PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje

Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za październik wyniósł 49,2 pkt - wynika z danych S&P Global. To odczyt lepszy od prognoz ekonomistów i najwyższy od kwietnia 2022 r.

Publikacja: 04.11.2024 10:34

Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za październik jest najwyższy od kwietnia 2022 r.

Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za październik jest najwyższy od kwietnia 2022 r.

Foto: Bloomberg

Konsensus prognoz ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą” wynosił 48,4 pkt, a więc odczyt podany przez S&P Global 49,2 pkt jest wyraźnie lepszy. Spośród 21 prognoz, aż 19 zakładało wynik gorszy niż okazał się w rzeczywistości.

Odczyt 49,2 pkt jest najwyższy od dwóch i pół roku. Poprzednio wyższy był w kwietniu 2022 r. Ówczesny wynik (52,4 pkt) był ostatnim, gdy PMI dla polskiego przemysłu był powyżej granicy 50 pkt oddzielającej poprawę od regresu w sektorze. Październikowy rezultat 49,2 pkt oznacza, że wciąż utrzymuje się przewaga firm produkcyjnych deklarujących, że sytuacja u nich się pogarsza. Niemniej takich przedsiębiorstw względem września ubyło (wówczas odczyt PMI 48,6 pkt) i jest ich najmniej od 30 miesięcy.

PMI to wskaźnik koniunktury bazujący na ankietach wśród kadry menedżerskiej około 250 przedsiębiorstw.

PMI w górę, produkcja urosła pierwszy raz od 29 miesięcy

- W październiku polski wskaźnik PMI wzrósł czwarty miesiąc z rzędu, pokazując, że sektor wytwórczy był bliski stabilizacji – komentuje Trevor Balchin, dyrektor ekonomiczny S&P Global Market Intelligence. 

Szczególnie wart uwagi jest fakt, że z badania wynika, iż polscy producenci zwiększyli w końcu w październiku produkcję (symbolicznie, ale jednak). Tym samym zamknęli rekordowo długi, bo 29-miesięczny, okres nieustannych spadków. Po 28 miesiącach spadków, wzrósł też poziom zatrudnienia w przemyśle. Jak pisze S&P Global Market Intelligence, według nieoficjalnych danych firmy tworzyły nowe stanowiska pełnoetatowe i uzupełniały braki kadrowe.

Inne dane nie są jednak już tak pozytywne. Wspomniany wzrost produkcji opierał się bowiem głównie na zmniejszaniu zaległości, a nowe zamówienia znów spadły. To już 32. raz z rzędu, gdy wolumen nowych zamówień dla fabryk w Polsce jest coraz niższy z miesiąca na miesiąc. Co więcej, tempo tegoż spadku przyspieszyło w październiku pierwszy raz od pięciu miesięcy. Obniżyła się też sprzedaż na eksport, co wiąże się ze słabą koniunkturą w wielu krajach UE, szczególnie w Niemczech.

Teoretycznie pozytywny jest też spadek presji cenowej w przemyśle, acz to też jednocześnie pochodna niedomagającego popytu. -  Średnie koszty produkcji spadły w największym stopniu od października 2023, a ceny wyrobów gotowych obniżono w najszybszym tempie od siedmiu miesięcy – komentuje Balchin. 

PMI dla polskiego przemysłu 49,2 pkt, co dalej?

- Wynik [49,2 pkt – red.] wpisuje się w trendy z innych krajów UE, gdzie badania koniunktury także sugerują poprawę. Choć poziom nadal plasuje się poniżej granicy 50 punktów, to jednak na początku przyszłego roku powinniśmy obserwować odbicie – komentuje październikowy odczyt PMI dla polskiego sektora przetwórczego Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Przyszłość jest jednak obarczona dużą niepewnością. Z jednej strony np. ekonomiści ING Banku Śląskiego w swoim komentarzu zauważają, że PMI Polski urósł czwarty raz z rzędu, nasz przemysł ma powody by rosnąć na bazie popytu wewnętrznego, a i w Niemczech trwa prawdopodobnie cykliczna poprawa (choć problemy strukturalne pozostają głębokie). Z drugiej, analitycy PKO BP obawiają się, że ożywienie może nie być trwałe. Zwracają uwagę m.in. wciąż spadającą liczbą nowych zamówień. 

Gospodarka krajowa
Koalicyjny rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Gospodarka krajowa
Prezydentura Donalda Trumpa minimalnie zagraża Polsce
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Nie widać przestrzeni do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Spadek inflacji bazowej nie przekonał RPP
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe bez zmian. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa mocno spadła. Pomógł m.in. program Aktywny Rodzic