Najczęściej wybierane kategorie produktów to odzież, obuwie, kosmetyki, książki i płyty, produkty farmaceutyczne oraz sprzęt RTV/AGD. Około trzech czwartych badanych deklaruje robienie zakupów na polskich stronach internetowych. Na zagranicznych kupuje około 30 proc., a poprzez media społecznościowe 19 proc. Na razie Polacy dość sceptycznie podchodzą do zakupów w mediach społecznościowych, ale zdaniem ekspertów to obszar, który będzie zyskiwał na popularności. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że coraz więcej mediów społecznościowych rozwija funkcje zakupowe w swoich aplikacjach.
Główne czynniki motywujące do zakupów online od lat są takie same. To m.in. całodobowa dostępność, możliwość zakupu bez konieczności jechania do sklepu, nieograniczony czas na wybór produktu oraz ceny. Są postrzegane jako niższe niż w sklepach stacjonarnych. Kolejne istotne kwestie to większy asortyment i łatwość porównywania ofert. Natomiast problemy napotykane przy zakupach online to m.in. natrętne reklamy wcześniej oglądanych produktów, długi czas oczekiwania na dostawę i jej wysokie koszty. Jeśli chodzi o formę dostawy, w Polsce prym wiodą automaty paczkowe. Tę formę wskazało aż 82 proc. badanych. Liderem w tym segmencie niezmiennie jest InPost. Na pytanie, „które z automatów paczkowych najbardziej zachęcają do zakupów przez internet”, 95 proc. ankietowanych wskazało właśnie na InPost. Na drugim miejscu, z 23 proc., znalazła się Orlen Paczka. Nieznacznie, o 1 pkt proc., wyprzedziła Allegro One Box. Drugą najczęściej wybieraną formą dostawy jest kurier. Wybiera go 42 proc. ankietowanych, czyli o 40 pkt proc. mniej niż automaty paczkowe. Na trzecim miejscu jest dostawa do punktu partnerskiego (np. Żabka, Orlen, Ruch), a na czwartym bezpośrednio do domu/pracy przez listonosza. Ten ostatni model jest najchętniej wybierany przez osoby po 50. roku życia, a jego popularność rośnie wraz z wiekiem.
Czytaj więcej
Hamująca inflacja, wzrost płacy minimalnej oraz zwiększone transfery socjalne będą w 2024 r. wspierać konsumpcję. To dobra wiadomość dla spółek handlowych, szczególnie tych, które działają w sieci. Postępująca cyfryzacja będzie dalej wspierać rynek.