Na rynku dalej spekuluje się o różnych rozwiązaniach, co zwiększa ryzyko mocniejszej reakcji na konkretny scenariusz. Poza tym mamy podbicie tematów w geopolityce po słowach Trumpa nt. Rosji i Iranu, choć pytanie czy brać je na poważnie. Z danych makro w nocy dostaliśmy nieco lepsze dane o produkcji przemysłowej w Japonii (w lutym 2,5 proc. r/r), w zasadzie zgodne z rynkiem odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług z Chin za marzec, a także mocne dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech za luty. Mogą one stać za obserwowaną kontynuacją podbicia na EURUSD. Ogólnie jednak zmienność na FX jest dzisiaj niska, a rynek czeka na konkrety w temacie ceł. Popołudniowe odczyty makro - inflacja CPI w Niemczech i dane Chicago PMI z USA nie mają tu większego znaczenia.
EURUSD - pozostajemy ponad 1,08
Spadek rentowności amerykańskich obligacji w końcu ubiegłego tygodnia pokazuje, że rynki w większym stopniu od czasowego podbicia inflacji w wyniki taryf celnych Trumpa, obawiają się scenariusza mocniejszego spowolnienia gospodarki. Wycena daje ponad 95 proc. prawdopodobieństwa 25 punktowej obniżce stóp już od czerwca, podczas kiedy do końca roku uwzględnione są przynajmniej trzy ruchy. Silny spadek rentowności niemieckich bundów w ostatnich dniach pokazuje też, że rynek widzi podobnie negatywne scenariusze dla europejskiej gospodarki, której również będzie potrzebne wsparcie ze strony EBC.
Wykres dzienny EURUSD
Technicznie EURUSD pozostaje ponad poziomem 1,08, co może dawać szanse na kontynuację ruchu w stronę marcowych szczytów wokół 1,0950. Niemniej w kontekście tzw. Dnia Wyzwolenia w środę, zmienność na FX w najbliższych kilkudziesięciu godzinach może skokowo wzrosnąć.