https://pbs.twimg.com/media/Gm9JjVcWkAAIGGk?format=png&name=900x900
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny podtrzymał podatek solidarnościowy, wprowadzony po zjednoczeniu Niemiec Wschodnich i Zachodnich w 1990 r. Sześciu członków pro-wolnorynkowej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) zakwestionowało podatek, twierdząc, że narusza on konstytucję, ponieważ Pakt Solidarności II rządu, którego podatek był częścią, wygasł w 2019 r. Twierdzili, że po trzech dekadach koszty związane ze zjednoczeniem zmniejszyły się, a ciężar finansowy nie powinien już spoczywać na wybranej grupie podatników. Argumentowali, że podatek narusza zasadę równego traktowania, ponieważ większość podatników — około 90 proc. — była zwolniona z tego podatku w ostatnich latach.
Jednak sędzia Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe orzekł, że skargi te są bezpodstawne, ponieważ w wyniku zjednoczenia Niemiec nadal potrzebne było dodatkowe finansowanie. Ale podkreślił, że podatek solidarnościowy był środkiem tymczasowym, który stałby się niezgodny z konstytucją, gdyby zniknęła potrzeba jego stosowania.
Czym jest podatek solidarnościowy?
Dodatek solidarnościowy (Solidaritaetszuschlag) to dodatkowa opłata od podatku dochodowego, podatku od zysków kapitałowych i podatku od osób prawnych w Niemczech. Oznacza to, że dodatkowa opłata solidarnościowa musi być płacona przez każdą osobę fizyczną i prawną, która jest zobowiązana do zapłaty jednego z wyżej wymienionych podatków w Niemczech.