Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie

Bank Anglii utrzymał stopy na dotychczasowym poziomie, ale zapowiedział, że może je obciąć już nawet w czerwcu. Londyński indeks giełdowy FTSE 100 ustanowił rekord.

Publikacja: 09.05.2024 14:20

FTSE 100, główny indeks giełdy w Londynie, ustanowił w czwartek po południu nowy rekord.

FTSE 100, główny indeks giełdy w Londynie, ustanowił w czwartek po południu nowy rekord.

Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg

FTSE 100, główny indeks giełdy w Londynie, ustanowił w czwartek po południu nowy rekord. Rekordy bił on już w ostatnich dniach i tygodniach, a od początku roku zyskał blisko 8,5 proc. Nowym impulsem dla zwyżek stało się dla niego czwartkowego posiedzenie Banku Anglii. Co prawda brytyjski bank centralny pozostawił swoją główną stopę procentową na poziomie 5,25 proc. (co było zgodne z prognozami analityków), ale zasygnalizował, że może zacząć luzować politykę pieniężną szybciej niż oczekiwano. O ile przed czwartkowym posiedzeniem rynek spodziewał się cięcia stóp dopiero w październiku, to po konferencji Andrew Baileya, prezesa Banku Anglii, znów zaczął dopuszczać możliwość, że luzowanie zacznie się w czerwcu lub lipcu.

Czytaj więcej

Czy cztery banki z Europy wyprzedzą Fed z obniżkami stóp?

- Czerwcowe cięcie stóp nie jest wykluczone, ale nie jest też faktem dokonanym - stwierdził Bailey. Przyznał on również, że z frontu walki z inflacją napływają "zachęcające wiadomości" i że może ona zbliżyć się do 2-procentowego celu w ciągu nadchodzących miesięcy. - Musimy zobaczyć więcej dowodów na to, że inflacja pozostanie niska, zanim zaczniemy ciąć stopy procentowe. Jestem optymistą, co do tego, że sprawy posuwają się w dobrym kierunku - powiedział prezes Banku Anglii.

Jak duża jest inflacja w Wielkiej Brytanii?

Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii zeszła w marcu do 3,2 proc., ale była nieco wyższa od prognoz. Bank Anglii przedstawił w czwartek prognozę mówiącą, że w krótkim terminie zbliży się ona do 2 proc., by jednak w drugiej połowie roku przyspieszyć do 2,5 proc. Poprzednia prognoza, przedstawiona w lutym, mówiła, że pod koniec roku inflacja będzie wynosiła 2,75 proc. Bailey podkreślał na czwartkowej konferencji prasowej, że decyzje w sprawie polityki pieniężnej będą zależne od danych, ale stwierdził również, że stopy mogą być obcinane szybciej, niż dotychczas wyceniał to rynek.

Czytaj więcej

Bank Anglii otworzył drogę do cięcia stóp?

- Środowiska biznesowe mają nadzieję na to, że sygnały nadchodzące z Banku Anglii przekształcą się w cięcia stóp w dalszej części roku. Dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw koszty pożyczek pozostają bardzo duże, a decyzja o utrzymaniu stóp na dotychczasowym poziomie oznacza  kolejny miesiąc ostrożności co do inwestowania i wzrostu. Nasze badania wskazują, że obawy biznesu dotyczące stóp procentowych się zmniejszają, co jest częściowo skutkiem tego, że od sierpnia zeszłego roku stopy są stabilne - wskazuje David Bharier, szef działu analiz Brytyjskiej Izby Handlu.

Kolejne posiedzenie Banku Anglii zaplanowane jest na 20 czerwca. Jeśli wówczas zdecyduje się on na cięcie stóp procentowych, to prawdopodobnie będzie obniżał je już po tym jak luzowanie polityki pieniężnej zacznie Europejski Bank Centralny (mający posiedzenie zaplanowane na 6 czerwca), ale zanim zacznie robić to amerykańska Rezerwa Federalna.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz