Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację

Dane o zaufaniu konsumentów z University of Michigan sygnalizują jeszcze większe obawy związane ze stagflacją niż oczekiwano. Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł do 52,6, podczas gdy długoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły do 4,1 proc.

Publikacja: 31.03.2025 09:39

Nastroje Amerykanów pogarszają się wraz ze wzrostem obaw o inflację

Foto: Jeenah Moon/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GnPfbDQXEAA5Wxz?format=jpg&name=900x900

Pogorszenie nastrojów konsumentów było jeszcze większe niż oczekiwano w marcu, ponieważ obawy o inflację nasiliły się, wynika z badania Uniwersytetu Michigan. Ostateczna wersja badania ankietowego wśród konsumentów wykazała odczyt 57,0 za miesiąc, co stanowi spadek o 11,9 proc. w porównaniu z lutym i 28,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewali się 57,9, co było poziomem z połowy miesiąca. Był to trzeci spadek z rzędu i rozciągnął się na wszystkie partie i grupy dochodowe.

– Konsumenci nadal martwią się o potencjalne problemy w obliczu trwających zmian w polityce gospodarczej – powiedziała dyrektor badania Joanne Hsu. Spadek w tym miesiącu odzwierciedla wyraźny konsensus we wszystkich grupach demograficznych i politycznych – dodała. – Republikanie dołączyli do niezależnych i Demokratów, wyrażając pogarszające się od lutego oczekiwania dotyczące ich finansów osobistych, warunków prowadzenia działalności gospodarczej, bezrobocia i inflacji – podsumowała.

Amerykanie spodziewają się 5-proc. inflacji w 2026 r.

Oprócz obaw o obecny stan rzeczy, indeks oczekiwań konsumentów w badaniu spadł do 52,6, o 17,8 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 32 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2024 r.

Do spadku w dużej mierze przyczyniły się obawy o inflację. Respondenci spodziewają się, że za rok wyniesie 5 proc., co oznacza wzrost o 0,1 punktu procentowego w porównaniu z odczytem z połowy miesiąca i przyspieszenie o 0,7 punktu procentowego w porównaniu z lutym. W perspektywie pięcioletniej prognozy wynoszą obecnie 4,1 proc., co jest pierwszym przypadkiem od lutego 1993 r., gdy badanie wykazało wynik powyżej 4 proc.

Ekonomiści obawiają się, że plany taryfowe prezydenta Donalda Trumpa pobudzą jeszcze większą inflację, co prawdopodobnie ograniczy dalsze obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Raport ukazał się tego samego dnia, w którym Departament Handlu poinformował, że bazowa stopa inflacji wzrosła do 2,8 proc. w lutym, po miesięcznym wzroście o 0,4 proc., co było największym ruchem od stycznia 2024 r. Najnowsze wyniki odzwierciedlają również obawy dotyczące rynku pracy, a konsumenci spodziewają się, że stopa bezrobocia wzrośnie do najwyższego poziomu od 2009 r.

Akcje zniżkowały po opublikowaniu badania uniwersytetu, a Dow Jones Industrial Average spadł o ponad 500 punktów.

Konsumenci spowalniają wydatki…

Podczas gdy wydatki Amerykanów nadal rosły w lutym, dochody wzrosły jeszcze bardziej, podnosząc stopę oszczędności i wskazując na większą ostrożność konsumentów. Wraz ze spowolnieniem wzrostu niektóre firmy obniżają swoje prognozy zysków w związku z obawami dotyczącymi ich zachowań.

Dochody osobiste wzrosły o 0,8 proc. w zeszłym miesiącu, podczas gdy wydatki wzrosły o 0,4 proc., co przyczyniło się do wzrostu stopy oszczędności do 4,6 proc.. To najwyższy poziom od czerwca 2024 r. i sygnał, że kupujący stają się ostrożniejsi.

– Dane dotyczące wydatków w lutym potwierdzają spowolnienie aktywności konsumentów w pierwszym kwartale 2025 r. –  powiedział Bill Adams, główny ekonomista Comerica Bank.

Słabe wydatki w styczniu mogą wskazywać na „jednorazowe obciążenia” spowodowane pożarami w Los Angeles i trudnymi warunkami pogodowymi, „ale anemiczne odbicie w lutym wskazuje na bardziej trwałe obciążenie” – dodał.

Jednocześnie spada zaufanie konsumentów, choć nastroje nie przekładają się na faktyczne wydatki. Indeks oczekiwań Conference Board w najnowszym badaniu zaufania konsumentów spadł do najniższego poziomu od 12 lat. Indeks spadł do 65,2, co jest „znacznie poniżej progu 80, który zwykle sygnalizuje nadchodzącą recesję”. Wspomniane  badanie nastrojów konsumentów University of Michigan spadło o 11 proc..

… a firmy z różnych branż to odczuwają

Niektóre obniżają prognozy zysków, podczas gdy inne pozostają czujne, ponieważ taryfy, inflacja i zachowania konsumentów wpływają na ich działalność. FedEx obniżył swoją całoroczną prognozę skorygowanego zysku do 18–18,60 USD na akcję z 19 do 20 USD, co jest już spadkiem w stosunku do prognozy z grudnia na poziomie 20–22 USD.

Podczas kwartalnej rozmowy o wynikach finansowych dyrektor finansowy John Dietrich przypisał niższe perspektywy „trwającym wyzwaniom w światowej gospodarce przemysłowej, presji inflacyjnej i niepewności związanej z globalną polityką handlową”.

Delta Air Lines również obniżyła prognozy zysków na pierwszy kwartał, spodziewając się teraz zysku na poziomie od 30 do 50 centów na akcję, w porównaniu do poprzednich wycen w przedziale od 70 centów do 1 dolara w styczniu.

Według zgłoszenia regulacyjnego z marca Delta stwierdziła, że ​​jej słabsze prognozy wynikały z niższego zaufania konsumentów i przedsiębiorstw spowodowanego zwiększoną niepewnością gospodarczą, co uderzyło w popyt krajowy.

– Konsumenci w działalności dyskrecjonalnej nie lubią niepewności – powiedział dyrektor generalny Delta, Ed Bastian, w CNBC. – I chociaż wierzymy, że będzie to okres, przez który przejdziemy, jest to również coś, co musimy zrozumieć i wypłynąć na spokojniejsze wody.

American Airlines obniżył swoje prognozy wzrostu w marcu po słabszym popycie w segmencie krajowego wypoczynku i dalszych skutkach katastrofy samolotu nad rzeką Potomak w styczniu. Firma spodziewa się, że przychody w pierwszym kwartale będą płaskie w porównaniu z rokiem ubiegłym, w dół od poprzedniej prognozy wzrostu o 3 proc. do 5 proc.

Walmart przedstawił prognozę skorygowanych zysków na cały rok na poziomie 2,50–2,60 USD na akcję, co jest wartością niższą od prognozy Wall Street wynoszącej 2,76 USD na akcję.

Wykres Dnia
Banki centralne dywersyfikują rezerwy wybierając złoto i inne waluty
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wykres Dnia
Po cłach Trumpa spadają akcje producentów samochodów
Wykres Dnia
Niemiecki rząd nadal może pobierać podatek solidarnościowy
Wykres Dnia
Wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów najniższy od czterech lat
Wykres Dnia
SAP wyprzedził Novo Nordisk i stał się największą firmą w Europie
Wykres Dnia
Dochody podatkowe USA mogą spaść nawet o 10 proc. tej wiosny