Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa. Von der Leyen: nie jest za późno na negocjacje

Kończymy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła USA na stal, przygotujemy kolejne, by chronić nasze interesy - oświadczyła w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji europejskiej powiedziała, że nie jest jeszcze za późno, by rozwiązać problemy poprzez negocjacje.

Publikacja: 03.04.2025 07:40

Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa

Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa

Foto: REUTERS/Yves Herman/File Photo

"Wiem, że wielu z was czuje się zawiedzionych przez naszego najstarszego sojusznika" - powiedziała von der Leyen w odpowiedzi na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na towary z całego świata.

W środę Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła wzajemne w wysokości co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, w przypadku towarów z UE wyniosą one 20 procent.

Komisja Europejska nie wydała oświadczenia od razu po ogłoszeniu ceł przez Donalda Trumpa, który podpisał dokument po 22 czasu polskiego 2 kwietnia.

Czytaj więcej

Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. "To co oni robią nam, my zrobimy im"

Europa szykuje odpowiedź na cła Trumpa

W porannym oświadczeniu w czwartek Ursula von der Leyen nie podała wartości towarów z USA, jakie zostaną objęte przez UE cłami odwetowymi w odpowiedzi na 20-proc. stawkę. Przypomniała jednak, że UE kończy pracę nad cłami ogłoszonymi w odpowiedzi na podniesienie stawek na stal i aluminium. Mają one wejść w życie 13 kwietnia. Zapowiedziała też, że KE nałoży nowe cła.

„Zgadzam się z prezydentem Trumpem, że inni nieuczciwie wykorzystują obecne zasady i jestem gotowa poprzeć wszelkie wysiłki, aby dostosować globalny system handlowy do realiów światowej gospodarki” - oświadczyła von der Leyen.

Jednak cła, według szefowej KE, nie naprawią tych zasad, a ich konsekwencje będą „drastyczne” dla całego świata.

Von der Leyen: nie jest za późno na negocjacje

Ursula von der Leyen uważa, że cła Trumpa będą poważnym ciosem dla światowej gospodarki, ponieważ przyniosą inflację i podniosą koszty życia dla milionów konsumentów. Ucierpią na nich wszystkie firmy już od pierwszego dnia. „Koszty prowadzenia interesów ze Stanami Zjednoczonymi drastycznie wzrosną” – przestrzegła szefowa KE.

Von der Leyen napisała w oświadczeniu, że „w tym nieładzie nie widać żadnego porządku”, nie ma „jasnej ścieżki w złożoności i chaosie, które powstał”" w związku z dotknięciem cłami wszystkich partnerów handlowych.

„Musimy przygotować się na wpływ, jaki to nieuchronnie będzie miało. Europa ma wszystko, czego potrzebuje, aby przetrwać burzę. Jesteśmy w tym razem” - zaznaczyła przewodnicząca KE. „Jedność jest naszą siłą” - dodała.

Szefowa KE w oświadczeniu napisała, że nie jest za późno, aby rozwiązać problemy poprzez negocjacje i na dialog gotowy jest komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz.

Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek
Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych