Po przejęciu SVB inwestorzy odetchnęli

Giełdy w USA i Europie odżyły w poniedziałek, gdy nastroje inwestorów poprawiła wiadomość o przejęciu przez First Citizens BancShares Inc aktywów Silicon Valley Bank (SVB).

Publikacja: 28.03.2023 11:36

Po przejęciu SVB inwestorzy odetchnęli

Foto: Bloomberg

S&P 500 wzrósł o 0,16 proc. do 3977,53. Dow Jones Industrial Average zyskał 0,6 proc. do poziomu 32 432,08. Nasdaq Composite spadł o 0,47 proc. do 11 768,84. Indeks banków S&P 500 zyskał ponad 3 proc. Również akcje azjatyckie rosły na ogół we wtorek, ponieważ inwestorzy odczuli ulgę w związku z planowanym przejęciem upadłego Silicon Valley Bank. Japoński benchmark Nikkei 225 stracił 0,1 proc. do 27 456,98, australijski S&P/ASX 200 podskoczył o 1,1 proc. do 7 036,20, Kospi z Korei Południowej wzrósł o 0,4 proc. do 2 419,43, Hang Seng w Hongkongu wzrósł o prawie 0,4 proc. do 19 644,68, podczas gdy Shanghai Composite o mniej niż 0,1 proc. do 3 249,39.

– Akcje azjatyckie były we wtorek na plusie, niesione głównie przez wyższe główne indeksy w poprzedniej sesji. Ustępujące obawy związane z kryzysem bankowym i gwałtownymi wzrostami cen ropy doprowadziły do ​​solidnych przepływów ryzykownych aktywów – napisał w raporcie Anderson Alves z ActivTrades.

Czytaj więcej

Inwestorzy spokojniejsi o banki

Amerykańska Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała w niedzielę, że firma First Citizens zgodziła się na zakup depozytów i pożyczek SVB. First Citizens z Północnej Karoliny przejmie aktywa SVB o wartości 110 miliardów dolarów, depozyty o wartości 56 miliardów dolarów i pożyczki o wartości 72 miliardów dolarów. FDIC zachowa około 90 miliardów dolarów w papierach wartościowych.

Ogłoszenie transakcji SVB złagodziło obawy związane z rozprzestrzenianiem się światowego kryzysu bankowego. Wytchnienie dla inwestorów dała również informacja prasowa Bloomberga z soboty, że władze USA rozważają rozszerzenie awaryjnego instrumentu pożyczkowego w celu wsparcia banków. Upadek Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca wywołał kryzys bankowy.

Transakcja była „ważna” dla First Citizens, powiedział inwestorom dyrektor generalny Frank Holding podczas poniedziałkowej telekonferencji. – Uważamy, że ta transakcja jest świetnym rozwiązaniem dla deponentów.

Pożyczkodawca z Raleigh w Północnej Karolinie sfinalizował 21 takich transakcji wspieranych przez rząd, w tym 14 od 2009 r., kiedy CEO Holding został prezesem.

Fundusz FDIC nie pobiera pieniędzy amerykańskich podatników i zamiast tego jest uzupełniany przez opłatę nakładaną na banki członkowskie.

– Sprzedaż SVB przez FDIC pomaga biznesowi w branży bankowej toczyć się jak zwykle – napisał w notatce zespół analityków Wells Fargo kierowany przez Mike'a Mayo.

First Citizens nie zapłaci gotówką z góry za transakcję. Zamiast tego powiedział, że przyznał FDIC prawa do wzrostu wartości swoich akcji, które mogą być warte nawet 500 milionów dolarów – ułamek tego, co był wart Silicon Valley Bank, zanim upadł.

FDIC będzie mógł skorzystać z tych praw między 27 marca a 14 kwietnia. To, ile otrzyma gotówki, będzie zależało od wartości akcji First Citizens.

Czytaj więcej

SVB, czyli „fajny” bank, którym wyjątkowo źle zarządzano
Gospodarka światowa
Na czyje zwycięstwo stawia rynek?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
USA: inwestorzy zaczęli wątpić w swoją strategię wyborczą
Gospodarka światowa
Komu sprzyjają fortuna i sondaże na ostatniej prostej kampanii?
Gospodarka światowa
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka światowa
Warren Buffett pozbywa się akcji Apple. Miliarder gromadzi gotówkę
Gospodarka światowa
Kurs akcji pomnożony przez 70 tysięcy. Kto się tak obłowił?