Banki przewidują mocny spadek stóp procentowych. BNP Paribas prognozuje, że na koniec tego roku podstawowa stopa NBP spadnie do 4 proc., czyli obniży się aż o 1,75 pkt proc. Z kolei PKO BP zakłada, że stopy spadną do 3,5–4 proc. do końca 2026 r. Te oczekiwania już teraz wpływają na oprocentowanie lokat bankowych. – Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane NBP) wyniosło zaledwie 3,96 proc. i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać – informuje Michał Ratajczak, starszy analityk Rankomat.pl.
Jak przypomina, ostatnie dwa lata przyzwyczaiły nas do tego, że dość łatwo można było znaleźć lokaty bankowe z oprocentowaniem wynoszącym 6 proc., a czasami nawet ponad 7 proc. Obecnie takie oferty wciąż są dostępne, lecz zwykle jako promocje skierowane wyłącznie do nowych klientów i na krótki okres. W kolejnych miesiącach będzie to jednak według niego coraz trudniejsze. – W drugiej połowie roku spodziewane są znaczące obniżki stóp procentowych, a kolejne w przyszłym roku. Wkrótce mogą stać się niedostępne oferty z oprocentowaniem wynoszącym 5 proc., a średnie oprocentowanie lokat jeszcze w tym roku może spaść w okolice 3 proc. – przewiduje Michał Ratajczak.
Polacy chcą oszczędzać
Z prowadzonego od 2006 r. badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, przygotowywanego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH i Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że nastawienie gospodarstw domowych do oszczędzania w tym roku poprawiło się ósmy kwartał z rzędu. Obecnie już 48,5 proc. respondentów uważa, że z „bardzo dużym” lub „dość dużym” prawdopodobieństwem zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze (wobec 44,2 proc. poprzednio, 39,5 proc. przed rokiem i jedynie 11 proc. przed dziesięciu laty) i jest to najwyższy poziom w historii prowadzenia badania. Z drugiej strony respondentów twierdzących, że nie mają żadnych szans na zaoszczędzenie ubyło i jest ich obecnie 11,1 proc., wobec 14 proc. w poprzednim badaniu i 16,3 proc. przed rokiem. Odsetek wskazujących na „znikome” prawdopodobieństwo w tym zakresie zmalał i wyniósł 40,4 proc.