Niemiecki eksport wzrósł w lutym przed wprowadzeniem ceł, produkcja przemysłowa spadła

Niemiecki eksport wzrósł bardziej niż oczekiwano w lutym, ponieważ popyt USA wzrósł w oczekiwaniu na cła wprowadzone przez administrację Trumpa, ale produkcja przemysłowa spadła, pokazując trudności w produkcji w największej gospodarce Europy.

Publikacja: 07.04.2025 10:31

Niemiecki eksport wzrósł w lutym przed wprowadzeniem ceł, produkcja przemysłowa spadła

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Eksport wzrósł o 1,8 proc. w lutym w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak wykazały dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis) w poniedziałek. Wynik w porównaniu z prognozowanym wzrostem o 1,5 proc. w ankiecie Reutersa. Import wzrósł o 0,7 proc. w ujęciu kalendarzowym i sezonowym w porównaniu ze styczniem.

Większość niemieckiego eksportu trafiła do Stanów Zjednoczonych, o 8,5 proc. więcej w porównaniu ze styczniem, ponieważ popyt wzrósł w oczekiwaniu na cła.

Daleko idące cła ogłoszone przez USA zadają poważny cios niemieckiemu przemysłowi. Stany Zjednoczone były największym partnerem handlowym Niemiec w 2024 r., według urzędu statystycznego, z towarami o wartości 253 miliardów euro (270 miliardów dolarów) wymienionymi między nimi.

– Nawet jeśli nie wiemy, czy ogłoszone cła zostaną w całości przerzucone na firmy lub jak popyt w USA zareaguje na wyższe ceny poszczególnych produktów, jasne jest, że gospodarka nastawiona na eksport, taka jak niemiecka, ucierpi z powodu wojny handlowej – powiedział Carsten Brzeski, globalny szef makroekonomii w ING.

Czytaj więcej

Donald Trump ogłosił nowe cła odwetowe. "To co oni robią nam, my zrobimy im"

W lutym wzrost eksportu do USA w oczekiwaniu na cła

Jak informuje Destatis, w lutym Niemcy wyeksportowały towary o wartości 131,6 mld euro i zaimportowały towary o wartości 113,8 mld euro w lutym 2025 r. Saldo handlu zagranicznego wykazało zatem nadwyżkę w wysokości 17,7 mld euro. Nadwyżka skorygowana kalendarzowo i sezonowo wyniosła 16,2 mld euro w styczniu 2025 r. W lutym 2024 r. nadwyżka wyniosła 22,6 mld euro.

Do państw członkowskich Unii Europejskiej Niemcy wyeksportowały w lutym towary o wartości 70,2 mld euro, podczas gdy importowały towary o wartości 58,6 mld euro. W porównaniu ze styczniem 2025 r. kalendarzowy i sezonowo wyrównany eksport do krajów UE wzrósł o 0,5 proc., a import o 2,3 proc.. Wartość towarów wyeksportowanych do krajów strefy euro wyniosła łącznie 48,5 mld euro (+0,3 proc.), a wartość towarów zaimportowanych - 39,2 mld euro (+2,8 proc.). Towary o wartości 21,7 mld euro (+1,0 proc.) zostały wyeksportowane do krajów UE nienależących do strefy euro, podczas gdy wartość towarów zaimportowanych z tych krajów wyniosła 19,4 mld euro (+1,4 proc.).

Eksport towarów do krajów spoza UE wyniósł w lutym 61,4 mld euro, podczas gdy import z tych krajów wyniósł łącznie 55,2 mld euro. W porównaniu ze styczniem 2025 r. eksport do krajów trzecich wzrósł o 3,2 proc., podczas gdy import z tych krajów spadł o 1,0 proc..

Większość niemieckiego eksportu trafiła w lutym do Stanów Zjednoczonych. Wzrósł on o 8,5 proc. w porównaniu ze styczniem 2025 r., a jego wartość wzrosła do 14,2 mld euro. Eksport do Chińskiej Republiki Ludowej wzrósł o 0,6 proc. do 6,8 mld euro. Eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 3,8 proc. do 6,5 mld euro.

Większość importu pochodziła z Chińskiej Republiki Ludowej. Importowano stamtąd towary o wartości 13,7 mld euro, o 7,1 proc. więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem. Import ze Stanów Zjednoczonych spadł o 3,9 proc. do 7,6 mld euro. Import ze Zjednoczonego Królestwa spadł o 5,2 proc. do 3,5 mld euro w tym samym okresie.

