Spadki na koniec kwartału

Pierwsza sesja tygodnia oraz zarazem ostatnia marca i 1Q25 na parkiecie w Warszawie przyniosła spadek głównego indeksu, WIG20, o 2,13%, do poziomu 2689 pkt. mWIG40 zniżkował 1,44%, podczas gdy sWIG80 zanotował spadek 0,99%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 2,18 mld złotych.

Publikacja: 31.03.2025 17:35

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Konrad Ryczko, analityk, makler papierów wartościowych, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Ostatnia sesja kwartału przyniosła kontynuację spadków z piątku. Podaż otrzymała dodatkowe argumenty w postaci weekendowych doniesień WSJ sugerujących iż USA obłożą stawkami ceł/taryf do 20% „zasadniczo” wszystkich partnerów handlowych. Podbija to rynkową awersję do ryzyka przed środą (02/04) kiedy miałby obowiązywać cła „wzajemne” w polityce handlowej. Rynek obawia się dalszej eskalacji napięć handlowych mogących prowadzić do globalnej wojny handlowej, a to z kolei podbijałoby scenariusz recesyjny dla USA.

Lokalnie, w ramach WIG20, 19 z 20 spółek zakończyły handel na minusach. Najmocniejsze spadki zanotowały walory PGE (-7,5%). Spółka poinformowała o pożyczkach i inwestycjach 2025-2035 co podbiło obawy o capex. Na szerokim rynku Warto wspomnieć o tąpnięciu kursów Rafako (-19,8%), Pure (-14,6%) czy Protektora (-14,4%).

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja mijała pod znakiem dominacji podaży. WIG20 jest najniżej od połowy marca. Na razie jest to jednak korekta w trendzie wzrostowym, podobnie jak w przypadku parkietów europejskich. Rynek czeka na 2giego kwietnia i kolejne informacji nt. polityki handlowej USA.

Konrad Ryczko Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Słabo na Wall Street
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Giełda
Wall Street szuka szczęścia w nieszczęściu
Giełda
Otwarcie kwartału w korelacji ze światem
Giełda
Próba kontry w atmosferze wyczekiwania
Giełda
Wtorek na GPW: Wyniki Orlenu, dywidenda XTB, shorty odpuszczają Żabce
Giełda
Próba odreagowania na giełdach. WIG20 domyka lukę bessy