Preferowany przez Fed wskaźnik inflacji wzrósł do 2,8 proc. w lutym

Najnowsze dane dotyczące preferowanego wskaźnika inflacji Rezerwy Federalnej wykazały, że ceny w lutym wzrosły bardziej niż oczekiwano, a inflacja utrzymała się powyżej docelowego poziomu 2 proc. ustalonego przez Fed.

Publikacja: 28.03.2025 14:44

Preferowany przez Fed wskaźnik inflacji  wzrósł do 2,8 proc. w lutym

Foto: Bloomberg

Publikacja ta pojawiła się w momencie, gdy inwestorzy uważnie śledzą publikacje danych w celu znalezienia sygnałów, jak polityka celna prezydenta Donalda Trumpa wpływa na gospodarkę.

„Podstawowy” indeks wydatków konsumpcyjnych osobistych (PCE), który nie uwzględnia kosztów żywności i energii i jest uważnie obserwowany przez bank centralny, wzrósł o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w lutym, przekraczając oczekiwania ekonomistów na poziomie 0,3 proc. Odczyt był wyższy niż wzrost o 0,3 proc. odnotowany w styczniu.

W porównaniu z poprzednim rokiem ceny bazowe wzrosły o 2,8 proc., przekraczając oczekiwania Wall Street na poziomie 2,7 proc. i był wyższy niż 2,6 proc. odnotowane w styczniu. W ujęciu rocznym ogólny PCE wzrósł o 2,5 proc., zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Ceny towarów wzrosły o 0,2 proc., poniżej 0,5 proc. w styczniu, a ceny usług o 0,4 proc., powyżej 0,2 proc. w poprzednim miesiącu.

„Spodziewamy się, że cła spowolnią realny wzrost wydatków i podniosą ceny w nadchodzących miesiącach” — napisał w piątek w notatce do klientów ekonomista z Oxford Economic Research Institute Michael Pearce. „Uważamy, że ta kombinacja utrzyma Fed w dłuższej przerwie, zwłaszcza że oczekiwania inflacyjne wykazują coraz większe oznaki oderwania się od podłoża”.

Niższy wzrost wydatków Amerykanów

Piątkowa publikacja wykazała również, że wydatki osobiste wzrosły o 0,4 proc. w lutym, poniżej oczekiwań ekonomistów zakładających wzrost o 0,5 proc. Lutowy wzrost wydatków nastąpił po zaskakującym spadku w styczniu, pierwszym od dwóch lat, co dodatkowo podsyciło obawy dotyczące trajektorii wzrostu gospodarczego w USA.

Dochód osobisty wzrósł o 194,7 mld USD (0,8 proc. w ujęciu miesięcznym) w lutym, zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez U.S. Bureau of Economic Analysis. Rozporządzalny dochód osobisty (DPI) — dochód osobisty pomniejszony o bieżące podatki osobiste — wzrósł o 191,6 mld USD (0,9 proc.).

Wydatki osobiste — suma PCE, osobistych płatności odsetkowych i osobistych bieżących płatności transferowych — wzrosły o 118,4 mld USD w lutym. Oszczędności osobiste wyniosły 1,02 bln USD w lutym, a osobista stopa oszczędności — oszczędności osobiste jako procent rozporządzalnego dochodu osobistego — wyniosła 4,6 proc.

Wzrost bieżącego dochodu osobistego w lutym odzwierciedlał przede wszystkim wzrost osobistych bieżących wpływów transferowych i wynagrodzeń.

Wzrost bieżącego PCE w lutym o 87,8 mld USD odzwierciedlał wzrost wydatków na towary o 56,3 mld USD i wydatków na usługi o 31,5 mld USD.

PCE to miara cen, jakie ludzie mieszkający w Stanach Zjednoczonych lub kupujący w ich imieniu płacą za towary i usługi. Indeks cen PCE jest znany z tego, że odzwierciedla inflację (lub deflację) w szerokim zakresie wydatków konsumenckich i zmiany w zachowaniach konsumentów.

Konsumpcja w USA wciąż niska

„Konsumenci są odporni na wzrost cen” — napisał w notatce w piątek Neil Dutta, szef działu ekonomii w Renaissance Macro. „To właśnie pokazuje lutowy raport o dochodach i wydatkach osobistych. Inflacja bazowa wzrosła, a realna konsumpcja pozostaje niska”.

Publikacja ta pojawia się zaledwie tydzień po tym, jak Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie na swoim marcowym posiedzeniu i obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w 2025 r., jednocześnie podwyższając projekcję inflacji. Mediana prognoz urzędników przewiduje dwie obniżki stóp procentowych w tym roku. W środę Rezerwa Federalna USA pozostawiła docelowy przedział stopy funduszy federalnych bez zmian na poziomie 4,25–4,5 proc., pośród rosnących obaw o inflację spowodowanych polityką taryfową administracji Trumpa.

Gospodarka światowa
Nagła zmiana trendu na motoryzacyjnym rynku
Gospodarka światowa
Czy spadnie sprzedaż amerykańskiej broni?
Gospodarka światowa
25 lat temu pękła tzw. bańka technologiczna. Czy idzie nowa?
Gospodarka światowa
Firmy w Niemczech nadal redukują zatrudnienie
Gospodarka światowa
Producenci aut w obliczu taryf Trumpa
Gospodarka światowa
Czy Tesla rzeczywiście skazana jest na spektakularną, rynkową kraksę?
Gospodarka światowa
Polska gospodarka znów goni unijną średnią