Tysiące nowych sklepów w sieci

Liczba sklepów internetowych zbliża się już do 66 tys. i w ostatnich latach mocno rośnie. W 2023 r. o niemal 8 tys.

Publikacja: 10.01.2024 21:00

Tysiące nowych sklepów w sieci

Foto: AdobeStock

Mimo wzrostu cen w 2023 r. liczba e-sklepów wzrosła o blisko 13,5 proc. – wynika z danych Dun & Bradstreet Poland.

– Zwraca uwagę ponowne przyspieszenie tempa rozwoju polskiego rynku e-commerce i przełamanie granicy ponad 65 tys. sklepów. Istnieją realne przesłanki co do tego, że w grudniu br. liczba sklepów internetowych przekroczy 70 tys. – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

Patrząc na sytuację finansową polskich sklepów internetowych, trudno oprzeć się wrażeniu głębokiej polaryzacji. Bowiem 1,3 proc. sklepów internetowych – tych największych – znajduje się w bardzo dobrej sytuacji finansowej, zaś po drugiej stronie niespełna 6,2 proc. to podmioty w bardzo złej sytuacji finansowej.

Pozostała część to sklepy będące w sytuacji dobrej – 47,7 proc. i słabej – 44,8 proc. – Porównując sytuację z rokiem ubiegłym, widzimy, że ta polaryzacja znacząco wzrosła, co świadczy o pewnego rodzaju stabilizacji – mówi Tomasz Starzyk.

Czytaj więcej

Zakupy Polaków w internecie pod lupą

Choć koniunktura nie była najlepsza, to jednak sklepy online lepiej sobie ze spowolnieniem poradziły.

– Kontynuowany jest trend konsumencki w zakresie zmiany formy nabywania produktów z naciskiem na online. Jest to spowodowane łatwymi dostawami, szeroką ofertą produktową i atrakcyjnością cenową – mówi Sławomir Ziemski, prezes Miraculum.

– Wiele produktów jest również dostępnych tylko online z uwagi na koszty i ograniczenia wprowadzenia ich na rynek stacjonarny (polityka marek własnych sieci, ograniczenia miejscowe). Widzimy stałe wzmacnianie tego kanału sprzedaży zarówno w naszym e-sklepie, jak i marketplace – dodaje.

Zdaniem ekspertów, choć wielu klientów do zakupów online zmusiła pandemia, z czasem stały się one dla nich na tyle komfortowym sposobem zaspokajania potrzeb, że dziś są codziennością.

– Dorasta też nowe pokolenie konsumentów, w pełni scyfryzowane. Z kolei postęp technologii oraz dobrze rozwinięta logistyka w handlu internetowym umożliwiają coraz szybsze i efektywne dostawy, co dodatkowo przysparza popularności tej formie handlu – mówi Katarzyna Iwanich, prezes Insightland z grupy Hexe Capital.

Handel i konsumpcja
Monnari Trade nadal nie przejęło właściciela 5.10.15, ale sporo może
Handel i konsumpcja
Mocny początek roku spółek handlowych. Rynek czeka na dane o sprzedaży
Handel i konsumpcja
Asbis: jesteśmy pełni nadziei na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka jest bardziej odporna niż Dino i Biedronka
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Handel i konsumpcja
Żabka: patrzymy z optymizmem na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka idzie na rekord. Może dalej drożeć