TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania

Jak tłumaczą zarządzający, krajowa giełda wpisuje się w globalny trend poszukiwania ciekawych rynków wschodzących, zyski spółek powinny dalej rosnąć wspierane przez ożywienie w gospodarce, a ceny akcji pomimo wzrostów pozostają niewygórowane.

Publikacja: 28.04.2025 16:37

TFI PZU: hossa na GPW przekroczyła najśmielsze oczekiwania

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

"W naszych prognozach na 2025 r. zakładaliśmy, że polskie akcje mają przed sobą dobry rok. Hossa na GPW w Warszawie rozkręciła się jednak w tak szybkim tempie, że przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Pomimo fali spadków, która przetoczyła się przez światowe rynki akcji po ogłoszeniu nowych ceł przez Biały Dom na początku kwietnia, warszawski parkiet jest mocniejszy niż giełdy w USA czy Europie" - czytamy w zaktualizowanych prognozach TFI PZU. Według zarządzających, polskie akcje nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa i dzięki solidnym fundamentom mają szansę wyjść obronną ręką z globalnej zawieruchy.

Czytaj więcej

Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić

Jak podano, najnowsze dane o aktywności polskiej gospodarki wskazują na to, że w I kwartale 2025 r. dynamika PKB może być nieco niższa od tej z końca ubiegłego roku. W kolejnych kwartałach ożywienie gospodarki ma postępować ze względu na oczekiwane przyspieszenie popytu wewnętrznego. Wciąż relatywnie szybko rosnąć powinna konsumpcja, rozpędzać się będą inwestycje zasilane ze środków z bieżącego budżetu UE oraz z KPO. Największe ryzyka dla koniunktury w Polsce według TFI PZU to wprowadzenie ceł przez USA, skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania i tempo wydatkowania funduszy unijnych. Inflacja w Polsce od kwietnia powinna obniżać się, a w drugiej połowie roku powinna znajdować się w przedziale 3,0-3,5 proc. rok do roku. Bieżące dane wpłynęły na złagodzenie stanowiska RPP i bardzo prawdopodobne stało się wznowienie cyklu obniżek stóp procentowych jeszcze w II kwartale.

Nie tylko akcje, polskie obligacje skarbowe nabrały wiatru w żagle

Jak wskazują zarządzający, odkąd Rada Polityki Pieniężnej złagodziła swoją prognozę dla inflacji, a prezes NBP ogłosił się „gołębiem na czele gołębi”, polskie obligacje skarbowe nabrały wiatru w żagle. "W efekcie największy potencjał identyfikujemy w papierach o wyższej wrażliwości na zmiany stóp procentowych (średnio- i długoterminowych)" - czytamy. Według TFI PZU fundusze obligacji krótkoterminowych, czyli te o niskim ryzyku, w dalszym ciągu powinny wypracowywać wyniki powyżej inflacji i średniego oprocentowania lokat bankowych. Cykl koniunkturalny dalej sprzyja obligacjom korporacyjnym. "Wzrost ryzyka recesji wynikający z globalnej wojny handlowej sprawia jednak, że do rynku podchodzimy ostrożnie i selektywnie, szukając jak najwyższej premii. 2025 r." - podkreślają zarządzający.

Czytaj więcej

Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów

W ocenie ekspertów, finansowanie potrzeb pożyczkowych Polski postępuje w miarę sprawnie – wykonanie około 56 proc. rocznego planu na koniec I kwartału oraz niemal 200 mld zł na rachunkach Ministerstwa Finansów. Jak czytamy, wprawdzie cieniem na perspektywach polskich papierów skarbowych kładzie się luźna polityka fiskalna, skutkująca wysoką podażą obligacji, natomiast presja ta jest łagodzona poprzez emisje euroobligacji oraz bonów skarbowych. Można też oczekiwać utrzymania się wysokiego popytu na polskie obligacje (w tym zmiennokuponowe) ze strony rekordowo nadpłynnych banków – co powinno częściowo zniwelować spadek stawek WIBOR.

Fundusze inwestycyjne
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Fundusze inwestycyjne
Chiny w tej wojnie mogą znieść znacznie więcej niż USA
Fundusze inwestycyjne
Czy USA stają się teraz rynkiem wschodzącym i gdzie się zakotwiczyć
Fundusze inwestycyjne
Rząd planuje zmiany w kompetencjach depozytariuszy
Fundusze inwestycyjne
Wzrost aktywów w TFI przerwany gwałtownym spadkiem w funduszach dedykowanych
Fundusze inwestycyjne
Mniejszym TFI zaczynają coraz bardziej sprzyjać wiatry