Preferowany przez Fed wskaźnik inflacji wzrósł do 2,8 proc. w lutym

Najnowsze dane dotyczące preferowanego wskaźnika inflacji Rezerwy Federalnej wykazały, że ceny w lutym wzrosły bardziej niż oczekiwano, a inflacja utrzymała się powyżej docelowego poziomu 2 proc. ustalonego przez Fed.

Publikacja: 28.03.2025 14:44

Preferowany przez Fed wskaźnik inflacji  wzrósł do 2,8 proc. w lutym

Foto: Bloomberg

Publikacja ta pojawiła się w momencie, gdy inwestorzy uważnie śledzą publikacje danych w celu znalezienia sygnałów, jak polityka celna prezydenta Donalda Trumpa wpływa na gospodarkę.

„Podstawowy” indeks wydatków konsumpcyjnych osobistych (PCE), który nie uwzględnia kosztów żywności i energii i jest uważnie obserwowany przez bank centralny, wzrósł o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem w lutym, przekraczając oczekiwania ekonomistów na poziomie 0,3 proc. Odczyt był wyższy niż wzrost o 0,3 proc. odnotowany w styczniu.

W porównaniu z poprzednim rokiem ceny bazowe wzrosły o 2,8 proc., przekraczając oczekiwania Wall Street na poziomie 2,7 proc. i był wyższy niż 2,6 proc. odnotowane w styczniu. W ujęciu rocznym ogólny PCE wzrósł o 2,5 proc., zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. Ceny towarów wzrosły o 0,2 proc., poniżej 0,5 proc. w styczniu, a ceny usług o 0,4 proc., powyżej 0,2 proc. w poprzednim miesiącu.

„Spodziewamy się, że cła spowolnią realny wzrost wydatków i podniosą ceny w nadchodzących miesiącach” — napisał w piątek w notatce do klientów ekonomista z Oxford Economic Research Institute Michael Pearce. „Uważamy, że ta kombinacja utrzyma Fed w dłuższej przerwie, zwłaszcza że oczekiwania inflacyjne wykazują coraz większe oznaki oderwania się od podłoża”.

Niższy wzrost wydatków Amerykanów

Piątkowa publikacja wykazała również, że wydatki osobiste wzrosły o 0,4 proc. w lutym, poniżej oczekiwań ekonomistów zakładających wzrost o 0,5 proc. Lutowy wzrost wydatków nastąpił po zaskakującym spadku w styczniu, pierwszym od dwóch lat, co dodatkowo podsyciło obawy dotyczące trajektorii wzrostu gospodarczego w USA.

Dochód osobisty wzrósł o 194,7 mld USD (0,8 proc. w ujęciu miesięcznym) w lutym, zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez U.S. Bureau of Economic Analysis. Rozporządzalny dochód osobisty (DPI) — dochód osobisty pomniejszony o bieżące podatki osobiste — wzrósł o 191,6 mld USD (0,9 proc.).

Wydatki osobiste — suma PCE, osobistych płatności odsetkowych i osobistych bieżących płatności transferowych — wzrosły o 118,4 mld USD w lutym. Oszczędności osobiste wyniosły 1,02 bln USD w lutym, a osobista stopa oszczędności — oszczędności osobiste jako procent rozporządzalnego dochodu osobistego — wyniosła 4,6 proc.

Wzrost bieżącego dochodu osobistego w lutym odzwierciedlał przede wszystkim wzrost osobistych bieżących wpływów transferowych i wynagrodzeń.

Wzrost bieżącego PCE w lutym o 87,8 mld USD odzwierciedlał wzrost wydatków na towary o 56,3 mld USD i wydatków na usługi o 31,5 mld USD.

PCE to miara cen, jakie ludzie mieszkający w Stanach Zjednoczonych lub kupujący w ich imieniu płacą za towary i usługi. Indeks cen PCE jest znany z tego, że odzwierciedla inflację (lub deflację) w szerokim zakresie wydatków konsumenckich i zmiany w zachowaniach konsumentów.

Konsumpcja w USA wciąż niska

„Konsumenci są odporni na wzrost cen” — napisał w notatce w piątek Neil Dutta, szef działu ekonomii w Renaissance Macro. „To właśnie pokazuje lutowy raport o dochodach i wydatkach osobistych. Inflacja bazowa wzrosła, a realna konsumpcja pozostaje niska”.

Publikacja ta pojawia się zaledwie tydzień po tym, jak Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie na swoim marcowym posiedzeniu i obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w 2025 r., jednocześnie podwyższając projekcję inflacji. Mediana prognoz urzędników przewiduje dwie obniżki stóp procentowych w tym roku. W środę Rezerwa Federalna USA pozostawiła docelowy przedział stopy funduszy federalnych bez zmian na poziomie 4,25–4,5 proc., pośród rosnących obaw o inflację spowodowanych polityką taryfową administracji Trumpa.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami