Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa. Von der Leyen: nie jest za późno na negocjacje

Kończymy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła USA na stal, przygotujemy kolejne, by chronić nasze interesy - oświadczyła w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji europejskiej powiedziała, że nie jest jeszcze za późno, by rozwiązać problemy poprzez negocjacje.

Publikacja: 03.04.2025 07:40

Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa

Bruksela szykuje odpowiedź na cła Trumpa

Foto: REUTERS/Yves Herman/File Photo

"Wiem, że wielu z was czuje się zawiedzionych przez naszego najstarszego sojusznika" - powiedziała von der Leyen w odpowiedzi na ogłoszenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na towary z całego świata.

W środę Trump podpisał rozporządzenie nakładające cła wzajemne w wysokości co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, w przypadku towarów z UE wyniosą one 20 procent.

Komisja Europejska nie wydała oświadczenia od razu po ogłoszeniu ceł przez Donalda Trumpa, który podpisał dokument po 22 czasu polskiego 2 kwietnia.

Czytaj więcej

Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. "To co oni robią nam, my zrobimy im"

Europa szykuje odpowiedź na cła Trumpa

W porannym oświadczeniu w czwartek Ursula von der Leyen nie podała wartości towarów z USA, jakie zostaną objęte przez UE cłami odwetowymi w odpowiedzi na 20-proc. stawkę. Przypomniała jednak, że UE kończy pracę nad cłami ogłoszonymi w odpowiedzi na podniesienie stawek na stal i aluminium. Mają one wejść w życie 13 kwietnia. Zapowiedziała też, że KE nałoży nowe cła.

„Zgadzam się z prezydentem Trumpem, że inni nieuczciwie wykorzystują obecne zasady i jestem gotowa poprzeć wszelkie wysiłki, aby dostosować globalny system handlowy do realiów światowej gospodarki” - oświadczyła von der Leyen.

Jednak cła, według szefowej KE, nie naprawią tych zasad, a ich konsekwencje będą „drastyczne” dla całego świata.

Von der Leyen: nie jest za późno na negocjacje

Ursula von der Leyen uważa, że cła Trumpa będą poważnym ciosem dla światowej gospodarki, ponieważ przyniosą inflację i podniosą koszty życia dla milionów konsumentów. Ucierpią na nich wszystkie firmy już od pierwszego dnia. „Koszty prowadzenia interesów ze Stanami Zjednoczonymi drastycznie wzrosną” – przestrzegła szefowa KE.

Von der Leyen napisała w oświadczeniu, że „w tym nieładzie nie widać żadnego porządku”, nie ma „jasnej ścieżki w złożoności i chaosie, które powstał”" w związku z dotknięciem cłami wszystkich partnerów handlowych.

„Musimy przygotować się na wpływ, jaki to nieuchronnie będzie miało. Europa ma wszystko, czego potrzebuje, aby przetrwać burzę. Jesteśmy w tym razem” - zaznaczyła przewodnicząca KE. „Jedność jest naszą siłą” - dodała.

Szefowa KE w oświadczeniu napisała, że nie jest za późno, aby rozwiązać problemy poprzez negocjacje i na dialog gotowy jest komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz.

Gospodarka światowa
Donald Trump uderza cłami. Co to znaczy dla świata, gospodarek i rynków?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
1,7 bln dolarów wyparowało z Wall Street
Gospodarka światowa
Janusz Jankowiak: Trumpowska recepta dobrze się sprzedaje, choć jest chora
Gospodarka światowa
Piotr Kuczyński: Odpowiedź na cła Trumpa? UE ma potężną broń – podatek cyfrowy
Gospodarka światowa
Jak doradcy Trumpa wyliczyli cła odwetowe?
Gospodarka światowa
Cła Trumpa uderzyły w rynki. Będzie krach na Wall Street?