Eksport do Federacji Rosyjskiej spadł o 3,0 proc. do 0,6 mld euro w lutym 2025 r. w porównaniu ze styczniem 2025 r. i spadł o 13,4 proc. w porównaniu z lutym 2024 r. Import z Rosji spadł o 4,5 proc. do 0,1 mld euro w lutym 2025 r. w porównaniu ze styczniem 2025 r. i spadł o 49,4 proc. w porównaniu z lutym 2024 r.

Czytaj więcej

Gospodarka niemiecka wykazuje pierwsze oznaki wiosennego ożywienia

Maleją nadzieje na ożywienie w niemieckim przemyśle

Niemiecka produkcja przemysłowa spadła w lutym bardziej niż oczekiwano o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, poinformował w poniedziałek federalny urząd statystyczny. Analitycy ankietowani przez Reuters przewidywali spadek o 0,8 proc..

– Nadzieje na ożywienie w przemyśle ustępują miejsca rozczarowaniu – powiedział Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank. W związku z ogłoszeniem taryf celnych przez USA, szanse na szybkie ożywienie w tym sektorze są niewielkie, zwłaszcza że wzrośnie presja konkurencyjna ze strony krajów, które również borykają się z wyższymi barierami na rynku amerykańskim – dodał.

Zamówienia przemysłowe w Niemczech w lutym uległy stagnacji, jak wykazały dane z piątku, pokazując, że popyt pozostaje słaby.

– Wyższe wydatki na obronę i infrastrukturę są jeszcze odległe o kilka miesięcy, więc wygląda na to, że niemiecka produkcja przemysłowa ponownie się skurczy w nadchodzących miesiącach –  powiedziała Franziska Palmas, starsza ekonomistka ds. Europy w Capital Economics.

– Wszystko to oznacza, że ​​po optymistycznym zwrocie fiskalnym, bliższe perspektywy dla niemieckiej gospodarki ponownie się pogorszyły – powiedział Carsten Brzeski.

Branża budowlana wpłynęła na spadek produkcji

Jak podał Destatis, produkcja w przemyśle w ujęciu realnym (po uwzględnieniu cen) spadła w lutym o 1,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że produkcja była o 0,1 proc. wyższa w okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. niż w poprzednich trzech miesiącach. Potwierdzono wynik tymczasowy za styczeń 2025 r. (+2,0 proc. od grudnia 2024 r.). W porównaniu z lutym 2024 r. produkcja była o 4,0 proc. niższa w lutym 2025 r.

Negatywny rozwój produkcji był spowodowany głównie spadkiem w branży budowlanej (-3,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem). Spadek produkcji w branży spożywczej (-5,3 proc.) i produkcji energii (-3,3 proc.) również miał negatywny wpływ na ogólne wyniki. Natomiast o 3,3 proc. wzrosła produkcja sprzętu elektrycznego, co miało pozytywny wpływ na ogólne wyniki.

Produkcja w przemyśle z wyłączeniem energii i budownictwa spadła o 0,5 proc. w porównaniu ze styczniem 2025 r., przy czym produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 0,2 proc.. Produkcja dóbr pośrednich spadła o 0,4 proc., a dóbr konsumpcyjnych o 3,0 proc.

W porównaniu z lutym 2024 r. produkcja w przemyśle z wyłączeniem energii i budownictwa w lutym 2025 r. spadła o 4,1 proc.

Produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu spadła o 0,6 proc. w lutym w porównaniu ze styczniem. Porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu była o 0,1 proc. niższa w okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. niż w poprzednich trzech miesiącach. W porównaniu z lutym 2024 r. produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu spadła o 4,0 proc.

Gospodarka światowa
Na Wall Street zaczęła się bessa
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Masakra na giełdach w Azji. Traderzy wieszczą rynek „niedźwiedzia”
Gospodarka światowa
Kruszy się filar modelu rozwoju Zielonej Wyspy
Gospodarka światowa
Trump apeluje o obniżki stóp, szef Fed woli poczekać
Gospodarka światowa
Rynek pracy w Stanach Zjednoczonych wciąż silny
Gospodarka światowa
Ropa po 65 dolarów. Kiedy kierowcy mogą liczyć na tańsze paliwo?