Azoty przechodzą do drugiego etapu działań naprawczych

Nowy program przewiduje, że od I połowy 2025 r. koncern będzie osiągał korzyści finansowe m.in. dzięki stworzeniu nowej efektywnej struktury zarządczej i organizacyjnej oraz optymalizacji kosztów we wszystkich firmach należących do grupy.

Publikacja: 05.11.2024 15:32

Azoty przechodzą do drugiego etapu działań naprawczych

Foto: materiały prasowe

Grupa kapitałowa Azoty zakończyła pierwszy etap działań naprawczych. W jego ramach od końca marca do końca października osiągnęła optymalizacje kosztowe na poziomie około 350 mln zł m.in. w obszarach nadzoru właścicielskiego, struktur organizacyjnych, wynagrodzeń, sponsoringu i PR oraz kosztów zarządu.

Teraz zarząd przystąpił do uruchomienia Programu Azoty Business (PAB), którego celem jest stworzenie zintegrowanej, efektywnej kosztowo grupy z silną pozycją na europejskim rynku nawozów, tworzyw i produktów OXO. Nazwa programu nawiązuje do jednego z głównych założeń przeprowadzanej transformacji, czyli budowania pozycji koncernu wokół obszarów biznesowych i wyłącznej koncentracji na poprawie rentowności. Według zarządu podjęte działania są niezbędne do odzyskania przez grupę stabilizacji finansowej i perspektyw rozwoju na coraz bardziej wymagającym rynku.

Czytaj więcej

Azoty Puławy i Polimex spierają się o ostatni blok węglowy. Jest żądanie wypłaty gwarancji

Azoty liczą na synergie pomiędzy zakładami należącymi do grupy

W PAB założono osiągnięcie korzyści finansowych od I połowy 2025 r. m.in. poprzez stworzenie nowej, efektywnej struktury zarządczej i organizacyjnej oraz optymalizację wszystkich kategorii kosztowych we wszystkich firmach należących do grupy. Ponadto ma dojść do konsolidacji i poprawy efektywności spółek zależnych oraz poprawy efektywności komercyjnej. Wreszcie przewidziano ścisłą kontrolę wydatków inwestycyjnych oraz dezinwestycje w obszarach niezwiązanych z podstawową działalnością koncernu.

„Chcemy maksymalnie wykorzystywać synergie pomiędzy poszczególnymi zakładami grupy, a jednocześnie budować naszą pozycję w oparciu o silne segmenty biznesowe. To jedyna droga, aby w perspektywie najbliższych lat móc mówić o Azotach jako liczącej się grupie kapitałowej w branży nawozowo-chemicznej” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Adam Leszkiewicz, prezes Azotów. Dodaje, że równolegle trwają prace nad aktualizacją strategii koncernu i programem dekarbonizacyjnym. Dokumenty te zarząd planuje wdrożyć do końca I kwartału 2025 r.

Czytaj więcej

Azoty nie należą już do żadnej doliny wodorowej

Celem jest poprawa wyników i redukcja zadłużenia grupy Azoty

Obecnie PAB jest w tzw. fazie operacjonalizacji, czyli przygotowywania priorytetowych inicjatyw zmierzających do poprawy sytuacji grupy i krytycznych elementów infrastruktury do realizacji tego programu. Etap ten zakończy się formalnym przyjęciem przez zarząd szczegółowego tzw. planu transformacji Azoty Business. W tym czasie będą też uruchamiane priorytetowe inicjatywy wpływające na szybkie podniesienie rentowności biznesu.

Kolejnym etapem będzie pełnoskalowalne wdrożenie PAB. W jego ramach przewidziane jest wdrożenie i realizacja zatwierdzonego planu transformacji, którego celem ma być poprawa wyników finansowych i redukcja zadłużenia grupy.

Na potrzeby PAB Azory powołają zespół CAPEX Control Tower (CCT), który dokona przeglądu obecnie istniejących projektów inwestycyjnych, a następnie będzie prowadził nad nim nadzór, w tym monitoring realizowanych prac. Docelowo CCT zostanie przekształcony w centralną jednostkę nadzoru nad tego różnymi przedsięwzięciami (od pomysłu i finansowania po realizację korzyści). Celem jego powołania jest wprowadzenie ścisłej kontroli wydatków oraz zaprojektowanie nowego procesu przygotowania, oceny i zarządzania inwestycjami.

W ramach PAB powołany został też komitet sterujący, odpowiedzialny za wyznaczanie kierunków rozwoju projektu, zatwierdzanie postępów prac i podejmowanie kluczowych decyzji. Ponadto pojawią się liderzy poszczególnych filarów oraz inicjatyw.

Chemia
Azoty nie należą już do żadnej doliny wodorowej
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Chemia
Mniejsze straty, ale wciąż trudna kondycja Azotów
Chemia
Mimo mniejszych strat, kondycja Azotów nadal jest trudna
Chemia
Stagnacja w przetwórstwie tworzyw sztucznych trwa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Chemia
Inwestorzy nisko wyceniają akcje ZA Puławy
Chemia
Nowe instalacje Azotów pracują na coraz większych mocach