Od początku 2025 r. z rynku głównego warszawskiej giełdy wycofano akcje czterech firm, a w całym 2024 r. mieliśmy 11 delistingów. Główną przyczyną wycofania akcji z obrotu są transakcje fuzji i przejęć. Kilka takich procesów jest w toku (m.in. kontrowersyjna sprawa Kernela). Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, w których dominujący akcjonariusz ma zdecydowaną większość udziałów, ale nie zawsze oznacza to nieuchronność delistingu. Przykładem może być Energa, w której Orlen ma około 91 proc. akcji.
Czytaj więcej
Jako mniejszościowi akcjonariusze Energi oczekujemy sprawiedliwości i uczciwości. Chcielibyśmy usłyszeć także zwykłe słowo „przepraszam” – mówią Jan Trzciński, prezes fundacji To co najważniejsze, oraz Cezary Waczków, przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych Energi.
Czy Energa zostanie na giełdzie
Zapytaliśmy Orlen jakie ma plany wobec Energi i czy rozważa wycofanie jej z giełdy.
- W ślad za ubiegłoroczną decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku, dotyczącą uchylenia uchwały NWZ ENERGA z 2020 r. w sprawie wycofania spółki z obrotu na GPW, wycofano złożony do KNF wniosek dotyczący tzw. delistingu akcji. Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury. Jako inwestor strategiczny Energi, koncentruje się natomiast na kwestii zapewnienia możliwości jej dalszego rozwoju, a zarazem budowy kompetencji i wartości w segmencie Energetyka, której ważną częścią w grupie Orlen jest Energa – poinformowało nas biuro prasowe Orlenu.
Czytaj więcej
Grupa Energa zakończyła 2024 rok z rekordowym wynikiem EBITDA na poziomie 3,3 mld zł. To wzrost o 14 proc. rok do roku. Zysk netto spadł jednak rok do roku o 56 proc. do 300 mln zł. Jest to głownie efekt spadających cen energii.