Klient zmarł, a konto nadal aktywne

Jeśli na rachunku są comiesięczne wpływy i zlecenia stałe, choć właściciel konta zmarł, a rodzina nie powiadomi o jego śmierci, to dla banku wciąż on żyje.

Publikacja: 09.07.2023 06:00

Klient zmarł, a konto nadal aktywne

Foto: Adobe Stock

W podwarszawskim Legionowie służby odkryły pod koniec czerwca w mieszkaniu zwłoki około 80-letniej kobiety.

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że zgon nastąpił pięć lat temu. Jak przekazywała prokurator Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, służby weszły do lokalu ze względu na awarię wodociągową w mieszkaniu piętro wyżej. Wówczas odkryto zwłoki kobiety. Nikt wcześniej nie zgłaszał jej zaginięcia.

W czasie oględzin mieszkania znaleziono produkty, których termin ważności do spożycia minął w maju 2018 roku. – To pozwala przypuszczać, że zgon nastąpił pięć lat temu – mówiła prokurator.

Ze wstępnych informacji przekazanych przez lekarza patologa wynika, że kobieta nie miała żadnych obrażeń mechanicznych. Dokładną datę oraz przyczynę śmierci ustalą biegli sądowi.

Choć kobieta nie żyła od pięciu lat, to na jej konto wpływała cały czas emerytura, a na rachunku musiały być zlecenia stałe za czynsz i media. Czy brak innych transakcji nie jest dla banku sygnałem, że z klientem mogło coś się stać? – Takie konto traktujemy jako aktywne – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska.

Marcin Data, dyrektor ds. rozwoju Daily Banking w Credit Agricole, wyjaśnia, że każdy wpływ na konto i realizowana z konta transakcja oznacza, że konto jest używane.

– Nie ma znaczenia, skąd są wpływy. Wszystkie konta są traktowane tak samo z perspektywy przepisów – czyli jeśli nie ma przez pięć lat na koncie żadnych transakcji, które zleca klient – bank musi sprawdzić, czy posiadacz konta wciąż żyje – dodaje dyr. Data.

Także biuro prasowe Pekao poinformowało nas, że „zgodnie z prawem bankowym w przypadku braku dyspozycji na rachunku przez okres pięciu lat bank ma obowiązek sprawdzić status klienta w rejestrze PESEL”.

– W przypadku powzięcia informacji o śmierci z rejestru PESEL lub np. na podstawie aktu zgonu umowa rachunku zostaje rozwiązana – informuje bank.

Jak podkreśla Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego, bank nie zamyka konta w przypadku otrzymywania regularnych wpływów na konto i braku innych obrotów na nim.

więcej na pieniadze.rp.pl

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy