Nowe produkty bankowe coraz częściej są kupowane za pośrednictwem kanałów cyfrowych

Już ponad połowa interakcji z bankami, dotyczących zakupu nowych produktów, odbywa za pośrednictwem kanałów cyfrowych.

Publikacja: 02.02.2025 10:12

Nowe produkty bankowe coraz częściej są kupowane za pośrednictwem kanałów cyfrowych

Foto: Adobe Stock

Publikowany corocznie przez międzynarodową firmę doradczą Kearney raport „European Retail Banking Radar” po raz kolejny ujawnił, jak wygląda relacja między bankowością tradycyjną a cyfrową. Jego ostatnia edycja potwierdza dynamiczny wzrost liczby operacji bankowych dokonywanych online. Już 63 proc. europejskich klientów otwiera tą metodą konto oszczędnościowe. To niemal dwa razy więcej niż w roku 2020, kiedy ich odsetek wynosił 36 proc. Jednocześnie w całej Europie sukcesywnie zmniejsza się liczba fizycznych oddziałów bankowych. W porównaniu z rokiem 2008 jest ich o 43 proc. mniej.

60 %

nowych produktów bankowych kupowanych jest w Polsce za pośrednictwem kanałów cyfrowych. Przoduje Wielka Brytania – 74 proc.

63 %

klientów europejskich banków otworzyło w 2024 r. konto oszczędnościowe drogą cyfrową (wzrost o 36 proc. od 2020 r.).

Po raz pierwszy w historii ponad połowa (52 proc.) wszystkich interakcji, jakie europejscy klienci mieli ze swoimi bankami w związku z zakupem nowych produktów, odbyła się za pośrednictwem kanałów cyfrowych. O postępującym przestawieniu się klientów na bankowość online świadczy także fakt, że obecnie około 80 proc. całej sprzedaży angażuje przynajmniej jeden kanał cyfrowy. Najwięcej zakupów produktów bankowych drogą online dokonuje się w Wielkiej Brytanii (74 proc.) oraz w Holandii (73 proc.). W Polsce ich odsetek wynosi 60 proc. W ciągu ostatnich pięciu lat Niemcy, Austria i Portugalia ponaddwukrotnie zwiększyły swoje wskaźniki adopcji cyfrowej, a ponad 50 proc. ich konsumentów kupiło swój ostatni produkt finansowy online.

Czytaj więcej

W 2024 roku depozyty bieżące Polaków wzrosły o ponad 100 mld zł

Raport Kearney potwierdza, że kanały cyfrowe odgrywają coraz bardziej istotną rolę w podróży zakupowej klientów. Jeszcze do niedawna służyły one przede wszystkim do researchu określonych produktów, których zakup odbywał się twarzą w twarz. Obecnie podział ten jest bardziej wyrównany. Widać to w przypadku produktów oszczędnościowych. W 2024 roku 67 proc. konsumentów dokonywało ich researchu online (o 25 proc. więcej niż w 2020 roku), a 63 proc. otworzyło konto oszczędnościowe drogą cyfrową (wzrost o 36 proc. od 2020 roku).

Czytaj więcej

Banki przewidują spadek stóp NBP i tną oprocentowania lokat
Oszczędzanie
Banki przewidują spadek stóp NBP i tną oprocentowania lokat
Oszczędzanie
W 2024 roku depozyty bieżące Polaków wzrosły o ponad 100 mld zł
Oszczędzanie
Polscy seniorzy są coraz bardziej cyfrowi i bezgotówkowi
Oszczędzanie
Ten rok może nie być rokiem oszczędzania w bankach
Oszczędzanie
Niezłe wiadomości dla deponentów: inflacja stabilna, stopy NBP też
Oszczędzanie
Więcej transakcji kartami, więcej bankomatów