Mierzenie się z bessą. Które firmy pozwolą uniknąć strat?

W sierpniu jedynie wybrane spółki spełniły pokładane w nich nadzieje, co znalazło odzwierciedlenie w mocno zróżnicowanych wynikach portfeli. Czy propozycje na kolejny miesiąc okażą się trafione?

Publikacja: 02.09.2022 21:00

Mierzenie się z bessą. Które firmy pozwolą uniknąć strat?

Foto: Adobestock

W zakończonym niedawno miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych musiały zmierzyć się z kolejną falą wyprzedaży na warszawskiej giełdzie, która zepchnęła główne indeksy w nowe tegoroczne dołki. Jej źródłem były obawy inwestorów związane z kontynuacją dotychczasowej restrykcyjnej polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną, co oznacza dalsze agresywne podwyżki stóp procentowych.

Do tego trzeba dodać problemy Europy, która stoi u progu poważnego kryzysu energetycznego i recesji. W obliczu tak dużych wyzwań poczynaniami inwestorów rządzi strach, skłaniając ich do pozbywania się akcji. W takich skrajnych warunkach jeszcze większego znaczenia nabiera selekcja spółek, o czym dobrze wiedzą nasi eksperci.

Roszady w portfelach

Przecena, jakiej w minionym miesiącu doświadczyły przede wszystkim największe spółki, wchodzące w skład indeksu WIG20, skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na kolejny miesiąc doszło do istotnych zmian.

W odpowiedzi na osłabienie rynkowej koniunktury eksperci coraz bardziej są skłonni stawiać na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od pogarszającego się otoczenia gospodarczego. Część dużych spółek postrzeganych jako ryzykowne, jak KGHM, PGE, PGNiG, PKN Orlen czy banki, poszła w odstawkę, a ich miejsce zajęła silna reprezentacja firm z innych sektorów i segmentów. Przy czym brokerzy nie rezygnują całkowicie z zarabiania na największych przedsiębiorstwach. Stawiają jednak na niepaństwowe spółki, mniej uzależnione od wahań koniunktury i polityków, które z reguły już w trakcie pandemicznej bessy pozytywnie wyróżniały się na tle rynku.

Do takich można zaliczyć Allegro, CD Projekt i telekomy – Orange i Cyfrowy Polsat. Do łask typujących wróciło również Asseco. W tym przypadku docenione zostały nie tylko bardzo dobre wyniki informatycznej spółki finansowe za II kwartał, ale również dalszy wzrost portfela zamówień.

Mimo pewnych trudności eksperci nie ustają w poszukiwaniach okazji z szerokiego rynku akcji, wychodząc z założenia, że odpowiednia selekcja może przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego ostatnie spadki cen akcji niektórzy z naszych typujących potraktowali jako okazję do tańszych zakupów.

Faworytem w tym gronie jest Pamapol, którego notowania w tym roku pozytywnie wyróżniają się na tle rynku. Mimo solidnego odbicia akcje spożywczej spółki wciąż przekonują niską wyceną, choć nie jest to jedyny jej atut. – Wyśmienite wyniki potwierdzają udaną restrukturyzację, a spółce sprzyja trend wzrostu popularności dań gotowych – wskazują analitycy Millennium DM.

Nadzieją ekspertów na wrzesień jest również XTB, za którym przemawia wzrost zmienności na rynkach finansowych, mający wraz z rosnącą liczbą klientów pozytywne przełożenie na przychody spółki. Mimo solidnego kilkudziesięcioprocentowego odbicia w górę notowań tej firmy w ciągu kilku ostatnich miesięcy eksperci wciąż widzą miejsce do kontynuacji zwyżki. Na celowniku typujących znalazł się również budowlany potentat, Budimex. Jego notowania w tym roku są całkiem odporne na rynkowe zawirowania, a w wynikach nie widać oznak spowolnienia.

W ocenie analityków mocną stroną spółki jest duży portfel zamówień, który może jej pomóc przetrwać spowolnienie, i unikanie agresywnej walki o zlecenia, co daje perspektywę utrzymania dobrych marż w nadchodzących kwartałach.

– Jest to spółka późnocykliczna. Szansa na spadek notowań surowców (stal, ropa) i kosztów podwykonawców będą czynnikami sprzyjającymi marży w II półroczu – uważają eksperci z Noble Securities.

