Komisja Europejska przyjęła wykaz 47 projektów mających na celu zwiększenie zdolności wspólnoty w zakresie surowców strategicznych. Realizujące je firmy będą mogły korzystać ze skoordynowanego wsparcia z unijnych instytucji, państw członkowskich i instytucji finansowych, w szczególności w zakresie dostępu do finansowania i wsparcia w nawiązaniu kontaktu z odpowiednimi odbiorcami. Skorzystają one również z uproszczonych przepisów.

W Puławach będą pozyskiwane pierwiastki ziem rzadkich

Na liście KE znalazła się m.in. inwestycja dotycząca pierwiastków ziem rzadkich, którą zamierza realizować kanadyjska firma Mkango Resources na terenie ZA Puławy należących do grupy Azoty. Przedsięwzięcie znajduje się obecnie na etapie wykonywania pełnego studium wykonalności. Mkango przewiduje, że budowa rafinerii potrwa 18 miesięcy i będzie przeprowadzona w latach 2027–2028.

W połowie lutego ZA Puławy podpisały z Mkango Polska (firma zależna Mkango Resources) umowę dzierżawy gruntów o powierzchni 8 hektarów na budowę instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich. Sąsiadują one z puławskimi zakładami, co zapewnia przyszłej rafinerii niezbędną infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod ewentualną rozbudowę w przyszłości.

Surowiec do nowego zakładu będzie pochodził z Malawi

Przetwarzany w rafinerii surowiec będzie pochodził głównie z projektowanej kopalni w Malawi (południowa Afryka). W wyniku jego przetwarzania powstaną m.in. tlenki neodymu, prazeodymy, lantan oraz cer. Realizowana w Polsce produkcja ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych w hybrydowych pojazdach elektrycznych, turbinach wiatrowych i innych ekologicznych technologiach oraz zastosowaniach strategicznych.

Wśród przyjętych przez KE projektów z Polski znalazła się jeszcze tylko jedna inwestycja. Chodzi o przedsięwzięcie Elemental Strategic Metals dotyczące pozyskiwania w ramach recyklingu m.in. takich matali, jak: nikiel, miedź, kobalt i lit.