Średnia stopa zwrotu z funduszy pieniężnych i gotówkowych, licząc od początku lipca 2010 r. do końca czerwca br., wyniosła 4,3 proc., czyli mniej więcej tyle, ile średnie roczne oprocentowanie depozytu bankowego otwartego na 12 miesięcy przed rokiem. Według danych NBP wynosiło ono 4,4 proc. w przypadku gospodarstw domowych oraz 4,2 proc. w przypadku przedsiębiorstw. Średni roczny wynik funduszy pieniężnych jest niezły, biorąc również pod uwagę, że portfel wzorcowy dla tej kategorii opracowany przez firmę Analizy Online zarobił w tym samym czasie 3,7 proc.
Różnica pomiędzy średnią a benchmarkiem wynika z zakwalifikowania do kategorii funduszy pieniężnych, z definicji zarządzających ryzykiem stopy procentowej, funduszy o znacznym udziale papierów korporacyjnych w portfelu, które w praktyce, ponosząc większe ryzyko, są w stanie zarobić więcej niż ich „skarbowe” odpowiedniki.
[srodtytul]Duże zarobki klientów instytucjonalnych[/srodtytul]
Funduszem tego typu, w którym pod koniec czerwca ponad 57 proc. aktywów stanowiły papiery korporacyjne (ich udział może wynosić do 100 proc. portfela), jest rekordzista pod względem długo- i krótkoterminowych stóp zwrotu. Idea Premium SFIO to fundusz przeznaczony dla klientów instytucjonalnych gotowych ponieść podwyższone ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością emitentów. Sądząc po poziomie aktywów funduszu, wynoszącym prawie 1,5 mld zł, oraz po dodatnim bilansie sprzedaży – tylko w czerwcu aktywa funduszu były o ponad 16 proc. większe niż w maju – chętnych na tego typu strategię nie brakuje.
Najwięcej aktywów – prawie 2 mld zł – zgromadził fundusz UniKorona Pieniężny, który także inwestuje w obligacje skarbowe i korporacyjne. – Miniony okres przyniósł bardzo dużo szans i okazji inwestycyjnych dla funduszy bezpiecznych, które to subfundusz UniKorona Pieniężny bardzo dobrze wykorzystał – cieszy się Andrzej Czarnecki zarządzający funduszami Union Investment. – Dzięki aktywnej polityce inwestycyjnej instytucja wypracowała kolejno 5,18 proc.