Wyniki i wyceny pod lupą

Kluczową rolę w decyzjach typujących odegrał będący już prawie na finiszu sezon publikacji raportów z wynikami za II kwartał.

Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek jak Asseco Poland, Benefit Systems, JSW czy Pamapol. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli firm, które wyraźnie zawiodły osiągnięciami.Wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji. Potwierdzeniem mogą być relatywnie niskie poziomy wskaźników wyceny, które po ostatniej fali spadków stały się jeszcze atrakcyjniejsze. Tak było w przypadku m.in. Ten Square Games, Eurocashu czy XTB.

Sierpień nie dla wszystkich udany

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie miały łatwego zadania. Ich marzenia o łatwych zyskach pokrzyżowała kolejna fala spadków. Część ekspertów jednak poradziła sobie w tych trudnych warunkach, wypracowując dodatnie stopy zwrotu z portfeli, choć trzeba zaznaczyć, że stanowili oni mniejszość. W tych mało sprzyjających warunkach rynkowych uśredniona stopa zwrotu z wszystkich portfeli w zakończonym miesiącu wyniosła 2,5 proc. pod kreską, co jest wynikiem wyraźnie lepszym od szerokiego rynku – WIG w tym czasie stracił prawie 9 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z BM BNP Paribas. W sierpniu zwiększyli stan posiadania o ponad 2 proc., wyprzedzając Haitong Bank i DM BDM, których inwestycje w ciągu miesiąca przełożyły się odpowiednio na 1,9 proc. i 1,1 proc. zysku.

Pozostali uczestnicy mieli mniej szczęścia, kończąc sierpniową rywalizację pod kreską. Pocieszeniem dla ekspertów z DM Banku BPS, Noble Securities i Millennium DM może być jednak to, że ich portfele wypadły lepiej od szerokiego rynku. Warto przypomnieć, że w sierpniu do rywalizacji przyłączył się DM XTB, którego wyniki prezentujemy tylko w zestawieniu miesięcznym, równocześnie z rywalizacji wycofał się DM TMS Brokers.

Znacznie lepiej dokonania ekspertów prezentują się, jeśli weźmiemy pod uwagę stopy zwrotu wypracowane od początku 2022 r. Po ośmiu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem z inwestycji mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Pomimo sierpniowej wpadki na pozycji lidera utrzymali się analitycy Millennium DM – od początku roku ich stopa zwrotu to ponad 43 proc. Wyprzedzają ekspertów DM BDM (ponad 35 proc. na plusie), którym sierpniowy wynik pozwolił na skrócenie dystansu do lidera. Na trzeciej pozycji znaleźli się analitycy z Noble Securities – tworzony przez nich portfel zwiększył wartość o 1 proc. Łącznie od początku roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mają dodatnią średnią stopę zwrotu wynoszącą prawie 5 proc. To wynik wyraźnie lepszy od indeksu WIG, który w tym samym czasie stracił prawie 28 proc.

DM BDM

Wypadają z portfela:

¶ Herkules | Realizacja zysków.

¶ PKP Cargo | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Eurocash | Wyjątkowo tania spółka z branży FMCG. Przedstawiła ambitną strategię rozwoju na kolejne lata. Najbliższe kwartały powinny przynieść mocne odczyty EBITDA w ujęciu rok do roku.

¶ Pamapol | Niska wycena. Przez kilka lat grupa przechodziła dużą restrukturyzację. Obecnie spółka ma za sobą bardzo udane I półrocze pod względem wyników. Pomimo wezwania główni akcjonariusze zakomunikowali intencję utrzymania spółki na giełdzie. Akcentujemy też, że poza daniami gotowymi spółka jest jednym z największych producentów groszku w Polsce.

BM BNP Paribas

Wypadają z portfela:

¶ Neuca | Rozczarowujące wyniki finansowe za II kwartał oraz zapowiedzi dalszego wzrostu presji kosztów w perspektywie II półrocza mogą stanowić presję na kurs w krótkim terminie.

Wchodzą do portfela:

¶ Asseco Poland | Pozytywnie oceniamy wyniki finansowe spółki za II kwartał oraz dalszy wzrost portfela zamówień.

Millennium DM

Wypadają z portfela:

¶ Bogdanka, MOL PGNiG, PKN Orlen | Przebudowa portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Asseco SEE | Bardzo dobre wyniki kwartalne i utrzymująca się koniunktura w branży IT.

¶ Banefit Systems | Spółka wraca do dobrych wyników i zapowiada kontynuację pozytywnych trendów w rezultatach II półrocza.

¶ Pamapol | Wyśmienite wyniki potwierdzają udaną restrukturyzację, a spółce sprzyja trend wzrostu popularności dań gotowych.

¶ Ten Square Games | Przecena akcji w skali roku o ok. 83 proc., przy spadku zysku netto o 32 proc. sprowadziła wysoce rentowną spółkę do wyceny na poziomie wskaźnika C/Z wynoszącym 6,2. Jest to poziom sprawiający, że TS Games stał się bardzo atrakcyjnym obiektem inwestycji

DM Banku BPS

Wypadają z portfela:

¶ Allegro, Grodno, KGHM, Prochem | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

Wchodzą do portfela:

¶ CD Projekt | Spółka korzysta z osłabienia złotego. Spodziewamy się dobrych wyników za II kwartał. Wskazujemy też na początek dyskontowania informacji o wydaniu „Wiedźmina 3” na konsole nowej generacji w IV kwartale.

¶ Grupa Azoty | Spadki w ostatnich miesiącach nie odzwierciedlają pogorszenia fundamentów spółki.

¶ JSW | Dobre wyniki za I półrocze. Utrzymujące się korzystne otoczenie makroekonomiczne.

¶ STS Holding | Start lig krajowych oraz perspektywa mistrzostw świata w piłce nożnej tworzą dobre perspektywy dla bukmacherskiego biznesu spółki.

¶ Wielton | Solidne fundamenty i perspektywy. Dobre dane dotyczące sprzedaży. Inwestycje w rozwój zakładu.

Noble Securities

Wypadają z portfela:

¶ Alior, Eurocash, Famur, ING BSK, KGHM, mBank, Mirbud | Zmiana struktury portfela.

Wchodzą do portfela:

¶ Allegro | Inflacja sprzyja wzrostowi GMV (wartość sprzedanych produktów), wskaźnik C/Z '23-24 = 21,5 i 17,1 (malejące), relatywna siła w stosunku do WIG-u.

¶ Budimex | Spółka późnocykliczna. Szansa na spadek notowań surowców (stal, ropa) i kosztów podwykonawców czynnikami sprzyjającymi marży w II półroczu.

¶ Kruk | Oczekiwana niska stopa bezrobocia 2022–2024 i transfery z budżetu do osób o niższych dochodach nie powinny pogorszyć spłacalności. Wskaźniki C/Z '22 = 8,7, a DY = ~4 proc.

¶ Orange | Defensywna spółka. Wskaźnik C/Z 2022-24 wynosi blisko 10-12, a DY = ~5 proc.

¶ XTB | Spółka z ujemną betą w relacji do WIG-u. Zmienność na rynkach sprzyja jej wynikom. Traktujemy ją jako zabezpieczenie portfela. Wskaźnik C/Z '22 =~4,5 , a DY '22 = 6,9 proc.

Haitong Bank

Wypadają z portfela:

¶ Mo-Bruk, OT Logistics, PKP Cargo | Zmiana struktury portfela.

¶ ZE PAK | Realizacja zysku.

Wchodzą do portfela:

¶ Cyfrowy Polsat | Defensywny typ w portfelu. Cyfrowy zaczyna podwyżki cen pakietów, co powinno pozytywnie wpłynąć na ARPU (średni przychód na klienta).

¶ LiveChat | Spółka podwyższyła ceny flagowego produktu, co może mieć mocno pozytywny wpływ na jej przyszłe wyniki, mocny dolar dodatkowo wspiera rentowność i wyniki.

DM XTB

Skład portfela DM XTB na wrzesień pozostaje bez zmian:

¶ Agroton

¶ Astarta

¶ Bumech

¶ Famur

¶ Grupa Azoty

¶ JSW

¶ Kernel

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z domów maklerskich biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG-u, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy.jim

Portfel fundamentalny
Spółki z szerokiego rynku nie zawiodły ekspertów w 2024 r.
Portfel fundamentalny
Pierwsze miesiące 2025 r. mogą rozczarować posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Krajowy rynek akcji ma potencjał do odreagowania słabości
Portfel fundamentalny
Typy na grudzień. Na celowniku spółki z szerokiego rynku
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji