Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 14:14 Publikacja: 06.06.2024 06:00
Fot. D. Sobieski/mpr
Foto: Exclusive
Czy ostatnie słabsze zachowanie krajowego rynku akcji może być początkiem większej korekty i stopniowego odwrotu indeksów od szczytów?
Obserwowana od miesięcy fala hossy była jedną z najsilniejszych w ciągu ostatnich lat. W tej sytuacji trudno się dziwić, że inwestorzy chcą zamknąć pozycje, a i wartość gotówki trzymanej na rachunkach zapewne spadła. Można więc powiedzieć, że paliwo do dalszych zwyżek chwilowo się wyczerpało. Duży wzrost cen akcji w Polsce był także napędzany nadziejami na znaczące zmiany w traktowaniu spółek z udziałem Skarbu Państwa, które stanowią istotną część indeksu WIG20. Niestety, nadzieje te nie w pełni się ziściły, o czym świadczy m.in. powrót fatalnego dla właścicieli akcji banków (w tym Polaków oszczędzających w PPK/OFE/IKE/IKZE) projektu wakacji kredytowych. Także dane z gospodarki (słabe wskaźniki produkcji, wysoki deficyt budżetowy, utrzymywanie rozbuchanego socjalu) nie dają podstaw do utrzymania wzrostów. Obserwując ostatnie spadki, widzę więc duże ryzyko, że przekształcą się one w dłuższą niż tylko kilka tygodni dekoniunkturę na parkiecie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wytypowane przed miesiącem spółki przyniosły portfelom zyski, ale nie na tyle duże, by wyprzedzić WIG. Czy pomysły inwestycyjne naszych ekspertów na luty pozwolą pokonać rynek?
Mimo zmiennych nastrojów na krajowym rynku akcji najbardziej zyskowne portfele typujących ekspertów przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu w całym 2024 roku. Na które spółki postawili w styczniu?
– Otoczenie makro i niepewna sytuacja geopolityczna na świecie nie sprzyjają odbiciu na krajowym rynku akcji – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz BM BDM.
– Atrakcyjne wyceny krajowych spółek przemawiają za pozytywnym scenariuszem na giełdzie w końcówce roku – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.
Wytypowane przed miesiącem przez analityków spółki przyniosły wszystkim portfelom zyski mimo słabego zachowania całego rynku. Na które walory eksperci postawili w końcówce 2024 roku?
– W końcówce roku spodziewamy się poprawy nastrojów na giełdzie – wskazuje Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Hossa trwa, choć coraz więcej analityków łapie się za głowę, obserwując kolejne zwyżki indeksów. Eksperci analizy technicznej z tysięcy światowych spółek wybrali na luty siedem firm. Część z nich stara się podążać za trendem, inni stawiają na przedsiębiorstwa, które mogą przeciwstawić się rynkowi .
Wytypowane przed miesiącem spółki przyniosły portfelom zyski, ale nie na tyle duże, by wyprzedzić WIG. Czy pomysły inwestycyjne naszych ekspertów na luty pozwolą pokonać rynek?
Kilka styczniowych sesji było na tyle ciężkich, że mogło zwiastować nadejście mocniejszej korekty. Pożar za każdym razem udało się jednak szybko zgasić. Być może tak właśnie będzie wyglądał ten rok, o ile w zbiornikach retencyjnych będzie wystarczająco dużo wody.
Nadchodzące tygodnie powinny być sprzyjające dla amerykańskiej giełdy – mówi Mariusz Nowak, doradca inwestycyjny, BM Pekao. Jego zdaniem obecnie w obrębie globalnych rynków akcji ciężko jest znaleźć ciekawsze spółki inne niż amerykańskie.
Luty może przynieść spadki na giełdach, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Lepsze perspektywy mają za to metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy też platyna – uważają eksperci, którzy typują skład naszych portfeli foreksowych.
W pierwszych tygodniach nowego roku doszło do powrotu kapitału na GPW i większość spółek zyskiwała. Jak na razie przewagę mają byki, ale początek lutego pokazuje, jak kruchą i jak wiele będzie zależało od interpretacji decyzji nowego amerykańskiego prezydenta.
W dobie marazmu na krajowym rynku akcji krajowi inwestorzy coraz chętniej patrzą na zagraniczne parkiety. W jakich spółkach eksperci analizy technicznej widzą największy potencjał?
Jesteśmy pozytywnie nastawieni do długoterminowego długu amerykańskiego – mówi Marcin Ciesielski, członek zarządu Ceres Dom Inwestycyjny. Według niego w tym roku w USA dojdzie do dwóch bądź trzech obniżek stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas