Do kogo przenosimy numery komórkowe w 2025 roku. Jedna duża sieć na plusie

Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła liczba przeniesionych numerów w Polsce. Zwycięzca jest znowu jeden.

Publikacja: 03.04.2025 14:43

Do kogo przenosimy numery komórkowe w 2025 roku. Jedna duża sieć na plusie

Foto: Adobe Stock

444,7 tys. numerów komórkowych przenieśliśmy w Polsce z sieci do sieci w pierwszym kwartale 2025 roku – informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej w cokwartalnej publikacji. To sporo więcej – o prawie 21 proc. - w porównaniu z I kwartałem 2024 r. gdy operatora zmieniło 367,6 tys. użytkowników. Jest to też wynik lepszy niż przed kwartałem. 

Czytaj więcej

Play liderem w pozyskiwaniu klientów w ub.r. Jakie wyniki mieli inni operatorzy?

Play pokonał trzy duże sieci komórkowe. Ale wynik nie zwala z nóg 

Najwięcej numerów, jak przed laty, i tak jak w 2024 r. pozyskał w tym czasie P4, właściciel marki Play – ponad 115 tys. (nie uwzględniając odejść). Play był także operatorem, któremu odebrano najwięcej numerów – prawie 109 tys. W rezultacie spośród czterech największych operatorów komórkowych tylko Play miał po marcu dodatni bilans przenosin numerów.

Wynik nie był wysoki, bo wyniósł 6,6 tys. Świadczy to o tym, że walka o przenoszących numerów klientów była między operatorami zaciekła.

Wynik poprawił Orange Polska, ograniczając ujemny bilans do niecałych 3 tys. numerów (w ostatnim kwartale 2024 r. utracił 28,5 tys. numerów). Dłuższą przerwę w dobrej passie ma natomiast T-Mobile Polska, który tym razem stracił na czysto ponad 20 tys. numerów, pogłębiając stratę względem czwartego kwartału ub.r., gdy była ona jeszcze o połowę mniejsza). Tym samym T-Mobile miał najsłabszy odczyt spośród czterech największych telekomów.

Z kwartału na kwartał pogorszyły się też wyniki Polkomtelu. Operator sieci Plus stracił 16,3 tys. numerów, podczas gdy kwartał wcześniej niecałe 2 tys.

Czytaj więcej

Małe telekomy są w cenie. Będzie więcej przejęć

Operatorzy wirtualni i pracownicy zdalni napędzają zmiany 

W innym ujęciu – z punktu widzenia grup kapitałowych – sytuacja jest nieco inna. Wynik Grupy P4 obniżył ujemny bilans d. spółki zależnej 3S (1,5 tys. numerów na minusie) i d. UPC (ponad pół tysiąca na minusie). Z kolei wynik grupy Cyfrowy Polsat, do której należy Plus podnoszą Netia (ponad 4 tys. numery na plusie) oraz Premium Mobile (prawie 2 tys.).

Jeśli przyjąć, że nie było przenosin w ramach spółek z grupy P4 mogła mieć ona ogółem słabszy wynik niż szereg mniejszych firm.

Relatywnie wysokie wyniki pokazali operatorzy wirtualnych sieci komórkowych (tzw. MVNO): Mobile Viking (5,6 tys.)., Vectra (4,6 tys.), czy Otvarta (ponad 2 tys.).

Zastanawiać może ujemny rezultat Lycamobile, należącej do dużej międzynarodowej grupy.

Lepszym rezultatem od Play, nawet bez strat spółek zależnych mógł pochwalić się dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych dla firm – Peoplefone Polska. Przeniesiono do tego operatora na czysto 7,7 tys. numerów. Peoplefone proponuje firmom np. stworzenie sieci numerów dla pracowników pracujących z domu.

Technologie
Wzrost cen za streaming nie zraził użytkowników
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Boom na akcje małych innowatorów
Technologie
DataWalk w przełomowym momencie. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios: jak było z P8 i co z tego wynika
Technologie
Yarrl pokazał wyniki i opowiedział o planach
Technologie
Asseco bije rekordy. Liczy na udany 2025 r.