Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa

Dwóch największych na świecie zagranicznych posiadaczy długu publicznego USA pozbyło się dużych pakietów obligacji skarbowych w trzecim kwartale przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi.

Publikacja: 20.11.2024 09:08

Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa

Foto: Adobestock

parkiet.com

Jak wynika z danych Departamentu Skarbu USA, japońscy inwestorzy sprzedali papiery wartościowe o rekordowej wartości 61,9 miliarda dolarów w ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września. W tym samym okresie fundusze w Chinach sprzedały je za 51,3 miliarda dolarów, co stanowi drugą co do wielkości sumę w historii.

Zwrot z obligacji skarbowych osiągnął najwyższy poziom od 2,5 roku w połowie września, zanim Partia Republikańska przejęła kontrolę nad obiema izbami Kongresu i Białym Domem. Od tego czasu papiery spadły o prawie 4 proc. w porównaniu z tym poziomem w związku z obawami, że polityka prezydenta elekta Donalda Trumpa dotycząca niskich podatków i wysokich ceł będzie napędzać inflację.

– To połączenie wyprzedaży banków i funduszy emerytalnych przed wyborami w USA w Japonii – ryzyko wygranej Trumpa i oczekiwania na wyższą rentowność w USA pogorszyły sentyment do obligacji – powiedział Shoki Omori, główny specjalista ds. strategii ds. Japonii w Mizuho Securities Co. Tokio. – Tym bardziej w Chinach, gdzie ryzyko geopolityczne było prawdziwym problemem, co skłoniło inwestorów do porzucenia także obligacji skarbowych.

Japonia i Chiny maja wciąż ponad 1,7 bln USD amerykańskiego długu

Sprzedaż Japonii mogła zostać częściowo wzmocniona interwencją kraju na rynku walutowym 11 i 12 lipca, kiedy Ministerstwo Finansów sprzedało dolary, aby kupić jena, za łączną kwotę 5,53 biliona jenów (35,9 miliarda dolarów)

Sprzedaż przez Chiny mogła również zostać wypaczona ze względu na korzystanie z rachunków powierniczych. Fundusze w Belgii, postrzeganej jako siedziba takich rachunków dla Azji, kupiły we wrześniu obligacje skarbowe o rekordowej wartości 20,2 miliarda dolarów.

Japonia i Chiny nadal posiadają obligacje skarbowe o wartości odpowiednio 1,02 biliona dolarów i 731 miliardów dolarów, co podkreśla ich wpływ na amerykański rynek długu.

Zwyżka obligacji w związku z rosyjskimi groźbami

Niepewność co do decyzji Trumpa o wyborze sekretarza skarbu USA również zwiększa presję na wzrost rentowności amerykańskich obligacji, wraz z wygaśnięciem zakładów wobec dotyczących obniżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej w obliczu odpornej gospodarki.

– Potwierdzamy wszystko, co zaczęliśmy wyceniać – że Trump prawdopodobnie będzie miał politykę inflacyjną i cła, a to doprowadzi jedynie do większej sprzedaży obligacji skarbowych z Chin i Japonii – powiedział Nick Twidale, główny analityk w AT Global Markets w Sydney. – To były dobre środki obronne Chin i Japonii i prawdopodobnie to będzie kontynuowane – dodał.

Obligacje rządowe zwyżkowały wraz z innymi aktywami raju w obliczu szybko eskalujących napięć w wojnie Rosji z Ukrainą. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych spadła o co najmniej sześć do siedmiu punktów bazowych na całej krzywej, gdy raport pokazał, że Ukraina przeprowadziła swój pierwszy atak na terytorium Rosji za pomocą rakiet dostarczonych przez Zachód – zaledwie kilka dni po tym, jak Stany Zjednoczone udzieliły jej pozwolenia na ograniczone użycie tej broni.

We wtorek amerykańskie obligacje skarbowe odnotowały rzadki wzrost, a spekulacje na temat wyboru Donalda Trumpa na sekretarza skarbu skupiały się na stosunkowo znanej twarzy Kevina Warsha w chwili, gdy geopolityczna „oferta bezpieczeństwa” została podsycona nuklearnym pobrzękiem szabli z Rosji.

Te transakcje związane z bezpieczeństwem pojawiły się w Europie we wtorek wcześnie rano po tym, jak Moskwa odpowiedziała groźbami nuklearnymi na podjętą w tym tygodniu decyzję Waszyngtonu zezwalającą Ukrainie na użycie broni dostarczonej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji

Wykres Dnia
Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp
Wykres Dnia
Po posiedzeniu Fed spadły ceny akcji i obligacji, wzrósł indeks strachu
Wykres Dnia
Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku
Wykres Dnia
Niemcy mogą zepchnąć euro poniżej parytetu wobec dolara
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Wykres Dnia
Moody's obniżył rating kredytowy Francji ze względu na „fragmentację polityczną”
Wykres Dnia
Deficyt budżetowy USA wzrósł w listopadzie do 367 miliardów dolarów