W zakończonym miesiącu portfele ekspertów biorących udział w typowaniu spółek o mocnych fundamentach poradziły sobie ze zmiennym szczęściem. Warunki do zarabiania na krajowym rynku akcji w tym okresie nie były bowiem wybitnie sprzyjające. Niby mamy hossę, ale w porównaniu z 2023 rokiem tempo zwyżek głównych indeksów w I kwartale wyraźnie spowolniło. W dodatku spora grupa spółek jest pomijana przez inwestorów, co znajduje odzwierciedlenie w ich rozczarowujących stopach zwrotu w 2024 roku. To pokazuje, jak istotne znacznie ma selekcja firm.
Kwietniowe roszady w portfelach
U progu II kwartału typujący postanowili nieco mocniej przebudować swoje portfele, realizując zyski z udanych inwestycji i pozbywając się walorów, które nie spełniły pokładanych nadziei. Analizując propozycje zgłoszone do kwietniowych portfeli, można zauważyć, że nie zamierzają oni całkowicie rezygnować z akcji największych firm wchodzących w skład indeksu WIG20. Wśród preferowanych branż znalazły się banki będące beneficjentami wysokich stóp procentowych (raczej nie będą szybko obniżane z uwagi na zmianę podejścia RPP w kwestii walki z inflacją) i poprawy sytuacji gospodarczej, co powinno sprzyjać dalszej poprawie wyników finansowych. Ich dodatkowym atutem są rekordowe dywidendy, na które w tym sezonie ostrzy sobie apetyt wielu inwestorów, zwłaszcza tych rozczarowanych ich wysokością w poprzednich, bardzo chudych latach. Wśród nowych propozycji z sektora znalazły się Bank Pekao i Alior.
Po solidnej wyprzedaży w zeszłym miesiącu w reakcji na rozczarowujące wyniki kwartalne na celowniku znalazło się Dino. Wycena właściciela sieci supermarketów jest na tyle przekonujące, że nasi eksperci dostrzegli w nim kandydata do odbicia, na którego warto postawić w kwietniu. Do łask wrócił także nieco zapomniany KGHM, który w ostatnich miesiącach radził sobie ze zmiennym szczęściem. W ostatnich dniach rynek jednak najwyraźniej dostrzegł potencjał w walorach miedziowego koncernu, bo jego kurs wyraźnie odbił. Z pozostałych dużych spółek eksperci nadal liczą na bardzo atrakcyjnie wyceniany Orlen, który jest w trakcie kadrowych zmian.
Jednocześnie typujący nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji. W tym gronie wciąż można znaleźć firmy o solidnych fundamentach i perspektywach wzrostu biznesu, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. W podjęciu decyzji pomocny był trwający trwający sezon publikacji raportów wynikowych za IV kwartał i cały 2023 rok, w którym nie brakowało zarówno pozytywnych, jak i negatywnych zaskoczeń.