Łączna wycena giełdowych spółek działających w sektorze e-commerce przekracza 35 mld zł, w tym zdecydowana większość tej kwoty przypada na Allegro. Gdybyśmy uwzględnili też spółki, których biznes częściowo opiera się na tym segmencie (np. podmioty zajmujące się handlem, które mocno weszły w e-commerce, jak LPP, CCC, VRG, Wittchen czy Monnari), łączna wycena byłaby znacząco wyższa.
Większość reprezentantów tej branży zadebiutowała na GPW w latach 2020–2021, wykorzystując popandemiczne ożywienie i ówczesne mocne wzrosty w e-commerce. Większość tych debiutantów jest obecnie wyceniana niżej niż w IPO. Dobra wiadomość jest jednak taka, że są wyjątki (np. Dadelo czy Answear.com). Ponadto wszystkie te firmy od początku 2023 r. przyniosły dodatnią stopę zwrotu (średnio 35-proc.) i wszystkie zdaniem analityków są niedowartościowane. Średnia przestrzeń do zwyżki względem cen docelowych z rekomendacji dla sektora e-commece to 21 proc.
Branża z potencjałem
W Polsce e-commerce nadal zwiększa swój udział w sprzedaży detalicznej, poprawia się infrastruktura logistyczna, m.in. liczba punktów odbioru, a spółki inwestują w automatyzację.
– Rok 2023 był dość trudny, a mimo to najwięksi gracze pokazywali dynamiki zbliżone lub nieco przekraczające 10 proc. W 2024 r., wspartym lepszą dynamiką płac oraz transferami socjalnymi (800+), liczymy na przyspieszenie dynamiki rynku do kilkunastu procent – mówi Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. Perspektywy przed spółkami z ekspozycją na sektor e-commerce wyglądają w tym kontekście dość obiecująco.
– Wśród beneficjentów pozytywnych trendów można wymienić Allegro, Shopera czy notowany zagranicą, ale z wynikiem w większości wypracowywanym w Polsce, InPost – podsumowuje ekspert. W podobnym tonie wypowiada się Konrad Księżopolski, dyrektor wykonawczy Haitong Banku. Wskazuje, że obecny stan rynku najlepiej i najłatwiej sprawdzać, spoglądając na niekwestionowanego lidera, czyli Allegro. Jego GMV (łączna wartość sprzedanych produktów) w trakcie dziewięciu miesięcy 2023 r. wzrosło w Polsce o 10,5 proc. rok do roku, a oczekiwania na IV kwartał są w przedziale 9–11 proc., co implikuje że w całym 2023 r. Allegro spodziewa się dynamiki na poziomie 10–10,5 proc.