Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2025 01:24 Publikacja: 03.04.2025 06:00
Foto: mercatormedical.eu
Wstępne wyniki kwartalne Mercatora zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez rynek, zachęcając inwestorów do zakupu akcji spółki, które podczas środowej sesji drożały nawet o ponad 11 proc.
Mercator wskazuje na pozytywne efekty przeprowadzonych oszczędności. – W IV kwartale kontynuowaliśmy działania ukierunkowane na poprawę efektywności operacyjnej w całej Grupie, zarówno w obszarze produkcji, jak i dystrybucji. Mimo że otoczenie rynkowe pozostaje wymagające – zwłaszcza w kontekście presji kosztowej – obserwujemy efekty wdrożonych procesów optymalizacyjnych – wyjaśnia Monika Żyznowska, prezes Mercator Medical. Grupa zadecydowała o częściowym odwróceniu odpisów wartości majątku w bilansie ze względu na polepszenie sytuacji na rynku rękawic jednorazowych. Wpływ na to miały wyższe ceny sprzedaży, realizacja założeń strategii rozwoju sprzedaży produktów specjalnych, poprawa efektywności produkcji w zakładach oraz oczekiwane oszczędności z uruchomienia elektrociepłowni w połowie 2026 r. – W IV kwartale 2024 r. Mercator zwiększył przychody, a na poziomie EBITDA (po odjęciu korekty odpisów majątku spółki produkcyjnej w Tajlandii) szacuję, że osiągnęliśmy próg rentowności. Należy także zaznaczyć, że w wyniku grupy alokowane są na razie koszty związane z działalnością deweloperską, podczas gdy przychody pojawiać się będą na późniejszych etapach – wskazuje Mariusz Popek z zarządu Mercatora.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Średnia cena docelowa z rekomendacji dla tegorocznego debiutanta implikuje 21-proc. pole do zwyżki. Motorem napędowym dla biznesu są rozwój organiczny i przejęcia. Najnowsza inwestycja wpisuje się w ten scenariusz.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Tegoroczny debiutant kupił za 23 mln zł pakiet większościowy firmy Eurodiagnostic, zajmującej się badaniami obrazowymi. To segment, na który Diagnostyka ma duży apetyt.
Podczas poniedziałkowej sesji akcje biotechnologicznej spółki zanurkowały o ponad 17 proc. Kurs pogrążyły najnowsze wieści ze spółki.
Naszym celem jest osiągnięcie pozycji jednego z regionalnych liderów branży. Z pewnością zadbamy o to, by w oczach inwestorów nie stać się „nudną” firmą z sektora med-tech. Zapowiedziane rozdzielenie działalności Synektika do niezależnych spółek pozwoli inwestorom na odrębną, rzetelną wycenę, uwzględniającą potencjał każdej z nich. Sądzę, że w konsekwencji będzie to prowadzić do zwiększenia wartości obu spółek – mówi Cezary Kozanecki, prezes Synektika, laureat nagrody „Parkietu” Byki i Niedźwiedzie 2025 w kategorii prezes roku.
Wyniki kwartalne Neuki nie sprostały oczekiwaniom rynku. W godzinach przedpołudniowych czwartkowej sesji akcje spółki traciły nawet blisko 6 proc.
Noble Securities wycenia akcję biotechnologicznej spółki na 59,8 zł. To oznacza aż 172-proc. potencjał wzrostowy względem obecnego kursu. Przecena była zbyt głęboka - oceniają eksperci.
To był gorący dzień na rynkach. Cła nałożone przez Donalda Trump wywołały popłoch na rynkach zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Co jeszcze działo się na giełdach?
Kapitalizacja nowojorskiego rynku akcji spadła w pierwszych minutach czwartkowej sesji o łącznie 1,7 bln dolarów. To więcej niż na przykład wynosi nominalny PKB Indonezji czy Turcji.
Operatorzy telefonii mobilnej znowu walczą o użytkowników smartfonów. W pierwszym kwartale 2025 r. skoczyła liczba przeniesionych numerów w Polsce. Zwycięzca jest znowu jeden.
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - rozmawiamy z Markiem Piechockim, szefem gdańskiej grupy odzieżowej.
Grupa LPP w latach 2025-2027 chce podwoić skalę biznesu – wynika z prognoz przedstawionych przez gdańską spółkę wraz z wynikami rocznymi. Analitycy są podzieleni jak zachowają się inwestorzy. Sesja zaczęła się od mocnego spadku.
W czerwcu deweloper ma wypłacić pierwszą transzę dywidendy, więcej inwestorzy powinni dostać jesienią. Walne zgromadzenie ma też zadecydować o programie motywacyjnym, by utrzymać kadrę.
Tauron Polska Energia, Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa oraz Amon i Talia - spółki zależne Polenergii, prowadzą negocjacje, których celem jest, m. in. polubowne zakończenie sporów sądowych, dotyczących umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Spór toczy się już od kilku lat.
W kilka sesji walory spółki straciły w Warszawie 2/3 wartości. W Londynie kurs prawie nie drgnął, ale tam jest dużo niższy niż u nas. Przecena jest efektem działań Xtellusa, który dąży do przejęcia giełdowej firmy i jej wycofania z obrotu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas