Umocnienie złotego wobec dolara

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie sporej zmienności wokół eurodolara, po tym jak Trump zaprezentował założenia polityki handlowej USA.

Publikacja: 03.04.2025 07:35

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1725 PLN za euro, 3,8240 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3681 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9939 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,659% w przypadku obligacji 10-letnich.

Rynki otrzymały agresywną wersję polityki taryfowej Trumpa. Minimalne obciążenie wynosić ma 10%, jednak większość istotnych partnerów handlowych obłożona została znacznie wyższymi cłami: Chiny 34%, Japonia 24%, Wietnam 46%, Korea Płd 25% i Unia Europejska 20%. Wedle agencji Fitch efektywna stopa podatku importowego do USA wyniesie 22% (wobec 2,5% w 24') i będzie najwyższa od 1910. Rynek zareagował nerwowo obawiając się iż tak agresywne propozycje doprowadzą do skokowego podbicia inflacji oraz stanowią istotny czynnik ryzyka dla globalnego wzrostu. Eurodolar podbił do 1,094 USD, a złoto wyznacza nowe historyczne maksima. Futures na indeksy akcyjne tracą od 3 do 6%. Ponownie jednak wydaje się iż w dużej mierze jest to zaproszenie do negocjacji (podobnie jak z Kanadą czy Meksykiem).

Złoty pozostaje jednak relatywnie stabilny, a największy ruch widoczny jest w zakresie spadku USD/PLN do 3,82 PLN, co jest reakcją na osłabienie dolara na szerokim rynku.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty poddał się weekendowej atmosferze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 25 kwietnia - deeskalacja i doważanie USA
Waluty
Mieszany obraz złotego. Zyskuje do euro, traci do dolara
Waluty
Rynkowe światełko w tunelu?
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 kwietnia - deal z Chinami nie pojawi się prędko
Waluty
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych