Innym pozytywem wynikającym z najnowszych badań była słabsza presja cenowa. Średnie koszty produkcji spadły w największym stopniu od października 2023, a ceny wyrobów gotowych obniżono w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy" - skomentował dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence Trevor Balchin.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł
Gospodarka krajowa
Inflacja znów wzrosła? Znamy szacunki ekonomistów przed danymi GUS