ETF-y – brokerzy nie spieszą się z obniżkami opłat

Na razie jedynie BM Alior Banku odpowiedziało na ruch GPW w sprawie obniżki opłat na rynku ETF-ów. Większość brokerów wciąż wstrzymuje się ze zmianami cenników, chociaż ich nie wyklucza.

Publikacja: 20.11.2024 06:00

Tomasz Bardziłowski, prezes GPW. Fot. mpr

Tomasz Bardziłowski, prezes GPW. Fot. mpr

Foto: antoniloskot.com

Optymizm, który towarzyszył Tomaszowi Bardziłowskiemu, prezesowi GPW, przy okazji ogłaszania obniżki opłat giełdowych za obrót funduszami ETF na warszawskiej giełdzie do zera, może okazać się nieco na wyrost. Aby bowiem faktycznie odczuli to inwestorzy, a decyzja GPW była zachętą do większego zainteresowania ETF-ami, potrzebne są jeszcze zmiany w cennikach biur i domów maklerskich.

Stawka prowizji za obrót funduszami ETF notowanymi na GPW zazwyczaj jest zaś taka sama jak w przypadku akcji i może sięgać nawet 0,39 proc. Branża maklerska przybrała postawę wyczekiwania.

Na razie jedynie BM Alior Banku odpowiedziało na ruch GPW. Firma ta również obniżyła prowizje za handel ETF-ami do zera. Promocyjna stawka została wprowadzona we wtorek i ma obowiązywać do końca roku, czyli przez cały czas trwania promocji samej GPW. Co na to inni?

– Planujemy uwzględnić obniżkę prowizji przez GPW w naszych opłatach. Zmiany przedstawimy jeszcze w tym roku – usłyszeliśmy w BM mBanku, które prowadzi najwięcej rachunków maklerskich.

W DM BOŚ już od jakiegoś czasu obowiązują obniżone stawki i – jak podkreślają przedstawiciele biura – zostaną one zachowane.

– Od początku pojawienia się ETF-ów na GPW w DM BOŚ oferujemy obniżone prowizje maklerskie w porównaniu ze standardowymi prowizjami maklerskimi. Dla ETF-ów akcji jest to 0,25 proc. zamiast 0,38 proc., a dla ETF-ów obligacji lub pieniężnych – 0,10 proc. zamiast 0,38 proc. Taką promocję chcemy zachować długoterminowo i nie planujemy krótkoterminowych zmian – mówi Paweł Kolek, dyrektor w DM BOŚ.

W przypadku innych firm potencjalne zmiany w cennikach są na razie niewiadomą.

– Chcemy ułatwić inwestorom dostęp do nowoczesnych instrumentów finansowych i wspierać rozwój rynku ETF-ów w Polsce, dlatego przystąpiliśmy do analizy obecnej taryfy opłat i prowizji. Rozważane są zarówno aspekty finansowe, jak i operacyjne, które mogą wynikać z ewentualnej zmiany polityki prowizyjnej. Wspieranie rozwoju rynku ETF-ów w Polsce i stworzenie bardziej przystępnych warunków dla inwestorów jest krokiem w dobrym kierunku, jednak decyzje dotyczące prowizji maklerskich są złożonym procesem, który wymaga wnikliwej analizy – mówi Samer Masri, dyrektor BM PKO BP.

Biuro zapewnia, że prowadzi prace nad dostosowaniem oferty do zmieniających się warunków, a o wszelkich decyzjach będzie informować klientów na bieżąco.

Zmian nie wyklucza również Noble Securities, chociaż konkretne decyzje na razie nie zapadły.

– Analizujemy temat promocji giełdy. W tej chwili nie wprowadzamy zmian w naszej tabeli opłat, ale też takiej zmiany nie wykluczamy – mówi Eliza Dąbrowska, dyrektor ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities.

Część brokerów czeka, aż GPW przedstawi swoje długoterminowe plany.

Tomasz Bardziłowski zapowiadał bowiem, że w 2025 r. GPW również chce podjąć działania, które mają uatrakcyjnić rynek ETF-ów.

– W naszej ocenie ten rynek warto rozwijać i promować. Z zainteresowaniem obserwujemy działania GPW w tym zakresie i uważamy, że obniżka opłat na rynku ETF-ów to krok w dobrym kierunku. Obecnie czekamy na ogłoszenie przez GPW programu wsparcia rynku ETF-ów w 2025 roku i wtedy będziemy podejmować decyzje – usłyszeliśmy w BM ING BSK.

Paweł Trzaska, dyrektor departamentu sprzedaży detalicznej Santander BM, podkreśla z kolei, że biuro ofertę także w zakresie cen buduje w odniesieniu do rynków, a nie poszczególnych instrumentów.

– Nasi klienci mają możliwość inwestowania w polskie, a także zagraniczne ETF-y i ETC-y od wielu lat. W ostatnim czasie istotnie uatrakcyjniliśmy klientom dostęp do rynków zagranicznych (w tym ETF-ów i ETC-ów), w szczególności obniżając prowizje, a na najpopularniejszych rynkach także opłaty minimalne. Niemniej jednak obserwujemy rynek i zależnie od długoterminowej strategii giełdy przeanalizujemy możliwość wprowadzenia obniżek również dla rynku lokalnego – mówi Trzaska.

Do zamknięcia tego wydania nie otrzymaliśmy odpowiedzi dotyczących polityki opłat z BM Pekao oraz DM BDM.

Biura maklerskie
Żabka pomogła maklerom, ale to XTB rozbiło bank
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Biura maklerskie
WATS – maklerzy wierzą w start za rok
Biura maklerskie
Omar Arnaout: XTB patrzy odważniej na Francję i Niemcy
Biura maklerskie
Maklerskie porządki zawitały również do BM Alior Banku
Biura maklerskie
Wielkie zmiany w BM PKO BP. Broker ma nowego szefa
Biura maklerskie
Analitycy po wynikach XTB: Mamy mieszane odczucia