Sytuacja na rynkach 29 kwietnia - dolar chwilowo bez kierunku?

W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług.

Publikacja: 29.04.2025 10:12

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, gdzie pierwszym sygnałem byłaby znacząca obniżka wzajemnych taryf, a także kluczowe dla FED dane makro z USA w drugiej połowie tygodnia (rynek pracy w kwietniu). 

We wtorek rano większą uwagę poświęca się wczorajszym wyborom w Kanadzie - liberałowie pod wodzą Marka Carney'a utrzymali władzę, ale nie będą mieć parlamentarnej większości, co może być problematyczne w trudnej sytuacji, jaki znalazł się ten kraj po ochłodzeniu relacji z USA- zdecydowanie działający bardziej elastycznie i odważnie rząd, byłby teraz bardziej potrzebny. Teraz kluczowe będzie to na ile politycy będą zgodni, co do fundamentalnie kluczowych, geopolitycznie ruchów, jak zbliżenie z UE, czy sprytna gra z Chinami. W relacji z USD dolar kanadyjski zyskał, ale na szerokim rynku jest odwrotnie - CAD wypada od wczoraj słabiej, co odzwierciedla obawy rynków w powyższych kwestiach.

Dzisiaj rano dolar odbija na szerokim rynku. Najmocniej tracą korona szwedzka, jen i frank, a najbardziej stabilnie wypadają dolar kanadyjski i australijski. Słabość tzw. bezpiecznych przystani (CHF i JPY, ale i też złota, chociaż te bardziej się zaczyna stabilizować przy obecnych poziomach) może wskazywać na chęć do rozegrania przez rynki dalszego odbicia na ryzykownych aktywach, jeżeli pojawią się ku temu przesłanki. Wskazywać na to może tez relatywnie dość płytka korekta na bitconie, gdzie kontrakt futures utrzymuje się ponad strefą wsparcia 92400-94500 USD.

EURUSD powyżej 1,14

Wczoraj para EURUSD oddaliła się od wsparć przy 1,13. Dzisiejsze podbicie dolara nie doprowadziło do powrotu EURUSD trwale poniżej 1,14. Układ techniczny wskazuje na niejednoznaczną sytuację w kolejnych dniach, Dzienne oscylatory bardziej przemawiałyby za ruchem poniżej 1,13 i testem okolic 1,1275 i dalej 1,12, ale układ świec bardziej wskazuje na tzw. dryf w bok. Niemniej można też doszukać się zarysów formacji głowy i ramion (RGR), gdzie właśnie rysowane jest prawe ramię. Nieudany test okolic oporu przy 1,1473 (gdyby miało do niego dojść w najbliższych dniach), mógłby przybliżyć jej realizację. Byłaby ona wtedy zbieżna ze wskazaniami z dziennych wskaźników.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

Dzisiejszy kalendarz makro jest już znacznie ciekawszy - mamy dane o koniunkturze w strefie euro o godz. 11:00 (czy słabsze dane za kwiecień podbiją oczekiwania wobec czerwcowej obniżki stóp przez ECB), oraz odczyty z USA o godz. 16:00 - to szeroka miara rynku pracy JOLTS za marzec, oraz kwietniowy odczyt indeksu zaufania Conference Board.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Wąskie zwycięstwo Liberałów w Kanadzie bez większego wpływu na rynek
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Waluty
Sytuacja na rynkach 28 kwietnia - wyczekiwanie na kolejne wieści
Waluty
Intensywna majówka
Waluty
Złoty poddał się weekendowej atmosferze
Waluty
Sytuacja na rynkach 25 kwietnia - deeskalacja i doważanie USA
Waluty
Mieszany obraz złotego. Zyskuje do euro, traci do dolara