Jak wynika z badania PayU, 74 proc. e-konsumentów kupuje online od co najmniej pięciu lat, a 8 proc. rozpoczęło swoją przygodę z e-handlem w czasie pandemii.
Ponad połowa kupujących (58 proc.), którzy dokonali zakupu przez internet w okresie od stycznia do lipca 2022 r., zawsze zwraca uwagę na to, jaka firma jest operatorem ich płatności podczas zakupów online. O uwagę konsumentów internetowych zabiega obecnie około 150 tys. przedsiębiorców prowadzących sprzedaż produktów i usług online. Ci, którzy zdobędą największe zaufanie klientów i zapewnią im najbardziej przyjazne doświadczenie zakupowe, mogą zyskać najwięcej. Pomóc mogą w tym operatorzy płatności.
Z badania „Zachowania e-konsumentów w Polsce w 2022 r.” wynika, że aż 78 proc. kupujących online czuje się bezpieczniej, robiąc zakupy przez internet, gdy rozpoznaje markę operatora płatności, za pośrednictwem którego mogą zapłacić za zamawiane produkty bądź usługi. Czynnikami motywującymi najbardziej do robienia zakupów w sieci są najczęściej te związane z oszczędnością czasu (68 proc.), dostępnością o każdej porze (66 proc.) oraz możliwością zrobienia zakupów z domu (62 proc.). Czynniki finansowe, takie jak niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych oraz rabaty i promocje motywują do zakupów odpowiednio 55 i 50 proc. kupujących online, wynika z danych PayU.
Co ważne, 69 proc. e-konsumentów w Polsce jest zdania, że coraz szersza dostępność zakupów i płatności internetowych motywuje ich do zdobywania wiedzy o nowych produktach i usługach cyfrowych.